Wybuch gazu - jak się przed nim zabezpieczyć?

2011-10-24 10:17

O wybuchu gazu myślimy dopiero wtedy, gdy usłyszymy, że zdarzyło się nieszczęście. Zwykle bowiem wybuch gazu i zabezpieczenie domu przed jego skutkami nie zaprząta na co dzień naszych myśli. Bezpieczne użytkowanie urządzeń gazowych jest niezbędne jeżeli bezpieczeństwo naszych bliskich jest dla nas ważne. Żeby uniknąć wybuchu gazu w domu powinniśmy przeprowadzać regularne kontrole wentylacji i instalacji gazowej. 

Wybuch gazu
Autor: Piotr Mastalerz Instalacja i urządzenia gazowe są bezpieczne, gdy spełniają wymagania przepisów

W jakiej sytuacji wybuch gazu jest możliwy?

Gaz tworzy z powietrzem mieszaninę wybuchową, ale tylko gdy jego udział w mieszaninie wynosi 5-15% w przypadku gazu ziemnego, 2,1-9,5% w przypadku propanu i 1,5-13,5% w przypadku propanu-butanu. Do inicjacji wybuchu gazu potrzebna jest iskra, płomień lub wysoka temperatura.

Przeczytaj również: Instalacja gazowa w domu. Co zrobić, żeby instalacja gazowa była bezpieczna?

Sprawna instalacja gazowa i atestowane urządzenia 

Urządzenia stosowane w instalacjach gazowych muszą być atestowane. Przed rozpoczęciem ich eksploatacji należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Nie wolno dokonywać żadnych zmian w instalacji i podłączać dodatkowych urządzeń, nie mając do tego uprawnień.

Najważniejsze jest utrzymywanie instalacji gazowej i urządzeń w dobrym stanie technicznym. Przynajmniej raz w roku należy przeprowadzać ich kontrolę – może to robić tylko osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami.

Przeczytaj porady ekspertów: Kontrola instalacji gazowych

Wyciek gazu - nie zasłaniaj kraterk wentylacyjnych!

Nie wolno zasłaniać otworów wentylacyjnych wywiewnych i nawiewnych, bo może to uniemożliwić wypływ gazu z pomieszczenia w przypadku, gdy nastąpi wyciek. Oprócz tego może to doprowadzić do niezupełnego spalania paliwa i obecności w pomieszczeniach czadu, którego wdychanie w krótkim czasie doprowadza do śmiertelnego zatrucia.

Na wysokości podłogi w ścianie zewnętrznej kotłowni z kotłem na gaz, którego pary są cięższe od powietrza, niezbędny jest otwór wentylacyjny umożliwiający jego wypływ w przypadku wycieku gazu. Kotłownia nie może być zlokalizowana w pomieszczeniu, którego podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu, bo swobodny wypływ gazu poza budynek byłby wtedy niemożliwy.

Z tego samego względu w podłodze kotłowni z kotłem na gaz płynny nie mogą się znaleźć żadne zagłębienia – kanały instalacyjne, wpusty czy studzienki kanalizacyjne – a w odległości 5 m od kotłowni na zewnątrz budynku – żadne otwory prowadzące do pomieszczeń z podłogą poniżej poziomu terenu. Jeżeli pod pomieszczeniem kotłowni znajduje się kondygnacja podziemna, to wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne.

Przeczytaj również: Czujniki czadu. Jak się uchronić przed zatruciem tlenkiem węgla?

Pamiętaj

By zminimalizować ryzyko wybuchu gazu (praktycznie do zera), trzeba przestrzegać zasad określonych między innymi w rozporządzeniach ministra infrastruktury i przepisach prawa budowlanego. Są w nich wymienione wymagania dotyczące:

  • projektu budowlanego instalacji;
  • uzyskania pozwolenia na budowę instalacji gazowej;
  • wykonania instalacji (tylko przez wykonawcę z uprawnieniami);
  • uzyskania protokołu z próby szczelności;
  • uzyskania protokołu opinii kominiarskiej dotyczącej prawidłowego wykonania przewodów wentylacyjnych i spalinowych;
  • uzyskania prawomocnego potwierdzenia zgłoszenia zakończenia budowy instalacji.

Przeczytaj również: Przyłącze gazowe: projekt i koszty wykonania

    Nasi Partnerzy polecają