| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Kratki wentylacyjne. Ozdobne, metalowe, z tworzywa – jakie wybrać?

Kratki wentylacyjne. Ozdobne, metalowe, z tworzywa – jakie wybrać?

Kratki wentylacyjne w domach z wentylacją grawitacyjną muszą być w każdej kuchni i łazience, a także pomieszczeniach technicznych i gospodarczych bez okien. Dowiedz się o nich więcej.

Autor: Bernard Białorucki Kratka wentylacyjna w kuchni

W łazienkach i kuchniach powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż w innych pomieszczeniach (powstaje tu dużo pary wodnej i intensywne zapachy podczas gotowania, a jeśli są zamontowane urządzenia gazowe, na przykład kocioł, podgrzewacz wody, kuchenka również produkty spalania).

Dlatego powietrze nie powinno przepływać z nich do innych pomieszczeń i dlatego w każdej kuchni i łazience musi znaleźć się kanał wywiewny, do którego będzie ono kierowane. Wylot kanału zakończony jest kratką wentylacyjną.

Jaki kanał, taka kratka wentylacyjna

Kanał wentylacyjny może mieć średnicę o przekroju kołowym albo kwadratowym lub prostokątnym. Zgodnie z Warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie pole przekroju kanału do wentylacji grawitacyjnej powinno mieć co najmniej 0,016 m2 a najmniejszy wymiar przekroju być nie mniejszy niż 0,1 m. Najczęściej stosuje się kanały o wymiarach 0,14 x 0,14 m lub 0,14 x 0,21 m albo średnicy 0,15 m lub 0,18 m.

Wymiary kratek wentylacyjnych odpowiadają standardowym wielkościom kanałów wywiewnych, trzeba więc sprawdzić jakie wymiary ma kanał i wybrać odpowiedni wymiar kratki. Warto wiedzieć, że kanał o przekroju okrągłym można zakończyć kratką, która od strony pomieszczenia jest okrągła lub kwadratowa.

Nie tylko białe, ale i ozdobne

Standardowe rozwiązanie to zamontowanie plastikowej kratki w kolorze białym. Jednak obecnie coraz częściej ściany maluje się na intensywne kolory, na których tle białe elementy bardzo rzucają się w oczy. Można więc wybrać kratkę w bardziej pasującym kolorze, na przykład beżowym, szarym, brązowym.

W ofercie producentów można znaleźć modele, których otwory ułożone są w ozdobne wzory. Ciekawą propozycją są kratki bez otworów w przedniej części, za to ze szczeliną na całym obwodzie

Z tworzywa, stali nierdzewnej, mosiądzu lub stali

Większość kratek wentylacyjnych jest zrobiona z tworzywa, ale w ofercie producentów można znaleźć ozdobne kratki ze stali nierdzewnej, mosiądzu a nawet ceramiki. Choć mogą być ciekawym detalem wystroju wnętrza, to są zdecydowanie droższe.

Łatwe do czyszczenia

Przez kratkę do kanału wentylacyjnego przepływa powietrze z pomieszczenia, a wraz z nim zanieczyszczenia. Dlatego po pewnym czasie użytkowania, gromadzi się na niej kurz, więc kratkę trzeba czyścić. Łatwa do czyszczenia będzie kratka składająca się z dwóch elementów: mocowanej na stałe ramki i łatwo demontowalnej osłonki.

Ważne, gdy masz okap

Jeśli w kuchni jest kuchenka gazowa, a chcemy mieć w niej również okap (czyli wyciąg mechaniczny), muszą się w niej znaleźć dwa osobne kanały wentylacyjne. Do jednego można będzie podłączyć okap, a drugi będzie zapewniał wentylację pomieszczenia (jeśli okap podłączymy do jedynego kanału wentylacyjnego, to powietrze będzie wywiewane z pomieszczenia tylko wówczas, gdy okap pracuje). W takiej sytuacji można zamontować odpowiednią kratkę wentylacyjną – z otworem do podłączenia okapu.

Jak wykonać gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) to urządzenie, które stosuje się w systemach wentylacji...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.