| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Kratki wentylacyjne. Ozdobne, metalowe, z tworzywa – jakie wybrać?

Kratki wentylacyjne. Ozdobne, metalowe, z tworzywa – jakie wybrać?

Kratki wentylacyjne w domach z wentylacją grawitacyjną muszą być w każdej kuchni i łazience, a także pomieszczeniach technicznych i gospodarczych bez okien. Dowiedz się o nich więcej.

Autor: Bernard Białorucki Kratka wentylacyjna w kuchni

W łazienkach i kuchniach powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż w innych pomieszczeniach (powstaje tu dużo pary wodnej i intensywne zapachy podczas gotowania, a jeśli są zamontowane urządzenia gazowe, na przykład kocioł, podgrzewacz wody, kuchenka również produkty spalania).

Dlatego powietrze nie powinno przepływać z nich do innych pomieszczeń i dlatego w każdej kuchni i łazience musi znaleźć się kanał wywiewny, do którego będzie ono kierowane. Wylot kanału zakończony jest kratką wentylacyjną.

Jaki kanał, taka kratka wentylacyjna

Kanał wentylacyjny może mieć średnicę o przekroju kołowym albo kwadratowym lub prostokątnym. Zgodnie z Warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie pole przekroju kanału do wentylacji grawitacyjnej powinno mieć co najmniej 0,016 m2 a najmniejszy wymiar przekroju być nie mniejszy niż 0,1 m. Najczęściej stosuje się kanały o wymiarach 0,14 x 0,14 m lub 0,14 x 0,21 m albo średnicy 0,15 m lub 0,18 m.

Wymiary kratek wentylacyjnych odpowiadają standardowym wielkościom kanałów wywiewnych, trzeba więc sprawdzić jakie wymiary ma kanał i wybrać odpowiedni wymiar kratki. Warto wiedzieć, że kanał o przekroju okrągłym można zakończyć kratką, która od strony pomieszczenia jest okrągła lub kwadratowa.

Nie tylko białe, ale i ozdobne

Standardowe rozwiązanie to zamontowanie plastikowej kratki w kolorze białym. Jednak obecnie coraz częściej ściany maluje się na intensywne kolory, na których tle białe elementy bardzo rzucają się w oczy. Można więc wybrać kratkę w bardziej pasującym kolorze, na przykład beżowym, szarym, brązowym.

W ofercie producentów można znaleźć modele, których otwory ułożone są w ozdobne wzory. Ciekawą propozycją są kratki bez otworów w przedniej części, za to ze szczeliną na całym obwodzie

Z tworzywa, stali nierdzewnej, mosiądzu lub stali

Większość kratek wentylacyjnych jest zrobiona z tworzywa, ale w ofercie producentów można znaleźć ozdobne kratki ze stali nierdzewnej, mosiądzu a nawet ceramiki. Choć mogą być ciekawym detalem wystroju wnętrza, to są zdecydowanie droższe.

Łatwe do czyszczenia

Przez kratkę do kanału wentylacyjnego przepływa powietrze z pomieszczenia, a wraz z nim zanieczyszczenia. Dlatego po pewnym czasie użytkowania, gromadzi się na niej kurz, więc kratkę trzeba czyścić. Łatwa do czyszczenia będzie kratka składająca się z dwóch elementów: mocowanej na stałe ramki i łatwo demontowalnej osłonki.

Ważne, gdy masz okap

Jeśli w kuchni jest kuchenka gazowa, a chcemy mieć w niej również okap (czyli wyciąg mechaniczny), muszą się w niej znaleźć dwa osobne kanały wentylacyjne. Do jednego można będzie podłączyć okap, a drugi będzie zapewniał wentylację pomieszczenia (jeśli okap podłączymy do jedynego kanału wentylacyjnego, to powietrze będzie wywiewane z pomieszczenia tylko wówczas, gdy okap pracuje). W takiej sytuacji można zamontować odpowiednią kratkę wentylacyjną – z otworem do podłączenia okapu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Klimatyzatory - czyli dobry klimat w pomieszczeniu

Decyzja o montażu klimatyzatora w domu wiąże się przede wszystkim z właściwym wyborem produktu. Istotną...