Promiennik czy konwektor? Jakie są najtańsze elektryczne urządzenia grzewcze?

2011-09-14 14:00
Grzejnik elektryczny
Autor: PURMO Grzejnik elektryczny z linii Adonara E firmy Purmo

Elektryczne urządzenia grzewcze są dostępne w różnych wariantach cenowych. Spośród najpopularniejszych urządzeń przeznaczonych do ogrzewania elektrycznego możesz wybrać promiennik, konwektor lub grzejnik elektryczny. Sprawdź, która opcja z dostępnych elektrycznych urządzeń grzewczych jest tańsza i wygodniejsza.

Wszystkie elektryczne urządzenia grzewcze przekształcają w ciepło niemal 100% pobieranej energii, ale różnią się sposobem, w jaki przekazują je do pomieszczenia. Mają oczywiście różne wady i zalety. O wyborze powinien decydować przede wszystkim charakter ogrzewanego wnętrza.

Przeczytaj również: Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem: jaka instalacja w zależności od taryfy

Proste i niedrogie elektryczne urządzenia grzewcze

Ogrzewanie elektryczne to przede wszystkim tak zwane miejscowe urządzenia grzewcze – wytwarzane i magazynowane w nich ciepło służy do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują. Najprostsze to grzejniki elektryczne, konwektory (grzejniki konwekcyjne) z naturalnym lub wymuszonym obiegiem powietrza (wentylatorem) i termowentylatory, które w hipermarketach są sprzedawane już po kilkadziesiąt złotych za sztukę, choć za te najlepiej wykonane, z elektronicznym sterowaniem należy zapłacić nawet 1000 zł.

Można ogrzewać nimi cały dom, jednak lepiej w tym celu elektryczne urządzenia grzewcze kupić z wyższej półki. Te najtańsze są przeznaczone raczej do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń i mogą się okazać nietrwałe, a wyposażone w wentylator – hałaśliwe. Trzeba się też liczyć z zasysaniem i wydmuchiwaniem przez nie kurzu (w droższych są systemy, które przed tym chronią).

Przeczytaj również: Ogrzewanie elektryczne - przegląd urządzeń grzewczych

Konwektor elektryczny dobry na wszystko?

Charakterystyczną cechą urządzeń z wymuszonym obiegiem powietrza jest stosunkowo szybkie działanie. Warto je zatem stosować tam, gdzie pomieszczenia nie są ogrzewane przez cały czas, ale po wejściu do nich chcielibyśmy szybko odczuwać ciepło. Gdy znajdziemy się w strumieniu nawiewanego powietrza, odczujemy je niemal natychmiast po włączeniu urządzenia, choć ogrzanie wszystkich przedmiotów, ścian, sufitu i podłogi potrwa trochę dłużej.

Grzejniki z naturalnym obiegiem powietrza nagrzewają wnętrze wolniej, więc należy je stosować w pomieszczeniach ogrzewanych przez cały czas. Nadają się do tego grzejniki olejowe. Kosztują 100-250 zł, są większe i cięższe od zwykłych grzejników i konwektorów, lecz dzięki akumulacji ciepła w wypełniającym je oleju oddają je do pomieszczeń nie tylko wtedy, gdy pobierają energię z sieci. W praktyce przekłada się to na stabilniejszą temperaturę w ogrzewanych nimi pomieszczeniach i utrzymywanie w nich komfortu cieplnego przy nieco mniejszym poborze energii. Po włączeniu trzeba tylko trochę poczekać, aż rozgrzeje się w nich olej.

Przeczytaj również: Konwektor... grzejnik do instalacji c.o. o wyższych parametrach pracy. Przegląd

Promienniki elektryczne, czyli przyjemnie ciepło?

W niektórych pomieszczeniach za dobre rozwiązanie można uznać promienniki. Kosztują przeciętnie 100-300 zł (w zależności od mocy i jakości promiennika elektrycznego – najdroższe nawet 1800 zł). Elementy grzejne promienników (halogenowe lub ceramiczne) niemal natychmiast po włączeniu rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury i oddają ciepło głównie przez promieniowanie. W celu wzmocnienia efektu ogrzewania są wyposażone w zwierciadło ukierunkowujące fale promieniowania podczerwonego. Ten rodzaj ogrzewania jest przeznaczony do krótkotrwałego ogrzewania pomieszczeń, w których przebywa się sporadycznie, na przykład łazienek.

W odróżnieniu od termowentylatorów i konwektorów nie ogrzewają powietrza, tylko wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu działania emitowanych przez nie fal (podobnie jak słońce czy ogień), co jest odbierane jako „przyjemne ciepło”. Jednak ze względu na bardzo wysoką temperaturę źródła ciepła długotrwałe korzystanie z takich grzejników nie jest komfortowe.

Problemem może być także nierównomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu – przedmioty spoza „pola widzenia” promiennika elektrycznego długo pozostają zimne. Przy ich stosowaniu trzeba także zwrócić uwagę na odległość od innych przedmiotów, które mogą ulec zniszczeniu lub zapalić się w wyniku działania wysokiej temperatury.

Poznaj opinie formumowiczów na temat promienników

Polecamy wideo: Nasz ekspert opowiada jak dbać o instalację grzewczą

Remont mieszkania: wymiana instalacji grzewczej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE