| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Elektryczny grzejnik olejowy – jak działa, kiedy kupić i ile kosztuje

Elektryczny grzejnik olejowy – jak działa, kiedy kupić i ile kosztuje

Kiedy warto pomyśleć o elektrycznym grzejniku olejowym? Na przykład wtedy, gdy nie masz pieniędzy na remont instalacji grzewczej, a zeszłoroczna mroźna zima dała ci w kość. Taki grzejnik kupisz już za kilkadziesiąt złotowych. Wyjaśniamy, jak działa i co sprawdzić przed zakupem.

Jak działa grzejnik olejowy?

Grzejniki olejowe to urządzenia przenośne, zwykle na nóżkach, które podłącza się do instalacji elektrycznej za pomocą wtyczki. To niewątpliwa zaleta tego typu grzejników, bo można je ustawiać w różnych pomieszczeniach zależnie od potrzeb. Gdy w ciągu dnia przebywasz w salonie, tam ustawiasz grzejnik. Gdy na noc przenosisz się do sypialni – możesz zabrać go ze sobą.

Grzejniki olejowe doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania, a także w domkach letniskowych. Są ciche i zapewniają stabilną temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu.

Ceny grzejników olejowych

Ceny grzejników olejowych zaczynają się od 70 zł. Najdroższe to wydatek nawet ponad 400 zł. Oto, co możesz otrzymać za te pieniądze.

Grzejnik z ożebrowaniem lub bez

Grzejniki olejowe zwykle mają stalową obudowę w kształcie żeber (przypominającą grzejniki żeliwne), wypełnioną olejem. Wewnątrz grzejnika znajduje się jedna lub kilka grzałek elektrycznych. Podgrzewają one olej, który magazynuje ciepło i nagrzewa ścianki grzejnika, a dalej to one oddają ciepło do pomieszczenia. Właściwości oleju sprawiają, że nagrzewa się on stosunkowo długo, ale też wolno stygnie.

Gdy olej osiągnie zadaną temperaturę termostat wyłącza grzałki elektryczne, a mimo to grzejnik jeszcze przez pewien czas pracuje z pełną mocą. Może być ciepły jeszcze kilkadziesiąt minut po wyłączeniu.

Ożebrowanie zwiększa powierzchnię wymiany ciepła w stosunku do tego, jak duży jest grzejnik i ile miejsca zajmuje. Ale wśród najtańszych modeli grzejników olejowych można znaleźć też takie bez ożebrowania. Składają się z dwóch płaskich płyt połączonych na obwodzie. Są one lżejsze, zwykle mają nóżki albo uchwyty umożliwiające powieszenie ich na ścianie.

Włączanie grzejnika

Grzejniki zasilane są z sieci 230 V. W najprostszych modelach uruchomienie grzejnika olejowego następuje po wetknięciu wtyczki do gniazda. Jednak w większości grzejników służy temu przycisk na obudowie. Tylko niektóre można uruchomić za pomocą SMS-a. Gdy wybierzesz grzejnik z timerem, wówczas możesz zaprogramować czas, w którym zacznie działać. Można też ustawiać temperaturę grzania pokrętłem lub przyciskiem na obudowie. W grzejnikach wyposażonych w wyświetlacz LCD można na nim odczytać parametry pracy grzejnika.

Moc grzejnika olejowego

Grzejniki olejowe mogą mieć moc od 700 do blisko 2500 W. Moc grzejnika powinno się dobrać do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, w którym będzie zamontowany. Ale grzejniki olejowe są przenośne, więc można wybrać pomieszczenie, w którym grzejnik będzie używany najczęściej. Często też grzejniki olejowe są uzupełnieniem istniejącego systemu grzewczego, więc nie muszą pokryć całkowitych strat ciepła. Dlatego warto wybrać grzejnik z regulacją mocy. Zwykle ma ona 3 stopnie. Można ustawić na przykład grzanie z mocą 30, 60 i 100% mocy maksymalnej.

Przed zakupem grzejnika

Wybierając grzejnik, warto zwrócić uwagę na kilka detali, które sprawią, że użytkowanie go będzie wygodniejsze.

Jeśli zamierzasz często przestawiać grzejnik z miejsca na miejsce, wybierz model z kółkami, bo wtedy zdecydowanie łatwiej będzie go przestawiać szczególnie, że nie jest zbyt lekki (nawet do kilkunastu kilogramów). Grzejniki mogą mieć dwa lub cztery kółka.

Również uchwyt do powieszenia kabla lub schowek do jego zwijania, przydadzą się w codziennym użytkowaniu - kabel nie będzie plątał się wokół grzejnika.

Gdy grzejnik ma być ustawiony w łazience, sprawdź, czy jego producent to dopuszcza. Panuje tam podwyższona wilgotność i dlatego urządzenia elektryczne można instalować jedynie w wybranych strefach, czyli w odległości co najmniej 60 cm od wanny, wejścia do kabiny prysznicowej.

Gdy grzejnik ma być ustawiony na stałe na przykład w salonie lub jadalni, gdzie szczególnie zależy nam na estetyce, można zamiast zwykłego białego grzejnika wybrać ciemnoszary, czarny, srebrny, albo z ozdobnymi wzorami.

Oglądaj też, czym piece akumulacyjne różnią się od zwykłych grzejników elektrycznych

Przeczytaj dodatkowo:
Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon...

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak...

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby...