| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Ogrzewanie elektryczne - przegląd urządzeń grzewczych

Ogrzewanie elektryczne - przegląd urządzeń grzewczych

Ogrzewanie elektryczne jest możliwe dzięki przemianie energii elektrycznej w ciepło w elemencie oporowym, którym może być drut, pręt lub taśma. Jest wiele elektrycznych urządzeń grzewczych, które szybko i z wysoką sprawnością dogrzeją lub ogrzeją pomieszczenie. Zobacz, jakie masz możliwości wyboru urządzenia grzewczego i systemów grzewczych.

Ogrzewanie elektryczne to proces, który cechuje bardzo wysoka sprawność – niemal cała dostarczona energia elektryczna jest zamieniana w ciepło. Elementy oporowe osiągają wysoką temperaturę w kilka sekund po włączeniu zasilania. Oczywiście na ogrzanie całego wnętrza trzeba poczekać trochę dłużej. A im dłużej trwa ogrzanie pomieszczenia, tym mniejsza jest przydatność urządzenia grzewczego w pomieszczeniach użytkowanych okresowo.

Dlatego też elektryczne urządzenia grzewcze różnią się sposobem przekazywania ciepła do otoczenia: za pomocą konwekcji lub promieniowania.

  • Konwekcja polega na przemieszczaniu się ciepłego powietrza od grzejnika do otoczenia. Ogrzewane jest przede wszystkim powietrze w pomieszczeniu i dopiero ono oddaje ciepło ścianom i przedmiotom.
  • Promieniowanie to przenoszenie ciepła za pomocą fal elektromagnetycznych. We wnętrzu ogrzewane są przede wszystkim ściany i przedmioty, a w mniejszym stopniu powietrze. Osoba znajdująca się w zasięgu grzejnika od razu po jego rozgrzaniu odczuwa ciepło. Przy ogrzewaniu konwekcyjnym najpierw musi się ogrzać powietrze w pomieszczeniu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Grzejnik konwektorowy stojący na podłodze

Ogrzewanie elektryczne: jakie urządzenie grzewcze wybrać?

Grzejnik konwektorowy (konwektor) - oddaje ciepło głównie przez konwekcję. Wewnątrz obudowy z lakierowanej stali jest grzałka, a w modelach z wymuszonym obiegiem powietrza – dodatkowo wentylator intensyfikujący wymianę ciepła. Grzeje od razu po uruchomieniu i stygnie bardzo szybko, gdy się go wyłączy.

Piec akumulacyjny - oddaje ciepło głównie przez konwekcję. W obudowie ceramicznej lub ze stali emaliowanej jest blok akumulacyjny najczęściej z cegieł magnezytowych rozgrzewających się do blisko 500°C. Ogrzewacz z dynamicznym rozładowaniem jest dodatkowo wyposażony w wentylator nawiewający do pomieszczenia ogrzane powietrze.

Grzejnik olejowy - magazynuje ciepło w oleju, którym jest wypełniony, i oddaje je stopniowo, przede wszystkim przez konwekcję, częściowo przez promieniowanie. Wolniej niż konwektor się nagrzewa i wolniej stygnie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - wykonuje się je z kabli, mat lub folii grzejnych. Ciepło jest oddawane przez promieniowanie ogrzanej posadzki.

Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne - różni się od zwykłego tym, że kable są pokryte znacznie grubszą warstwą betonu (od 7 do 15 cm), który akumuluje ciepło i oddaje je jeszcze długo po wyłączeniu zasilania. Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne stosuje się tylko w podłogach na gruncie, bardzo dobrze zaizolowanych.

Płyta grzejna (promieniująca) - to emaliowana płyta stalowa (rzadziej szklana) z nadrukowanym obwodem elektrycznym jest ukryta pod ażurową obudową. Przewód grzejny może być także zatopiony w masie ceramicznej ogrzewającej płytę marmurową. Płyty grzejne oddają ciepło na drodze promieniowania. Grzejnik marmurowy ma dodatkowo zdolność akumulacji ciepła.

Montaż i usytuowanie elektrycznych urządzeń grzewczych

Montaż ogrzewania elektrycznego jest bardzo prosty. Urządzenie ustawia się w wybranym miejscu, ewentualnie mocuje do ściany. Potem najczęściej wystarczy włożyć wtyczkę do gniazda i gotowe.
Nieco większy kłopot mogą sprawić ogrzewacze akumulacyjne, gdyż powinien je podłączyć elektryk. Jedynie wykonanie ogrzewania podłogowego wiąże się z poważniejszymi pracami budowlanymi.

Grzejniki konwektorowe z wylotami powietrza skierowanymi do góry warto umieszczać pod parapetami, które zaginają strumień powietrza i zabezpieczają ścianę nad konwektorem przed zabrudzeniem.

Grzejniki elektryczne mają rozmiary zbliżone do grzejników centralnego ogrzewania. Większość można ustawić na podłodze lub zawiesić na ścianie.

Grzejniki olejowe są znacznie lżejsze niż akumulacyjne i produkowane głównie w wersji przenośnej. Wyposażone są zazwyczaj w kółka ułatwiające ich przemieszczanie oraz we wtyczkę umożliwiającą łatwe podłączenie do instalacji elektrycznej.

Grzejniki akumulacyjne są na ogół nieco większe – musi się w nich zmieścić blok akumulacyjny tym większy, im dłużej ma „przechowywać” ciepło. Zwykle ustawia się je w przeznaczonym na nie miejscu i raczej nie przemieszcza (ważą około 100 kg).

Promienniki ze względu na emitowanie ciepła w określonym kierunku są zazwyczaj przytwierdzane na stałe do ściany w pobliżu miejsca, które mają ogrzewać.

Ogrzewanie podłogowe z kabli grzejnych układa się pod posadzką przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Posadzka nie musi być koniecznie ceramiczna lub kamienna. Może być także drewniana bądź z tworzywa sztucznego, ale pod warunkiem że jej producent tego nie zabrania. Podłoga, na której układa się ogrzewanie, powinna być zaizolowana warstwą styropianu grubości przynajmniej 5 cm.

WARTO WIEDZIEĆ

Co wybrać?

  • Jeśli ogrzewasz cały dom prądem i masz możliwość korzystania z II taryfy – wybierz piece akumulacyjne (zwykłe lub lepiej z dynamicznym rozładowaniem) albo ogrzewanie podłogowe akumulacyjne, bo eksploatacja takiego ogrzewania będzie najtańsza.
  • Jeśli ogrzewanie elektryczne ma być dodatkowym systemem grzewczym w domu (na przykład oprócz kominka z DGP lub pompy ciepła) – wybierz grzejniki elektryczne, najlepiej grzejniki konwektorowe, bo szybko się rozgrzewają, łatwo można regulować ich wydajność i są stosunkowo niedrogie.
  • Jeśli chcesz zrobić ogrzewanie podłogowe w istniejącym domu – wybierz elektryczne ogrzewanie podłogowe, bo ułożenie mat elektrycznych i folii grzejnych nie wymaga podwyższenia poziomu podłogi.
  • Jeśli w twojej łazience lub WC jest za zimno – wybierz promiennik lub termowentylator, bo nie zajmą wiele miejsca, ale skutecznie i szybko podwyższą temperaturę.
  • Jeśli masz coś do zrobienia w nieogrzewanym garażu – wybierz grzejnik olejowy, bo możesz go bez problemu podłączyć do gniazda i ustawić w pobliżu miejsca pracy.

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak montować?

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu...

Piece akumulacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej...

Ogrzewanie elektryczne - kiedy warto zainwestować...

Grzejnikami elektrycznymi warto się zainteresować wtedy, gdy zastanawiasz się, jak ogrzewać dom, a inwestycja...

Zapytaj EKSPERTA o ogrzewanie elektryczne oraz...

Planujesz modernizację ogrzewania? Nie wiesz, czym się kierować wybierając kocioł elektryczny, podgrzewacz...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...