Tanie i dobre kominki wolnostojące: kominek koza poniżej 2 tys. zł

2018-12-06 11:48

Kominki wolnostojące mogą być nowoczesne lub o tradycyjnym wyglądzie, o małej lub dużej mocy. Wybraliśmy tanie i dobre kominki kozy, za które nie zapłacisz więcej niż 2 tys. zł. W odróżnieniu od wkładów kominkowych nie trzeba ich obudowywać. Sprawdź!

Z kozą cieplej
Autor: Andrzej Szandomirski Oferta producentów kominków wolnostojących jest bardzo bogata. Można przebierać we wzorach i kolorach. Są kozy uniwersalne, pasujące do każdego wnętrza, a także stylowe, których nie powstydzą się eleganckie salony. Są tanie i drogie

Koszt całej instalacji (kominek koza + montaż) zwykle jest mniejszy niż koszt zbudowania kominka. Przy przeprowadzce kominek wolnostojący można zdemontować i zabrać w nowe miejsce, kominka nie. Kominek jest trwale złączony ze ścianą (ścianami) i podłogą pomieszczenia, w którym jest zainstalowany; kozę (wolnostojący piec kominkowy) można, tak jak lodówkę czy pralkę, zabrać ze sobą podczas przeprowadzki do nowego domu. Może nie pójdzie tak łatwo jak z AGD zasilanymi wyłącznie kablem z wtyczką wetkniętą do gniazda elektrycznego, ale po odłączeniu czopucha od przewodu kominowego będzie się jej można bez kłopotu pozbyć, wymienić ją na nowy model albo zamontować w innym wnętrzu.

Jaki kominek wolnostojący wybrać?

Wybierając kominek wolnostojący, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd zewnętrzny, ale także przede wszystkim na parametry techniczne, komfort użytkowania oraz trwałość materiałów użytych do jego wykonania.

Tanie i dobre kominki wolnostojące: przegląd (galeria)

Kominki kozy z żeliwa lub stali

Kominek koza wyprodukowany jest z żeliwa lub stali. Nie można jednoznacznie określić, który materiał ma lepsze walory grzewcze, zależy to bardziej od jego jakości i staranności wykonania pieca.

Z żeliwa można formować dekoracyjne wzory na korpusie, dzięki którym ma on stylowy i elegancki wygląd. Stal kojarzy się raczej z nowoczesnymi wnętrzami i kominki z niej wykonane mają często prostą bryłę. Kominki wolnostojące typu koza wykańcza się też ceramiką, można wybierać nawet z 30 kolorów.

Czytaj też:

Kominek koza to gotowe urządzenie, które nie potrzebuje obudowy. Jest lżejsza niż wkład, co ważne, gdy nie znamy wytrzymałości stropu, na którym ma być ustawiona.

Jak urządzić salon z kominkiem kozą?

Współczesne kominki kozy mają ciekawą stylistykę - od stylistyki tradycyjnej po stylistykę nowoczesną - i mogą być wspaniałym elementem dekoracyjnym. Choć kozy nie zawsze będą w stanie ogrzać cały dom, świetnie dogrzeją salon, ograniczając zużycie gazu, sprawdzą się na przykład poza sezonem grzewczym. Prostota i lekkość kozy pozwalają na dużą dowolność w urządzeniu salonu.

Zobacz także:

Taki kominek wolnostojący pasuje do każdego wnętrza i nie wymaga obudowy. Natomiast miejsce, w którym stoi, można podkreślić ciekawą barwą ściany.

Jaką moc powinien mieć kominek wolnostojący?

Jeśli kominek wolnostojący ma być używany jako źródło ciepła, ważnym parametrem jest jego moc nominalna, czyli uzyskiwana w czasie trzech godzin ciągłego palenia. Kominek koza może osiągać moc od 3 do 17 kW. Jest ona mniejsza niż moc maksymalna.

Sprawdź też:

Komin dla kominka wolnostojącego

Kominki wolnostojące muszą być podłączone do osobnego przewodu kominowego. Przekrój i wysokość komina powinny być dobrane do wielkości paleniska. Minimalne wymiary przewodu to 14 x 14 cm lub średnica 15 cm i wysokość 4 m. Jednak producenci zawsze podają, jakie wymiary musi mieć komin, do którego można podłączyć ich piec.

Sprawdź też:

Czym palić w kozie?

Kominek wolnostojący typu koza w większości przypadków przystosowany jest do spalania drewna, w niektórych można palić również peletami. Te ostatnie mogą być w pełni zautomatyzowane i wyposażone w zasobnik paliwa.

Sprawdź też:

Dowiedz się jakie kary grożą za palenie śmieci w piecu wolnostojącym >>>

Czym jest smog i niska emisja? Jak przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza? >>>

Sonda
Czy uważasz, że nadal powinno się instalować kominki?