Ogrzewanie nadmuchowe: jakie daje korzyści?

2019-05-21 12:57

Ogrzewanie nadmuchowe, czyli takie, w którym nośnikiem ciepła jest powietrze, ma ważne zalety. Warto je poznać przed podjęciem decyzji o wyborze systemu grzewczego do domu.

ogrzewanie nadmuchowe
Autor: THERMICO Do ogrzewania powietrza można zastosować nagrzewnicę wodną zasilaną przez gazowy kocioł kondensacyjny, który przydaje się też do przygotowywania ciepłej wody użytkowej

Systemy ogrzewania, w których ciepło jest dostarczane do pomieszczeń za pośrednictwem powietrza, są powszechnie stosowane w obiektach wyposażonych w instalacje klimatyzacyjne oraz wentylacji mechanicznej. Czy taki system warto mieć w domu jednorodzinnym?


Ogrzewanie nadmuchowe: korzyści


Ponieważ pojemność cieplna powietrza jest znacznie mniejsza niż wody, ogrzewa się ono dużo szybciej i szybciej się wychładza. Oznacza to małą bezwładność cieplną, która może być zaletą. Dzięki niej ogrzewanie nadmuchowe jest w stanie zapewnić komfort cieplny w wyziębionych wnętrzach niemal natychmiast po włączeniu i pozwala szybko zmieniać w nich temperaturę. To bardzo ułatwia racjonalne zarządzanie energią. Przy odrobinie wysiłku włożonego w sterowanie instalacją można uzyskać znaczne oszczędności bez specjalnego uszczerbku na komforcie cieplnym.


Najlepszy efekt pod tym względem uzyskuje się w budynkach o lekkiej konstrukcji szkieletowej, w których nie ma masywnych przegród budowlanych akumulujących dużo ciepła. Niewielka bezwładność cieplna instalacji i przegród budowlanych sprawia, że temperaturę można obniżyć na czas, w którym z pomieszczeń nie korzystamy, a następnie szybko ją zwiększyć, bez potrzeby dostarczania energii do rozgrzania ścian, sufitu i podłogi.


Bardzo ważną zaletą instalacji ogrzewania nadmuchowego jest możliwość wykorzystania jej także do wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń. Oznacza to mniejszy wydatek na inwestycję niż w przypadku niezależnych od siebie systemów. Jest to zatem rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy chcieliby mieć w domu wentylację mechaniczną i klimatyzację.


Za zaletę systemów powietrznych uznawany jest też brak ryzyka uszkodzenia ich przez mogącą zamarznąć wodę (obecną w rurach tradycyjnych instalacji c.o.) czy wystąpienia wycieku.


ogrzewanie nadmuchowe
Autor: THERMICO Kanały doprowadzające powietrze można ukryć w warstwie podłogi albo poprowadzić je pod stropem i zasłonić sufitem podwieszanym
ogrzewanie nadmuchowe
Autor: THERMICO Kratki w podłodze można zastąpić płytkami podłogowymi z wyciętymi otworami. Płytki te powinno się dać łatwo zdemontować

Piec nadmuchowy

Typowa instalacja centralnego ogrzewania nadmuchowego do domu jednorodzinnego składa się z urządzenia podgrzewającego powietrze oraz sieci kanałów, którymi jest ono rozprowadzane po domu dzięki działaniu wentylatora.


Urządzeniem grzewczym jest nagrzewnica nazywana też piecem nadmuchowym. Jego wymiennik ciepła umożliwia podgrzewanie powietrza, które jest zasysane z pomieszczeń przez wentylator i ponownie do nich nawiewane po podgrzaniu. Paliwem do pieca nadmuchowego może być gaz albo olej opałowy. Zamiast niego można zastosować także nagrzewnicę elektryczną. Ze względu na niski koszt eksploatacji popularne jest też rozwiązanie, w którym powietrze jest podgrzewane przez pompę ciepła, która w systemie ogrzewania nadmuchowego osiąga wysoką efektywność, dzięki temu, że powietrze jest w ogrzewane do temperatury nieprzekraczającej 45oC.


ogrzewanie nadmuchowe
Autor: THERMICO Podgrzewane powietrze cyrkuluje w obiegu zamkniętym. Do pieca nadmuchowego jest zasysane z pomieszczeń przez czerpnię wewnętrzną, czyli w tym wypadku otwór w ścianie zamaskowany żaluzją

Instalacja
 ogrzewania nadmuchowego

Powietrze jest nawiewane do pomieszczeń przez kratki. Jest do nich doprowadzane ze źródła ciepła kanałami: gotowymi, blaszanymi, zaizolowanymi wełną mineralną albo wykonanymi na budowie - z paneli ze sztywnej wełny mineralnej wzmacnianej siatką i tkaniną z włókna szklanego lub ze sztywnej pianki poliuretanowej powleczonej aluminium.

Kratki można umieścić w posadzce, ścianach albo suficie. O wyborze miejsca powinna decydować łatwość doprowadzenia do niego kanału.

Powietrze nawiewane do pomieszczeń musi mieć możliwość powrotu do pieca przez tzw. czerpnię wewnętrzną, czyli wlot do kanału zasysającego powietrze z wnętrza domu do pieca nadmuchowego. W budynkach jednorodzinnych zwykle wystarcza jedna czerpnia, ale jeśli ogrzewane pomieszczenia są od siebie oddzielone szczelnie zamykanymi drzwiami, do każdego z odizolowanych w ten sposób pomieszczeń trzeba doprowadzić zarówno kanały nawiewne, jak i wywiewne.


Jeżeli instalacja ogrzewania nadmuchowego ma jednocześnie zapewnić wentylację domu, musi mieć czerpnię zewnętrzną zasysającą powietrze spoza budynku. Strumienie powietrza świeżego i recyrkulacyjnego (z pomieszczeń) mieszają się wtedy przed dotarciem do pieca. Możliwe jest też zainstalowanie rekuperatora odzyskującego ciepło z powietrza usuwanego z budynku, by w ten sposób znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.


ogrzewanie nadmuchowe
Autor: THERMICO System nadmuchowy można uzupełnić o klimatyzator, który latem zapewni chłodzenie pomieszczeń, albo zastosować w nim rewersyjną pompę ciepła do ogrzewania i chłodzenia

Wideo: ogrzewanie nadmuchowe jak działa i jakie ma zalety

Ogrzewanie nadmuchowe? Jak działa i jakie ma zalety?

Ogrzewanie domu - czy wiesz, jakie wybrać?

Pytanie 1 z 10
Ogrzewanie centralne:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.