Elektryczna grzałka do grzejnika łazienkowego – co warto wiedzieć przed zakupem

2020-01-21 10:59 Agata Kosiarska, Anna Kazimierowicz
Grzejnik łazienkowy drabinka z grzałką elektryczną
Autor: Marcin Grabowiecki HOMPICS Dzięki zamontowaniu grzałki elektrycznej, grzejnik c.o. może działać, kiedy tylko chcemy. Projekt łazienki Michał Hoffmann

Grzałka elektryczna może się przydać w łazience szczególnie, gdy ogrzewanie jest wyłączone. Dzięki grzałce w łazience zawsze będzie przyjemnie ciepło, nawet gdy sezon grzewczy za nami lub dopiero przed nami.

Do ogrzewania łazienek w domach z centralnym ogrzewaniem zwykle stosuje się grzejniki drabinkowe. I jest to dobre rozwiązanie podczas sezonu grzewczego, bo grzejnik zapewnia wymaganą w łazience temperaturę 24oC, a dodatkowo możliwe jest suszenie na nim ręczników. Problem może pojawić się w okresach przejściowych (wiosną i jesienią) lub latem w chłodne wieczory lub poranki, gdy instalacja grzewcza jest wyłączona. Wówczas możemy odczuwać nieprzyjemny chłód po wyjściu z kąpieli, bo grzejnik nie działa, a dodatkowo powieszone na nim ręczniki długo pozostają mokre. Rozwiązaniem tego problemu będzie zamontowanie w grzejniku drabinkowym grzałki elektrycznej.

Grzałka elektryczna nie zajmuje dodatkowego miejsca w łazience, bo umieszcza się ją w grzejniku i podłącza do sieci 230 V. Podgrzewa wodę znajdującą się w grzejniku c.o. i zapewnia komfort cieplny w łazience, a dodatkowo także umożliwia suszenie mokrych rzeczy, kiedy tylko jest taka potrzeba, przez cały rok, również poza sezonem grzewczym.

Czy do każdego grzejnika można zamontować grzałkę?

Grzałka elektryczna ma postać pręta grzewczego, który umieszcza się wewnątrz kolektora grzejnika. Na wyjściu jest zainstalowany zawór z regulatorem termostatycznym umożliwiającym ustawienie żądanej temperatury. Grzałki mogą być wyposażone w sterowniki pozwalające wybrać odpowiedni tryb pracy - ogrzewanie pomieszczenia lub tylko suszenie. Zwykle umieszcza się je pionowo (zdecydowanie rzadziej poziomo) w dolnym króćcu powrotnym z elementem sterującym od dołu.

Wokół grzejnika musi być wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby swobodnie zmieniać ustawienia regulatora. Gwint wewnętrzny króćca, w którym umieszczona będzie grzałka, powinien mieć pasującą średnicę - zwykle jest to 1/2 cala.

Nie w każdym grzejniku łazienkowym uda się zamontować grzałkę, choć w większości drabinkowych jest to możliwe. Przed wyborem konkretnej grzałki elektrycznej, trzeba sprawdzić czy nadaje się ona do montażu w danym modelu grzejnika. Przede wszystkim musi on mieć budowę, umożliwiającą zmieszczenie w nim grzałki, która zwykle ma długość mniej więcej 50 cm. Producent może podać o ile dłuższy od elementu grzejnego powinien być kolektor grzejnika, np. o 10 cm, albo minimalną wysokość grzejnika.

Zwykle w karcie technicznej grzejnika można znaleźć informacje o tym, czy można w nim zamontować grzałkę. Czasami do swoich grzejników producenci polecają określone modele grzałek, które z nimi dobrze współpracują.

Jaką moc powinna mieć grzałka elektryczna?

Moc grzałki dobiera się do mocy grzejnika. Im większą moc ma grzejnik, tym mocniejszą grzałkę można w nim zainstalować. Moc grzałki powinna być jednak nieco mniejsza od mocy grzejnika, którą podaje się dla określonych parametrów pracy instalacji c.o., np. w grzejnikach o mocy 240-480 W (przy parametrach instalacji 75/65/20°C) można zainstalować grzałkę o mocy 300 W, a w takich o mocy 480-720 W (przy 75/65/20°C) - grzałkę 600 W. Dopuszczalne jest zamontowanie grzałki o większej mocy, pod warunkiem że ma ona podwójne zabezpieczenie przed wzrostem temperatury, np. termostat i ogranicznik temperatury do około 80oC. By ułatwić dobór grzałki do grzejnika, niektórzy producenci udostępniają tabele, z których można dobrać odpowiednią moc grzałki elektrycznej.

Zakres regulacji temperatury może być różny u różnych producentów i wynosić na przykład 20-60oC lub 30-75oC. Może być ustawiana pokrętłem albo przyciskiem na obudowie. Regulacja pracy odbywa się za pomocą termostatu. Gdy ustawiona temperatura zostanie osiągnięta, grzałka wyłącza się.

Ile kosztuje grzałka elektryczna?

Kolor grzałki można dopasować do koloru grzejnika. Do wyboru są grzałki białe z pokrętłem umożliwiającym regulację pracy. Ich ceny zaczynają się od niecałych 200 zł. Trochę więcej trzeba zapłacić za modele w wykończeniu w kolorze chrom matowym lub błyszczącym - ich koszt wynosi od 250 zł do blisko 300 zł.

Moc grzałki można regulować stopniowo (3 a nawet 4 opcje regulacji). To, czy jest włączona, sygnalizuje dioda. Można wybrać grzałkę o nowoczesnej, dizajnerskiej formie, z diodami LED. Im więcej diod się świeci, tym grzałka pracuje z większą mocą.

Grzałka elektryczna o nowoczesnym dizajnie
Autor: INSTAL PROJEKT

Jakie zabezpieczenia grzałki się przydają?

Przydatnym wyposażeniem grzałki elektrycznej jest sygnalizator awarii i zabezpieczenia przed przegrzaniem. Niektóre grzałki mają timer, który umożliwia włączenie grzałki na określony czas (np. 2 godziny) za pomocą naciśnięcia przycisku. Przyda się to, gdy powiesimy na grzejniku ręczniki i chcemy by szybko wyschły.

Wiele z nich ma programator czasowy, dzięki któremu można ustawić automatyczne włączanie i wyłączanie grzałki o określonej porze. Są też grzałki elektryczne, które dają się podłączyć do bezprzewodowego programatora pokojowego.

Grzałka może mieć też funkcję przciwzamarzeniową. Ma ona chronić przed spadkiem temperatury wody w grzejniku poniżej określonej wartości temperatury (np. 8oC). Gdy tak się stanie, grzałka włącza się automatycznie i podgrzewa wodę w grzejniku.

Na co uważać podczas montażu grzałki elektrycznej?

Montując urządzenia elektryczne w łazience (dotyczy to także grzałki do grzejnika), trzeba zachować szczególne warunki bezpieczeństwa. W związku z tym, grzałka (a więc i grzejnik, w którym ma być zamontowana) nie powinna znajdować się bezpośrednio nad wanną lub w sąsiedztwie kabiny prysznicowej.

Najlepiej, by grzejnik z grzałką znalazł się w odległości co najmniej 60 cm od tych sprzętów, chyba że inną możliwość wyraźnie dopuszcza producent grzałki. Konieczne jest wtedy spełnienie warunku dotyczącego stopnia ochrony urządzenia IP (bliżej niż 60 cm od wanny lub kabiny można zamontować urządzenie o IPX5 lub wyższym), a także dotyczącego stałego podłączenia z instalacją elektryczną (najlepiej wtedy skonsultować się z fachowcem - elektrykiem).

W pobliżu grzejnika powinno znaleźć się gniazdo elektryczne z bolcem, do którego podłączona będzie grzałka. Aby móc zamontować grzałkę w grzejniku, powinno się zapewnić możliwość odcięcia grzejnika od instalacji odpowiednim zaworem.

Podczas używania grzałki trzeba pamiętać o tym, by:

  • grzejnik był wypełniony wodą
  • zamknąć zawór po stronie dopływu wody, ale pozostawić otwarty ten na powrocie.

Wideo: Jak odpowietrzyć grzejnik bez pomocy hydraulika

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
jak
|

Witam, a co z grzałką IP55 umieszczona nad wanną?

Paweł
|

Przeczytałem uważnie i brak mi informacji jak dobrać tę grzałkę odpowiednio do mocy grzejnika. Tego właśnie szukałem w tym artykule. Mam również kłopot ze zrozumieniem tekstu. Pisze Pani "Można wybrać grzałkę o nowoczesnej, dizajnerskiej formie" , nie rozumiem co znaczy "dizajnerska forma". Pytałem kiedyś ludzi używających takiego terminu ale usłyszałem, że "dizajnerski to dizajnerski" , czyli bełkot. Brak takiego słowa w dostępnych słownikach. Czy może Pani wyjaśnić o co chodzi?
Pozdrawiam