Jak korzystać z odkurzacza centralnego? Zdrowe i łatwe sprzątanie
Odkurzacz centralny nie tylko ułatwia sprzątanie, sprawiając, że jest dokładniejsze i szybsze. To także doskonałe rozwiązanie dla alergików. Dowiedz się, jak zaplanować instalację odkurzacza centralnego i jak z niego korzystać.
Zalety odkurzaczy centralnych są nie do zastąpienia. Odkurzacz centralny jest nieporównywalnie mocniejszy od najbardziej zaawansowanych modeli przenośnych, gwarantuje o wiele większą siłę ciągu, w efekcie pozwala na szybsze i dokładniejsze sprzątanie. Ale co najważniejsze, pozwala na bezpieczne dla alergików odkurzanie. Jest to możliwe dzięki nadrzędnej idei działania odkurzaczy centralnych, tzn. możliwości wydmuchiwania zassanego w czasie sprzątania powietrza na zewnątrz domu. Nawet najdoskonalsze systemy filtracji nie radzą sobie z najdrobniejszymi zanieczyszczeniami, do których należą bakterie i niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy. Te najdrobniejsze zanieczyszczenia są najbardziej niebezpieczne dla człowieka.
Odkurzacz centralny - zadbaj o zdrowie
Współczesna cywilizacja naraża nasze zdrowie na coraz więcej zagrożeń spowodowanych jakością powietrza, którym oddychamy. Nie wszystkie zagrożenia możemy wyeliminować. Nie mamy wpływu na ilość zanieczyszczeń spowodowanych smogiem, nie mamy wpływu na zawartość szkodliwych substancji pochodzących z przemysłu czy rolnictwa. Mechanizmy obronne naszego układu oddechowego pracują już na pełnych obrotach. Nie obciążajmy ich dodatkowo alergenami zawartymi w kurzu domowym.
Aby posiadać bezpieczny dla naszego zdrowia system odkurzacza centralnego wystarczy wykonać tylko trzy kroki.
1. Wykonanie instalacji na etapie budowy domu.
2. Zamontowanie jednostki centralnej i gniazd ssawnych.
3. Używanie systemu, ciesząc się z zalet odkurzacza centralnego.
1. Odkurzacz centralny - zaplanuj na etapie budowy
To pierwszy krok, bez niego, trudno będzie później wyposażyć dom w odkurzacz centralny. Na etapie budowy domu, montaż instalacji odkurzacza jest banalnie prosty. Nie ma jeszcze tynków ani wylewek na podłogach. Klejoną instalację z rur PVC kładzie się po prostu na stropie doprowadzając ją do gniazd ssawnych w dowolnych miejscach w domu. Co więcej, gdy nie ma wylewek, instalacje można doprowadzić do automatycznych szufelek w kuchni, przedsionku, czy przy kominku. Praktycznie nie mamy żadnych ograniczeń, aby wykonać instalacje pozwalającą w przyszłości chować w niej wąż giętki, aby nie przenosić go z gniazda do gniazda. Wąż będzie czekał na swoją kolejność sprzątania schowany za klapą gniazda ssawnego.
Instalację można doprowadzić z kominka do specjalnego separatora zamontowanego bezpośrednio przed jednostką centralną, którego zadaniem będzie zbieranie popiołu, tak aby nie zapchać odkurzacza. W łazienkach czy w garderobach można zamontować specjalne gniazda ssawne z dedykowanymi specjalnymi wężami i ssawkami do czyszczenia ubrać lub sprzątania blatów. Dostępna oferta akcesoriów do sprzątania przyprawia o zawrót głowy, nie wspominając o kolorach dostępnych gniazd ssawnych czy automatycznych szufelek. Wszystkie uwzględnione na etapie budowy udogodnienia dadzą nam w przyszłości prawdziwą radość i satysfakcję z łatwego utrzymywania domu w czystości. Domu, który dla naszych bliskich będzie prawdziwie zdrowym domem. Aby jednak cieszyć się odkurzaczem centralnym w przyszłości, na etapie budowy, musimy położyć instalację. Jej koszt nie jest duży, a wykonanie nie zajmuje wiele czasu. Nie dajmy się zwieść ofercie atrakcyjnie wyglądających urządzeń przenośnych, których parametry i cechy użytkowe nawet nie zbliżają się do wydajności stacjonarnych odkurzaczy centralnych.
2. Wybierz odpowiednią jednostkę odkurzacza centralnego
Tutaj mamy więcej czasu aby spokojnie się zastanowić nad wyborem. Instalacja jest już położna, przykryta tynkami, budowa i prace wykończeniowe mają się ku końcowi, żaden wykonawca nas nie pogania, nie straszy, że jeśli nie teraz, to nie wiadomo kiedy będzie mógł wykonać zadane prace. A może nawet mieszkamy już parę lat w naszym nowym domu? Jest dużo czasu, aby na spokojnie wybrać jednostkę centralną, która będzie nam służyć przez lata. Odkurzacze centralne to bardzo żywotne i niezawodne urządzenia.
Do wyboru mamy przede wszystkim jednostki centralne kompaktowe lub urządzenia typu Split.
Konstrukcja Split polega na rozdzieleniu obudowy separatora zanieczyszczeń oraz filtrów od obudowy silnika odkurzacza. Dzięki czemu uzyskano powiększony separator cykloniczny, dodatkowy filtr włosów oraz doskonałe zabezpieczenie silnika przed kurzem. Odkurzacz Split składa się więc z dwóch, połączonych ze sobą elementów, jeden to zbiornik na śmieci, separator cykloniczny oraz filtr włosów, drugi to silnik. Ten stosowanych w odkurzaczach typu Split, to duży wolnoobrotowy model produkcji Ametek, który gwarantuje wieloletnią żywotność. Unikalna konstrukcja silnika wykorzystuje osobny obieg powietrza do jego wewnętrznego chłodzenia, a powietrze zasysane w czasie sprzątania nie ma kontaktu z częściami elektrycznymi silnika.
Obydwie części odkurzacza typu Split wykonane są z metalu, mogą być zamontowane jedna nad drugą, więc odkurzacz nie zajmuje wiele więcej miejsca niż jednostka centralna kompaktowa. Dzięki dwuczęściowej obudowie, konstruktorzy mogli zaprojektować i wykonać powiększony podwójny separator cykloniczny, duży zbiornik na śmieci oraz dodatkowy filtr włosów, tak potrzebny, przy odkurzaniu sprzątaniu domu, w którym zamieszkują zwierzęta.
Jaki odkurzacz centralny wybrać?
Jeśli kryterium wyboru będzie wygoda użytkowania i żywotność urządzenia, rozwiązania typu Split są doskonałą propozycją. Konstrukcja Split gwarantuje, że urządzenie nie będzie wymagało czyszczenia filtrów, a zastosowany wolnoobrotowy silnik pozwala cieszyć się wieloletnią pracą bez konieczności przeprowadzania kosztownych przeglądów. Wszystkie odkurzacze centralne Split posiadają 10 letnią gwarancję.
Jednostki centralne typu Split mogą współpracować ze wszystkim rodzajami instalacji centralnego odkurzania, ich moc jest wystarczająca do obsługi węży chowanych w ścianach oraz dowolnej liczby automatycznych szufelek.
Jeśli nasz dom ma niewielką powierzchnie i nie mamy miejsca na jednostkę centralną, albo mieszkamy w apartamencie, nie musimy rezygnować z korzyści, jakie dają odkurzacze centralne. W ofercie aeroVac znajdują się jednostki centralne przeznaczone do zabudowy w ścianie. Można je zamontować zarówno wewnątrz mieszkania jak i na zewnątrz, np. na balkonie, gdyż są odporne na warunki atmosferyczne. W połączeniu z wężem chowanym w ścianie, w mieszkaniu nie mamy żadnego m2 zajętego przez odkurzacz.
3. Korzystaj z odkurzacza centralnego
Po zamontowaniu gniazd ssawnych, jednostki centralnej, automatycznych szufelek, dodatkowych węży giętkich, pozostaje nam już tylko sprzątanie odkurzaczem centralnym. Będziecie zaskoczeniu, jak system jest wydajny i jak niewiele czasu będzie potrzeba na skuteczne posprzątanie domu, w myśl zasady: Dom posprzątany dokładnie, jest dłużej czysty. Z czynności eksploatacyjnych, prawdopodobnie raz lub dwa razy do roku będzie trzeba wyrzucić z jednostki centralnej zebrany w czasie sprzątania kurz i piach. W przypadku używania systemu Split, wyrzucić trzeba zebrane włosy w specjalnym separatorze włosów, jeśli w domu mieszkają zwierzęta. Jeśli zamontowaliśmy dodatkowy separator popiołu do usuwania popiołu z kominka, będzie trzeba do niego zajrzeć również, w zależności jak często czyścimy palenisko kominka. Jeśli używamy węży giętkich ze sterowaniem radiowym, raz na 5 lat należy wymienić baterię w uchwycie węża.
Węże ze sterowaniem radiowym są lekkie i odporne na uszkodzenia, gdyż nie mają w swoich zwojach schowanego kabla sterującego odkurzaczem. Wszystkie inne elementy wyposażenie praktycznie się nie zużywają. Instalacja jest odporna na zapchanie, prędkość przepływu powietrza dochodzi do 100 km/h, więc siła porywania jest tak wielka, że nie ma ryzyka osadzania się zanieczyszczeń na ściankach instalacji.