Jak wybrać antenę?

2009-08-18 2:00

Bez anteny nawet najwyższej klasy radio i najdroższy na rynku telewizor będą emitować jedynie efektowne szumy i gustowne zygzaki.

Anteny
Autor: Andrzej Szandomirski

To, jaką instalację antenową wykonamy we własnym domu, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Inną wybierze osoba sporadycznie korzystająca z telewizora i radia, inną – telemaniak.

Każda instalacja antenowa składa się z trzech podstawowych elementów:

  • anteny (radiowej i/lub telewizyjnej),
  • zestawu urządzeń przesyłowych (wzmacniaczy, zwrotnic itp.),
  • okablowania z gniazdami.

Jeśli zamierzamy oglądać jedynie programy przesyłane przez nadajniki naziemne (TVP I i II, Polsat, TVN i programy lokalne), wystarczy nam antena do odbioru programów naziemnych.

Jeśli chcemy mieć możliwość oglądania większej liczby programów telewizyjnych, musimy zaopatrzyć się w antenę satelitarną.

Jeśli sygnał odbierany przez antenę jest słaby, instalacja jest bardzo rozległa albo zakończona wieloma gniazdami, trzeba ją wyposażyć we wzmacniacz.

Nowoczesne gniazda antenowe mają wydzielone tory (linie przesyłu): telewizyjny i radiowy. Dzięki temu do radia dociera tylko sygnał radiowy, a do telewizora – telewizyjny. Mniejsza jest więc liczba sygnałów zakłócających i lepsza jakość odbioru.

Do odbioru przekazów satelitarnych należy używać gniazdek z oznaczeniem SAT. Specjalne gniazda potrzebne są również na przykład do internetu.

Przewody, podobnie jak i pozostałe urządzenia instalacji antenowej, powinny mieć homologację, która jest gwarancją ich dobrej jakości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.