Fotowoltaika na dachu płaskim. Jak zamontować tam panele?

2021-05-12 12:29

Pokazujemy, jak wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim i na co zwrócić szczególną uwagę.

Fotowoltaika na dachu płaskim
Autor: Stilo Energy Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim wymaga dodatkowej podkonstrukcji zwiększającej kąt nachylenia paneli

Efektywność instalacji fotowoltaicznej zależy w dużym stopniu od sposobu jej zamontowania. Ważny jest kierunek świata oraz kąt, pod jakim będą padały promienie słoneczne na panele. Optymalna pozycja to skierowanie na południe, a najlepszy kąt, pod którym panele fotowoltaiczne powinny być nachylone, to 30-40o. Lecz także przy ustawieniu południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim i pochyleniu pod kątem 25-55o uzysk energii jest bardzo dobry – stanowi 90-95% maksymalnego.

Wielu inwestorów chce zamontować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim. Za takie uznaje się dachy, których kąt nachylenia jest mniejszy niż 20o. Wiele dachów płaskich ma kąt mniejszy niż 10o. W takim wypadku konieczne jest więc wykonanie podkonstrukcji, na której panele zostaną zamocowane bardziej stromo – w pozycji lepszej ze względu na ilość pozyskiwanej energii.

Pogadane. Zbudowane. 1. Fotowoltaika

Spis treści

  1. Zalety montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim
  2. Rozstaw paneli na dachu płaskim
  3. Problemy z montażem fotowoltaiki na dachu płaskim
  4. Fotowoltaika na dachu płaskim i szczelnym
  5. Konstrukcja przymocowana do stropodachu
  6. Konstrukcja z obciążeniem

Zalety montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Dach płaski daje duże możliwości zastosowania fotowoltaiki. Biorąc pod uwagę, że do zainstalowania paneli o mocy maksymalnej 1 kW potrzeba 6,5-7 m2 powierzchni, dach płaski na często wznoszonych u nas budynkach o wymiarach rzędu 10 x 10 m pozwala dość swobodnie umieścić tam instalację o mocy do 10 kWp. Jeśli wokół budynku nie ma wysokich drzew ani innych obiektów, które mogłyby zacienić dach, to można na nim rozlokować panele w optymalnym układzie – skierować je na południe.

Rozstaw paneli na dachu płaskim

Podobnie jak przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych na gruncie ważny jest odpowiedni rozstaw rzędów, tak żeby panele z frontu nie zacieniały tych za nimi. Panele mogą być ustawione w rzędach w pozycji pionowej lub poziomej (z odpowiednim nachyleniem ich płaszczyzny), zależnie od dostępnego miejsca.

Fotowoltaika na dachu płaskim
Autor: twojaenergia.pl Optymalny kąt nachylenia paneli w stronę słońa to 30-40 stopni

Problemy z montażem fotowoltaiki na dachu płaskim

Instalacja paneli na dachu płaskim powinna być przeprowadzana tak, żeby zachować:

Każdy system mocowania ma swoje ograniczenia. Producenci wskazują określone rozwiązania przeznaczone na dachy o kącie nachylenia do 5o albo na dachy o kącie do 10o.

Fotowoltaika na dachu płaskim i szczelnym

Dachy płaskie są najczęściej wykonywane tak, że na wierzchu znajduje się papa (albo membrana EPDM), która jednocześnie pełni funkcję hydroizolacji. Konstrukcja wsporcza powinna być przytwierdzona do dachu, żeby wiatr nie porwał paneli.

Konstrukcja przymocowana do stropodachu

To wiąże się z koniecznością przebicia warstwy hydroizolacyjnej, a także głębokiego zakotwienia elementów montażowych, bowiem warstwa betonowego stropodachu może mieć na wierzchu również termoizolację.

Przeczytaj też:

Moduły fotowoltaiczne (panele): budowa i rodzaje >>>

Żeby przytwierdzić konstrukcję do stropodachu, stosuje się wkręty, śruby i szpilki. Przeprowadzenie jakichkolwiek elementów przez warstwę hydroizolacyjną jest łatwe. Zdecydowanie trudniej ponownie uszczelnić takie przejścia. Wymaga to zastosowania materiałów elastycznych, ponieważ pod wpływem wiatru konstrukcja pod panelami fotowoltaicznymi będzie pracować. A to może prowadzić do rozszczelnień. Z powodu takich trudności odchodzi się od takiego sposobu mocowania instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich.

Fotowoltaika na dachu płaskim
Autor: Fotoogniwa Metoda inwazyjna montażu paneli wiąże się z przebiciem hydroizolacji, co wymaga później ponownego uszczelnienia dachu

Konstrukcja z obciążeniem

Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie konstrukcji balastowych. Podkonstrukcja pod panele pozwalająca ustawić je pod pożądanym kątem jest obciążana bloczkami albo płytami betonowymi o dużej wadze. Bardzo często są wykorzystywane w tym celu betonowe bloczki fundamentowe, których waga sięga 25 kg/sztuka. Zależnie od dostawcy systemu mocowania paneli fotowoltaicznych są proponowane różne rozwiązania.

Przeczytaj też:

Montaż paneli fotowoltaicznych - sprawdź, na co zwrócić uwagę >>>

Może to być podkonstrukcja nośna, w której pod każdym panelem jest umieszczona rama o wymiarach dostosowanych do wymiarów bloczków betonowych. Jej wielkość pozwala wstawić tam 3-4 sztuki. Panele fotowoltaiczne mogą być też mocowane na szynach nośnych. W rozwiązaniach balastowych elementy opierające się na pokryciu dachu mają podkładki elastyczne, np. gumowe, żeby nie uszkodziły papy.

Fotowoltaika na dachu płaskim
Autor: Soltech Konstrukcja nośna z obciążeniem bloczkami betonowymi

Ważnym aspektem do uwzględnienia podczas planowania takiej realizacji jest obciążenie konstrukcji dachu. Zanim do tego przystąpimy, należy skonsultować nośność dachu przy planowanym dodatkowym balaście. Wielkość obciążenia powinna być dopasowana także do siły wiatru zdarzającego się w danej lokalizacji (Polska jest podzielona na strefy wiatrowe).

Fotowoltaika na dachu płaskim
Autor: Solsum System obciążeniowy montażu fotowoltaiki
Nasi Partnerzy polecają