Wybieramy płyty akustyczne do izolacji stropu
Żaden strop nie wytłumi dźwięków, jeśli nie zastosuje się w nim materiałów izolacyjnych. Aby osiągnąć komfort akustyczny, trzeba wybrać odpowiedni materiał i poprawnie go zastosować. Zobaczmy, jakie płyty akustyczne mamy do wyboru.
Płyty akustyczne ze styropianu: gdzie zastosować styropian akustyczny
Płyty akustyczne różnią się od tych z tradycyjnego styropianu ekspandowanego, są bardziej sprężyste. Zawdzięczają to granulkom polistyrenowym o większym rozmiarze. Ale styropian akustyczny tłumi jedynie dźwięki uderzeniowe. Żeby płyty nabrały optymalnych właściwości, muszą być odpowiednio obciążone. Dlatego płyty akustyczne ze styropianu wykorzystuje się w konstrukcjach podłóg pływających, gdzie izolacja jest umieszczana pod podkładem betonowym grubości 4-5 cm. Pod takim obciążeniem grubość płyt styropianowych zmniejsza się o 2-3 mm, bo granulki zostają ściśnięte.
Styropian akustyczny tak jak inne płyty polistyrenowe ma płyty o wymiarach 50 x 100 cm, przy określaniu ich grubości (w milimetrach) podaje się dwie wartości - gotowego produktu i po obciążeniu płyt wylewką. Dostępne są płyty w kilku grubościach: 17/15, 22/20, 27/25, 33/30, 38/35, 43/40 oraz 53/50, dzięki czemu w projekcie można przyjąć warstwę izolacji akustycznej ze styropianu o grubości od 1,5 do 5 cm. Te wyroby układa się w jednej warstwie, więc jeśli styropian ma zapewnić także izolację termiczną, płyty akustyczne łączy się z płytami przeznaczonymi na podłogi. Ważne jest ich wzajemne położenie - płyty akustyczne muszą być rozłożone bezpośrednio na podłożu (stropie), a na nich warstwa termoizolacyjna. Czasem jednak warto rozważyć zmianę układu płyt styropianowych i te akustyczne ułożyć wyżej, pod podkładem podłogowym. Warto tak zrobić, aby wytłumić hałas dochodzący z instalacji, na przykład odkurzacza centralnego.
Płyty akustyczne z wełny mineralnej
Płyty akustyczne z wełny mineralnej mają poziomy układ włókien i charakteryzują się niską sztywnością dynamiczną. W porównaniu z warstwą tej samej grubości ułożoną ze styropianu akustycznego może ona być nawet dwukrotnie niższa, na przykład płyty z wełny szklanej grubości 20 mm charakteryzuje SD = 14 MN/m2 (a styropianowe 22/20 mm - SD = 30 MN/m2).
Przeczytaj też:
Jak wyciszyć pomieszczenia: wybieramy materiały do izolacji akustycznej ścian >>>
Wełna zapewni dobrą izolacyjność, pod warunkiem że będzie ściśle przylegać do podłoża, więc płyty trzeba docinać z zapasem, aby po dociśnięciu ich wylewką nie powstały na ich stykach szczeliny (mostki akustyczne). Izolację trzeba też wywinąć na ściany, by utworzyć dylatację obwodową oddzielającą podkład podłogowy od ścian. Wykorzystuje się do tego wąskie pasy wełny.
Korkowe płyty akustyczne: korek ekspandowany
Materiałem alternatywnym dla popularnej wełny mineralnej i styropianu akustycznego jest korek ekspandowany, oferowany pod nazwą korek izolacyjny. Ma postać płyt o wymiarach 50 x 100 cm i grubości od 1 do 5 cm. Jest w 100% materiałem naturalnym, odpornym na wszelkiego rodzaju grzyby i pleśnie. Nie traci właściwości przez wiele lat. Można go układać w podłogach pływających, pod wylewką betonową.
Sprawdź też:
Akustyka budynku - jakie znaczenie mają izolacje akustyczne w domu >>>
Płyta z korka grubości 5 cm waży 5 kg. Dostępne są też płyty korkowe znacznie droższe, oznaczane jako akustyczne, mają wymiary 610 x 915 mm, a te grubości 5 cm ważą 8 kg. Mają ziarna mniejszej grubości i większe przestrzenie powietrzne, a do ich produkcji używa się specjalnych lepiszczy. Dzięki temu są ściśliwe, bardzo elastyczne, dobrze tłumią drgania i wibracje. Są bardzo dobrą izolacją akustyczną, zwłaszcza dla dźwięków uderzeniowych.
Drewnopochodne płyty akustyczne
To izolacja z przetworzonego drewna. Od stopnia sprasowania włókien zależy rodzaj płyty akustycznej drewnopodobnej - miękkie mają gęstość 50 kg/m3, a twarde - 140 kg/m3. Płyty są sprężyste, mają zwartą strukturę i dobrze wypełniają izolowaną przestrzeń oraz tłumią dźwięki, przede wszystkim powietrzne. Drewnopochodne płyty akustyczne mają grubość 5-20 cm.