Błędy podczas wykonywania stropów gęstożebrowych i monolitycznych – wyjaśnia ekspert
W domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się stropy gęstożebrowe i monolityczne. Błędy podczas budowy stropów, które mogą wystąpić, zależą głównie od doświadczenia i dokładności ekipy budowlanej. Poprosiliśmy eksperta, żeby wskazał najczęściej popełniane.
Na etapie układania czy to stropu gęstożebrowego, czy monolitycznego istnieje wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę, aby końcowy efekt był zadowalający, a przede wszystkim bezpieczny. Rysunek i opis stropu są ujęte w projekcie budowlanym. Wykonawca powinien bezwzględnie stosować się do zawartych tam zapisów. Warto dodać, iż w przypadku stropów gęstożebrowych bardzo pomocne jest korzystanie z gotowej dokumentacji technicznej publikowanej przez producenta systemu. Znajdziemy tam wiele wskazówek i wytycznych dotyczących prawidłowego układania stropu na każdym etapie.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy, które mogą przydarzyć się podczas deskowania, zbrojenia, układania i pielęgnacji stropów. Natomiast warto zacząć od sprawdzenia samych materiałów, takich jak belki, pustaki stropowe, stal zbrojeniowa, które powinny być oznakowane znakiem budowlanym B lub europejskim znakiem CE oraz posiadać deklarację właściwości użytkowych. W przypadku zbrojenia stropów należy sprawdzić klasę i gatunek stali oraz średnicę prętów.
Spis treści
- Brak odpowiedniego wypiętrzenia stropu
- Zanieczyszczenie stropu
- Zbyt szybkie rozszalowanie stropu
- Brak właściwej pielęgnacji betonu
- Błędy przy budowie stropów gęstożebrowych
- Błędy przy budowie stropów monolitycznych
Brak odpowiedniego wypiętrzenia stropu
Po ułożeniu konstrukcji strop należy wypiętrzyć za pomocą podpór montażowych (stempli). I tutaj pojawia się często spotykany błąd wykonawczy, a mianowicie brak odpowiedniego wypiętrzenia. Liczba, rodzaj i rozstaw podpór zależą od rozpiętości stropu i są zawsze określone przez producenta (stropy gęstożebrowe) lub projektanta (stropy monolityczne). Czynność ta jest konieczna do uzyskania pełnej nośności stropu deklarowanej w projekcie. Właściwe wypiętrzenie ograniczy ugięcie stropu, które powstaje podczas jego eksploatacji. Błędem jest również stosowanie podpór o zbyt niskiej nośności lub w nieodpowiednim rozstawie. Jego konsekwencją może być zarysowanie, a nawet ugięcie stropu.
Zanieczyszczenie stropu
Przed betonowaniem należy usunąć z przygotowanego już stropu wszelkie śmieci, resztki styropianu, wełny czy desek, tak aby nie mieszały się z betonem.
Zbyt szybkie rozszalowanie stropu
Zbyt szybkie rozszalowanie stropu to także częsty błąd. Należy pamiętać, żeby ekipa budowlana nie demontowała podpór zbyt wcześnie, ponieważ beton uzyskuje pełną wytrzymałość po 28 dniach i dopiero po takim czasie możemy bezpiecznie usunąć podpory.
Brak właściwej pielęgnacji betonu
Ostatnim błędem podczas budowy stropu, który występuje już po ułożeniu betonu jest niewłaściwa jego pielęgnacja lub jej całkowity brak, co ma wpływ na uzyskaną wytrzymałość stropu. Latem beton powinniśmy zabezpieczyć przed nadmiernym i zbyt szybkim wysychaniem poprzez pielęgnację na mokro. Całą powierzchnię stropu należy utrzymywać w stanie mokrym lub wilgotnym przez systematyczne spryskiwanie i polewanie go wodą. Natomiast zimą strop powinniśmy zabezpieczyć przed działaniem niskich temperatur, np. przez przykrycie go folią lub plandeką.
Błędy przy budowie stropów gęstożebrowych
- Użycie elementów z różnych systemów
W przypadku stropów gęstożebrowych przede wszystkim nie należy mieszać systemów, tak aby belki z pustakami nie pochodziły od różnych producentów. Mogą być one niekompatybilne i w razie późniejszych ewentualnych problemów trudno ustalić faktyczną odpowiedzialność za jakość ułożonego stropu.
- Brak lub zły rozstaw żeber rozdzielczych
Po rozmieszczeniu belek zaczynamy układać pustaki i tu możemy natknąć się na kolejny błąd wykonawczy. Chodzi o żebra rozdzielcze, które należy stosować pomiędzy pustakami w celu wyeliminowania klawiszowania belek.
Przeczytaj też:
Jak zapobiec klawiszowaniu stropu TERIVA? >>>
Wytyczne odnośnie do tego, w jakich rozpiętościach powinniśmy stosować żebra rozdzielcze, znajdują się w projekcie bądź dokumentacji technicznej producenta. Natomiast najczęściej stosuje się je w stropach o rozpiętości powyżej 4 m. Do rozpiętości 6 m wykonuje się 1 żebro rozdzielcze, a powyżej 6 m - 2 żebra.
- Brak wzmocnień stropu
Dodatkowo nie wolno zapominać o wzmocnieniach występujących w miejscach, gdzie przewidziane są ścianki działowe. Rodzaj takiego wzmocnienia powinien być wpisany w projekcie budowlanym. Może to być np. wykonanie żebra rozdzielczego lub ułożenie obok siebie kilku belek.
Błędy przy budowie stropów monolitycznych
- Niewłaściwe przygotowanie deskowania
Podczas budowy stropów monolitycznych błędy mogą wystąpić podczas prac przygotowawczych, jeszcze przed samym etapem zbrojenia. Warto wymienić tu brak zapiankowania wszelkich szczelin w deskowaniu. Pominięcie tej czynności może spowodować wycieki betonu.
- Zbyt mała długość bądź brak zakładu zbrojenia
Stropy monolityczne wymagają starannego zbrojenia. Najczęściej działają na zasadzie dwukierunkowego zbrojenia dolnego i jednokierunkowego zbrojenia górnego. W niektórych miejscach wymagane jest zachowanie ciągłości prętów zbrojeniowych i tu możemy napotkać jeden z najczęstszych błędów - zbyt małą długość bądź brak zakładu zbrojenia. Błąd ten występuje najczęściej przy narożach wieńców i starterach słupów, czyli tam, gdzie łączą się dwie belki. Generalnie belki, na przykład w narożach, powinny zachodzić na siebie za pomocą dodatkowo mocowanych „elek”.
- Brak podkładek pod zbrojeniem dolnym
Kolejny często występujący błąd dotyczy zbrojenia dolnego. Jest ono układane na deskowaniu i podnoszone za pomocą podkładek dystansowych, tak aby stal została otulona betonem również od spodu. Należy zwrócić uwagę na to, czy wszędzie równomiernie podłożone są podkładki. Jeżeli ich zabraknie w jakimś miejscu, zbrojenie opadnie na szalunek i nie zostanie otulone mieszanką betonową. Ten sposób połączenia zbrojenia z betonem nie jest ani skuteczny, ani prawidłowy.
Polecany artykuł:
- Za duży rozstaw pomiędzy prętami kratownicy
Kardynalnym błędem przy budowie stropów jest za duży rozstaw pomiędzy prętami kratownicy, co skutkuje zbyt małą ilością zbrojenia. W tym wypadku należy zawsze stosować się do projektu budowlanego i zachować takie dystanse, jakie przyjął projektant. Nieodpowiednie zbrojenie sprawi, że strop nie osiągnie nośności przewidzianej w projekcie.
- Brak zagęszczenia mieszanki betonowej
Warstwa betonu w stropie monolitycznym ma kilkanaście centymetrów. Konieczne jest zagęszczenie mieszanki betonowej wibratorem mechanicznym, tak aby beton wypełnił wszystkie szczeliny i pustki powietrzne. Ta praca nie zawsze jest wykonywana przy betonowaniu, a powinna być.
Polecany artykuł:
Absolwent kierunku budownictwo w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Od ponad 3 lat związany z polskim oddziałem firmy Wienerberger. Jako konsultant techniczny zajmuje się kompleksowym wsparciem merytorycznym klientów, zarówno profesjonalistów, jak i inwestorów prywatnych, oraz współpracą z zespołem managerów rozwoju produktu przy wdrażaniu nowych rozwiązań.