Z czego zbudować ciche ściany? Jakie parametry ma cicha ściana? Jakie ocieplenie zapewni komfort akustyczny?

2024-09-17 6:15

Komfort w domu to nie tylko przestrzeń i różnorodne ułatwiające życie udogodnienia techniczne, ale również tak ceniona dzisiaj cisza. Jeśli chcemy ograniczyć destrukcyjny wpływ hałasu na nasze zdrowie i samopoczucie, warto o to zadbać już na etapie budowy domu i postawić na ściany o dobrej izolacyjności akustycznej.

szeregówka - dobry projekt akustyczny
Autor: Andrzej T. Papliński Domy na terenach miejskich są narażone na hałas pochodzący z różnych źródeł. Uciążliwe mogą być nie tylko dźwięki komunikacyjne, ale też te będące wynikiem bliskiego sąsiedztwa w zwartej zabudowie

Spis treści

  1. Parametry cichej ściany
  2. Z czego najlepiej budować ciche ściany?
  3. Jakie ocieplenie zapewni komfort akustyczny?
  4. Produkty specjalne do budowy ścian akustycznych

Parametry cichej ściany

To, jakie parametry w zakresie ochrony akustycznej mają ściany, zależy od materiału, z jakiego są wykonane, od grubości przegrody, od jej konstrukcji, a także od zastosowanych warstw wykończeniowych.

Każdy materiał w pewnym stopniu pochłania i odbija fale dźwiękowe. Proporcje między energią fal odbitych i pochłoniętych są zmienne w zależności od częstotliwości dźwięku. Wybierając odpowiedni materiał do budowy cichych przegród, warto zwrócić uwagę na podawany przez producenta współczynnik pochłaniania dźwięku αw. Ma on wartości od 0 do 1, a im jest wyższy, tym lepiej dany materiał pochłania dźwięki. Przy czym 0 oznacza całkowite odbicie dźwięku, a 1 całkowite jego pochłanianie. Zależnie od wartości tego parametru przyjmuje się odpowiednią klasę wyrobu, oznaczoną literami od A do E (najlepiej pochłaniają dźwięki te z klasy A). Materiały miękkie, porowate są dźwiękochłonne. Z kolei te twarde i gładkie bardzo słabo pochłaniają dźwięk.

W przypadku rozwiązań dotyczących przegród operuje się z kolei wskaźnikiem izolacyjności akustycznej wyrażonym w decybelach. W odniesieniu do ścian jest to wskaźnik izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych R'w. Określa on, jak dobrze przegroda budowlana chroni pomieszczenie od hałasu dochodzącego z innych pomieszczeń lub otoczenia – im wyższa wartość, tym lepsze wytłumienie dźwięków. Dla ścian zewnętrznych, które chronią nas przez dźwiękami z zewnątrz, określa się wskaźnik R’A2, a dla wewnętrznych, które tłumią hałasy bytowe, czyli te, które sami generujemy – R’A1. O izolacyjności akustycznej ściany decydują parametry materiału, jej grubość oraz sposób połączenia z innymi elementami budynku.

Z czego najlepiej budować ciche ściany?

Najlepszą akustykę ścian zewnętrznych zapewnią materiały o dużej masie, takie jak ceramika tradycyjna czy bloczki wapienno-silikatowe. Jeśli zdecydujemy się na budowę ścian z pustaków ceramicznych, warto zwrócić uwagę na umiejscowienie szczelin względem lica ściany. Aby ściany jak najlepiej izolowały przed hałasem, dłuższa krawędź otworów w pustaku powinna być usytuowana prostopadle do lica ściany – taką budowę mają specjalne pustaki ceramiczne do ochrony akustycznej. Dla parametrów akustycznych bardzo ważna jest również ciągłość przegród. Szpary, szczeliny itp. stają się mostkami akustycznymi. Z tego powodu przed hałasem lepiej chronią ściany murowane z wypełnieniem spoiny pionowej niż te z elementów łączonych na pióro i wpust. Niedbałe wypełnienie spoin zaprawą może doprowadzić do powstawania pęknięć w murze, a wszystkie szczeliny to dodatkowe mostki akustyczne.

Jednak nie tylko materiał murowy przesądza o takich właściwościach ściany. Izolacyjność akustyczną określa się dla przegrody jako całości, co oznacza, że w przypadku ściany warstwowej należy uwzględnić wartość parametru Rw dla warstwy nośnej, ocieplenia, tynku lub okładziny zewnętrznej.  

Im bardziej masywna będzie przegroda zewnętrzna, tym więcej zatrzyma lub odbije fal dźwiękowych, dlatego najlepsze parametry akustyczne można uzyskać, wznosząc ściany trójwarstwowe. Warstwa konstrukcyjna zbudowana z ciężkiego materiału murowego, izolacja z dobrze pochłaniającej dźwięki wełny mineralny oraz osłona zewnętrzna wykonana na przykład z klinkieru doskonale osłonią wnętrza domu przed niechcianymi dźwiękami z zewnątrz. Fale dźwiękowe, przechodzące przez trzy różne warstwy, będą ulegać załamaniu i rozproszeniu. Szczelina powietrzna, którą pozostawia się w ścianie trójwarstwowej ocieplonej wełną mineralną w celu odparowywania wilgoci, dodatkowo poprawia dźwiękochłonność ściany.

Jakie ocieplenie zapewni komfort akustyczny?

Najpopularniejsze są jednak ściany dwuwarstwowe, czyli mury, które ociepla się od zewnątrz. Tu również warto jako materiał termoizolacyjny zastosować wełnę mineralną, która jest skutecznym izolatorem akustycznym. Im wyższy będzie wskaźnik izolacyjności akustycznej wełny mineralnej oraz materiału elewacyjnego, tym lepsze parametry dźwiękochłonne uzyska ściana. Dobrze też, jeśli izolacja będzie wykonywana metodą lekką suchą, czyli jako fasada wentylowana. Do muru konstrukcyjnego na wcisk przytwierdza się wełnę mineralną, a następnie na drewnianym lub metalowym ruszcie montuje okładzinę elewacyjną. System ETICS z zastosowaniem kleju, siatki zbrojącej i tynku osłabia wskaźnik izolacyjności akustycznej (o 2-3 dB) – powstaje niekorzystny układ rezonansowy, niezależnie od tego, czy ociepleniem jest styropian, czy wełna mineralna.

Produkty specjalne do budowy ścian akustycznych

Niektórzy producenci materiałów budowlanych oferują produkty powstałe specjalnie z myślą o dobrej izolacyjności akustycznej ścian. Wybór ułatwia nazewnictwo – są one określane jako na przykład A, AKU, Akustik (Acustic), Cisza, a do nazw dodawany jest przyrostek -ton, możemy też spotkać poetycko brzmiące nazwy typu Cicha noc.

Na rynku znajdziemy akustyczne materiały murowe – pustaki ceramiczne i bloczki silikatowe, materiały izolacyjne – wełnę mineralną i styropian, ponadto płyty g-k o podwyższonej izolacyjności akustycznej oraz tynki akustyczne. Warto po nie sięgać świadomie. Wybór materiałów ograniczających negatywny wpływ hałasów zewnętrznych i bytowych powinien być skorelowany z innymi ich właściwościami – błędem może być kierowanie się jedynie wysokimi parametrami akustycznymi stosowanych materiałów, a pominięcie ich innych funkcji. Dążenie do nadania materiałowi wysokich parametrów akustycznych może bowiem zmienić inne jego właściwości. Na przykład styropian akustyczny, który świetnie izoluje od dźwięków uderzeniowych, ma gorsze właściwości termoizolacyjne niż płyty o podstawowym przeznaczeniu.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Remontuje: Jak łatwo nałożyć gładź szpachlową
Materiał sponsorowany