15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu komórkowego

2023-01-10 10:39

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie. Przeczytaj 15 praktycznych wskazówek, jak poprawnie wymurować ściany z gazobetonu i jakie rozwiązania ułatwiają pracę.

Murowanie z betonu komórkowego
Autor: thinkstockphotos.com Pierwszą warstwę ściany wymuruj na zaprawie tradycyjnej. Postaraj się o idealne wypoziomowanie wszystkich bloczków

1. Wybierz odpowiednią zaprawę

Aby w pełni wykorzystać bardzo dobre właściwości izolacyjne betonu komórkowego, najlepiej jest murować na cienką spoinę. Dzięki niej, ściana stworzy niemal monolit i nie będzie narażona na duże straty ciepła poprzez spoiny. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w specjalną zaprawę do cienkich spoin. Producenci wyraźnie zaznaczają przeznaczenie swoich produktów, więc nie będzie najmniejszych problemów z właściwym wyborem.

2. Rozważ ściany jednowarstwowe

Z betonu komórkowego można wykonywać ściany jednowarstwowe, które spełniają rygorystyczne wymogi odnośnie izolacyjności termicznej. Może warto rozważyć taką technologię i zaoszczędzić czas na układaniu warstwy ocieplenia. Uwaga: przy ścianach jednowarstwowych absolutnie konieczne jest murowanie na cienką spoinę.

3. Wyposaż się w przydatne narzędzia

Do murowania z betonu komórkowego nie potrzeba wielu drogich narzędzi. Elementy możemy ciąć nawet zwykłą piłą ręczną. Dodatkowo może nam się przydać paca do szlifowania oraz zwykła zmiotka do odpylania powierzchni bloczka. Bardzo praktyczną rzeczą będzie specjalna kielnia do wykonywania cienkich spoin. Wydamy na nią kilkadziesiąt złotych, a w zamian będziemy mogli błyskawicznie nakładać zaprawę o idealnej grubości. W podobnej cenie dostaniemy również prowadnicę, dzięki której będziemy ciąć bloczki idealnie pod kątem prostym. Dzięki temu, nie trzeba będzie wypełniać ubytków, narażając się na ucieczkę ciepła przez zaprawę.

Murowanie z betonu komórkowego
Autor: thinkstockphotos.com Piła, kielnia do cienkich spoin oraz prowadnica do cięcia, to niezbędnik dla każdego budującego dom z betonu komórkowego

4. Nie wykonuj spoin pionowych

Jeśli bloczki z betonu komórkowego zostały wyposażone w pióro i wpust, wtedy nie jest konieczne wykonywanie spoin pionowych. Pozwoli to oszczędzić dużo czasu i pieniędzy na zaprawę. Spoinę pionową trzeba jednak wykonać, gdy elementy będą się stykały ze sobą gładkimi ścianami, np. w narożniku lub po docięciu.

5. Ściany piwnic z betonu komórkowego? To jest możliwe

Panuje przekonanie, że beton komórkowy jest zbyt mało wytrzymały, aby wykorzystywać go do murowania ścian piwnic. Okazuje się jednak, że są też produkty o zwiększonej wytrzymałości, które z powodzeniem przeniosą ciężar całej konstrukcji domu. Bloczki z betonu komórkowego przeznaczone do murowania ścian piwnic z reguły wymagają wykonania spoin pionowych i są pozbawione systemu pióro-wpust. Jak w przypadku każdego materiału, ważne jest zadbanie o poprawne wykonanie poziomej oraz pionowej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Nie powinno się natomiast wykorzystywać betonu komórkowego do ścian fundamentowych w domach niepodpiwniczonych, ze względu na obustronne obsypanie bloczków gruntem.

6. Murowanie ścian z betonu komórkowego: starannie wykonaj pierwszą warstwę ściany

Pierwszą warstwę bloczków z betonu komórkowego należy wymurować na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej. W tym momencie musimy zadbać o idealne wypoziomowanie i wyrównanie powierzchni pod kolejne warstwy ściany. Trzeba pamiętać, że niewielkie nierówności, będą się pogłębiać z każdą kolejną warstwą, a cienka spoina praktycznie nie pozwala na dokonywanie korekt. Na szczęście beton komórkowy można łatwo szlifować i ostatecznie doprowadzić do gładkiej powierzchni, ale szkoda na to czasu. Jeśli odpowiednio przyłożymy się do pierwszej warstwy, późniejsza praca pójdzie szybko, niczym układanie klocków.

7. Zadbaj o właściwe przewiązanie bloczków z betonu komórkowego

Przy murowaniu każdej ściany, nie tylko tej z betonu komórkowego, należy pamiętać o tym, aby spoiny pionowe w kolejnych warstwach nie pokrywały się. Muszą się mijać o co najmniej 10 cm. Natomiast docięte fragmenty umieszczane na końcach ścian, nie mogą być krótsze niż 15 cm.

8. Wyprowadzaj wpusty na zewnątrz narożników

Przewiązanie musi być zachowane również w narożnikach. Jeśli na zewnątrz wyprowadzimy pióro, konieczne będzie jego zeszlifowanie. Dlatego lepiej jest kierować bloczki wpustami na zewnątrz. W narożnikach pamiętamy o wykonaniu spoiny pionowej, gdy będziemy zestawiać ze sobą bloczki gładkimi powierzchniami. Przed tynkowaniem widoczne wpusty trzeba będzie wypełnić zaprawą. Podobnie jak uchwyty montażowe, w które są wyposażone niektóre bloczki.

9. Ułóż zbrojenie w strefie podokiennej

Rejon pod oknem jest wyjątkowo narażony na pękanie. Dlatego w ostatniej spoinie poziomej należy ułożyć zbrojenie i wyprowadzić je na co najmniej 0,5 m z każdej strony poza otwór okienny. Do tego celu można wykorzystać specjalne siatki oferowane przez producentów albo dwa pręty średnicy 8 mm.

10. Użyj nadproży z betonu komórkowego zamiast żelbetu

Beton komórkowy to nie tylko bloczki. W ofercie producentów dostępne są także m.in. gotowe nadproża. Pamiętajmy, że wykonując nadproże z żelbetu, musimy zadbać o jego staranne docieplenie. W przeciwnym razie, w tym miejscu powstanie mostek termiczny. Co więcej takie nadproże trzeba zazbroić, zadeskować, zalać betonem i czekać na związanie. Nadproże z betonu komórkowego po prostu układamy nad otworem i możemy kontynuować pracę.

11. Skorzystaj z kształtek U z betonu komórkowego przy wykonywaniu wieńców i słupów

Kształtki U z betonu komórkowego mogą stanowić szalunek tracony przy wykonywaniu wieńców i słupów. Oszczędzimy czas na montażu deskowania, a dodatkowo zyskamy ocieplenie żelbetowych elementów, które normalnie stanowiłyby mostki termiczne.

12. Zwróć uwagę na akustykę we wnętrzu

Do ścian działowych z betonu komórkowego nie warto stosować elementów o tej samej gęstości co do ścian zewnętrznych. Wewnątrz domu, ważniejsza od izolacyjności termicznej staje się izolacyjność akustyczna, dlatego uzasadnione jest zastosowanie bloczków o wyższej gęstości, co przełoży się na lepsze pochłanianie dźwięków z sąsiednich pomieszczeń.

13. Beton komórkowy można wykorzystać też jako element wykończeniowy

Jeśli po budowie zostanie nam kilka bloczków, możemy pokusić się o wykonanie z nich na przykład regału lub obudowy brodzika czy wanny. Łatwość obróbki pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

14. Zabezpiecz ścianę z betonu komórkowego przed zimą

Jeśli zastanie nas zima, a nie zdążymy przykryć naszych ścian stropem lub dachem, dobrze jest osłonić beton komórkowy od góry folią. Wprawdzie beton komórkowy posiada deklaracje mrozoodporności, ale nie warto go wystawiać na zalewanie i zamarzanie przez całą zimę. Zwłaszcza, że w Polsce w ciągu roku odnotowuje się nawet 100 przejść przez 0oC. Tyle cykli zamarzania i odmarzania stanowi prawdziwe wyzwanie dla każdego materiału. Nie musimy się natomiast obawiać wilgoci, która trafi do betonu komórkowego przez powierzchnie boczne (np. w trakcie zacinającego deszczu). Tak mała ilość wody nie wyrządzi żadnej krzywdy.

15. Beton komórkowy w lecie zwilżaj wodą

W upalne dni warto zwilżać bloczki z betonu komórkowego wodą przed ułożeniem zaprawy, aby beton komórkowy nie wyciągnął z niej wody zbyt szybko. Aby zaprawa miała odpowiednią konsystencję, związała i uzyskała swoją wytrzymałość, potrzebuje do tego określonej ilości wody. Jeśli więc trafi ona do bloczka, to zaprawa zamiast związać, po prostu wyschnie.

Wideo: Jak murować z betonu komórkowego

Ściany z betonu komórkowego - murowanie
Nasi Partnerzy polecają