Wymiana okien połaciowych. Radzimy, jak bez problemów wymienić okno dachowe

2019-02-06 13:16

Wymiana okien połaciowych to spore przedsięwzięcie. Trzeba wiedzieć, jakie okna dachowe wybrać i jak zadbać o ich prawidłowy montaż. Co zrobić, gdy podczas wymiany chcemy zmienić wymiary okien? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze nowych okien połaciowych? Podpowiadamy, jak dobrze zamontować okno w dachu, wykonać poprawnie izolację oraz prawidłowo wykończyć wnękę okienną.

Wymiana okien dachowych
Autor: Marcin Czechowicz Okno połaciowe jest integralnym elementem dachu, musi być szczelnie z nim połączone i ocieplone. Dlatego ważne jest właściwe ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej wokół ościeżnicy.

Remont poddasza użytkowego to idealna okazja, by dołożyć kilka okien połaciowych tam, gdzie obecnie jest trochę za ciemno. Później, gdy poddasze zostanie wykończone, żal będzie je niszczyć, by zrobić otwory w połaciach. Dzięki bogatej ofercie okien dachowych poddasza mogą być widne, a przy tym zimą ciepłe, latem zaś chłodne. 
Ważny jest wybór modelu okien i ich wymiarów. Dobrze, żeby szerokość nowych okien nie była większa niż odległość od krokwi do krokwi. Planując usytuowanie ościeżnic, pamiętajmy, że ich dolna krawędź powinna być nie wyżej niż 120 cm nad podłogą, górna zaś, dla wygody osoby stojącej, powinna wypadać nie niżej niż na wysokości 205 cm.

Gdy okna połaciowe będą zlokalizowane poza zasięgiem naszych rąk, warto je doposażyć w napęd elektryczny sterowany guzikiem, pilotem lub smartfonem.

Warto też pamiętać o tym, że dwa, nawet mniejsze okna dachowe lepiej oświetlą pokój niż jedno duże.


Jakie wybrać nowe okna dachowe?

Wybierając okno dachowe, zwróćmy uwagę na to, by jego współczynnik przenikania ciepła Uw nie był wyższy niż 1,1 W/(m2∙K), bo tak nakazują obowiązujące obecnie przepisy. W modelach najbardziej energooszczędnych wynosi on nawet 0,51 W/(m2∙K). 
Do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienka, wybierzmy dachowe okna plastikowe lub drewniane, ale powlekane warstwą tworzywa sztucznego. Lepiej zniosą częsty kontakt z wodą niż okna z ramami drewnianymi. 
Jeśli zależy nam zarówno na świetle, jak i na większym kontakcie z otoczeniem, pomyślmy o wyborze okna balkonowego. To spora inwestycja, ale warta rozważenia. Okno takie tworzy rodzaj minibalkonu – stając przy otwartym oknie, znajdujemy się poza pomieszczeniem i mamy lepszy widok na okolicę.


Wymiana okien dachowych

Jeśli planujemy wymianę okien połaciowych lub ich montaż w dachu, który eksploatujemy już wiele lat, bardzo ważne jest sprawdzenie stanu jego konstrukcji. W przypadku wymiany okien w dachu, zawsze istnieje ryzyko, że podczas prac ulegnie on uszkodzeniu i będziemy skazani na jego miejscowy lub kapitalny remont. Ważny jest również stan izolacji i deskowania połaci dachowych. Wstępne rozeznanie możemy zrobić sami, ale warto, aby dachowi przyjrzał się fachowiec: firma budowlana, inspektor budowlany lub konstruktor. Gdy planujemy zmianę miejsca okien lub zwiększenie ich liczby postarajmy się odszukać plany konstrukcyjne więźby dachowej.

Jeśli dach wymaga remontu, dobrze jest wymianę lub instalację okien odłożyć do czasu jego przeprowadzenia. To rozwiązanie będzie tańsze i da najwięcej możliwości zmiany usytuowania okien.

Wymiana okien dachowych
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli chcemy wymienić stare okno dachowe na większe, trzeba usunąć fragment okładziny wewnętrznej i ocieplenia
Warto wiedzieć

Składowanie okien dachowych

Ponieważ okna dostarczane są na plac budowy gotowe do eksploatacji, to znaczy oszklone i polakierowane (jeśli są drewniane), trzeba więc przed i podczas montażu chronić je przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Okna dachowe przechowuje się w kartonach, w które zapakował je producent.

Montaż okna dachowego bez problemów

Wybrana ekipa powinna w wyznaczonym miejscu zdemontować stare okno połaciowe albo pokrycie dachowe i wyciąć otwór w konstrukcji dachu. Następnie przykręca się łaty montażowe, zachowując odległości wskazane w instrukcji. Warto pamiętać, że do montażu okien dachowych potrzebny jest kołnierz uszczelniający, a także inne materiały izolacyjne.

Od okien zaczynamy całą modernizację poddasza. Od zewnątrz dachu usuwamy fragmenty pokrycia. Najłatwiej to zrobić, gdy na dachu leżą dachówki. Można je zdjąć, wychylając się ze środka pomieszczenia. Blachodachówkę w arkuszach trzeba zdejmować od strony dachu. 
Od środka zrywamy materiały wykończeniowe i izolacyjne, aby dostać się w ustalonych wcześniej miejscach do więźby dachowej. Wycinamy także fragment sztywnego poszycia z pokrywającą je papą lub folii dachowej rozpiętej na krokwiach. 
Otwór powinien być szerszy niż rama okna dachowego, aby zmieściła się w nim izolacja termiczna. Okna mocujemy między sąsiednimi krokwiami na ustalonej wcześniej wysokości.

Po zdemontowaniu skrzydła z ościeżnicy przykręca się do niej we wskazanych miejscach kątowniki montażowe. Ościeżnicę okna połaciowego należy umieścić w uprzednio przygotowanym otworze w dachu, opierając kątowniki na łatach montażowych. Przykręca się tylko po jednym wkręcie w narożniku, aby umożliwić późniejsze wypoziomowanie ościeżnicy. Dopiero wtedy montuje się skrzydło w ościeżnicy, a następnie sprawdza, czy szczeliny pionowe między skrzydłem a nią są równoległe na całej długości. W analogiczny sposób sprawdzić trzeba szczeliny poziome. Jeżeli szerokość szczelin jest prawidłowa i są one równe, przykręca się ościeżnicę okna na stałe. Ponownie demontuje się skrzydło z ościeżnicy na czas wykonania obróbek dookoła okna.

Izolacja okna dachowego

Okno dachowe, jak każde inne, wymaga izolacji termicznej oraz izolacji przeciwwilgociowej. Służą do tego specjalne produkty izolacyjne oferowane przez producenta (folie nieprzepuszczające wilgoci, ramy izolacyjne ze spienionego polietylenu czy izolacje z polipropylenu, a nawet owczej wełny) albo standardowe materiały izolacyjne dostępne na rynku (wełna mineralna, folie paroizolacyjne).

Okna połaciowe uszczelnia się dookoła, aby po obwodzie nie powstał mostek termiczny. Innym sposobem jest wstawienie w otwór ramy termoizolacyjnej. Okno łączy się też z zewnętrzną izolacją dachu (papa, membrana dachowa) oraz z folią paroizolacyjną, mocowaną po dociepleniu całego poddasza. Służy do tego zestaw izolacyjny, który dokupuje się do każdego okna. Od strony poddasza jest to kołnierz paroizolacyjny, a od zewnątrz układa się membranę paroprzepuszczalną i osłania styk okna z pokryciem kołnierzem aluminiowym.

Nad oknem należy zainstalować rynienkę odwadniającą dodatkowo zabezpieczającą je przed zalewaniem go wodą pochodzącą z topniejącego śniegu, nieszczelności pokrycia dachowego lub skraplania pary wodnej.

Ostatnim etapem izolowania okna jest montaż kołnierza uszczelniającego. Jego rodzaj dobiera się do rozmiaru okna oraz rodzaju pokrycia dachowego. Wszystkie elementy kołnierza i oblachowania okna są tak oznaczone, by ułatwić montaż poszczególnych elementów.

Wymiana starych okien połaciowych
Autor: Marcin Czechowicz Okna połaciowe opiera się na łatach montażowych nabitych od zewnątrz na krokwie – nad i pod oknami

Dookoła okna: wykończenie okna od strony poddasza

Wnękę wokół okna dachowego wykańcza się najczęściej, zabudowując ją płytami gipsowo-kartonowymi. Prawidłowo przygotowana wnęka okienna powinna być na górze równoległa do podłogi, natomiast pod oknem prostopadła do niej – co pozwala na maksymalne doświetlenie pomieszczeń poddasza. Tak wykonana wnęka okienna gwarantuje także właściwą cyrkulację ciepłego powietrza – jeśli grzejnik, zgodnie z zasadami, zamontowany jest bezpośrednio pod oknem. Do wykańczania wnęki okiennej można także użyć gotowych szpalet z wodoodpornych płyt laminowanych.

Wymiana okna dachowego na większe

Jeśli podczas wymiany chcemy zmienić wymiary okien połaciowych, niezwykle przydatna będzie dokumentacja techniczna konstrukcji dachu. Gdy jej nie mamy, to przy oknie i tam, gdzie chcemy je przedłużyć lub rozszerzyć, niezbędne będzie zbadanie konstrukcji. Warto przy tym pamiętać, że w starych domach odległości między krokwiami, a także ich szerokości mogą być różne i bardzo niestandardowe.

Nowe okno dachowe będzie nieco dłuższe – należy sprawdzić pod oknem i nad nim, czy nie ma żadnych belek konstrukcyjnych. Istniejące wymiany trzeba zastąpić nowymi, instalując dłuższe okno.

Nowe okno dachowe będzie nieco szersze – gdy odległość między krokwiami jest za mała, trzeba wyciąć fragmenty krokwi i wstawić wymiany łączące sąsiednie końce przyciętych krokwi.

Wymiana okien dachowych FAKRO

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Pozostałe podkategorie