Wygodne schody strychowe Fakro - ile kosztują?

2019-10-11 9:48
Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO

Na poddasze nieużytkowe można się wspinać po drabinie albo wejść po schodach strychowych. Sprawdźmy, które rozwiązania techniczne zapewnią wygodę użytkowania i bezpieczeństwo oraz ile kosztują schody strychowe Fakro.

Strych to z reguły przechowalnia mniej potrzebnych rzeczy. Wchodzi się tam od czasu do czasu. Dlatego tylko nieliczni posiadacze dużych domów decydują się na zbudowanie zajmujących miejsce stałych schodów prowadzących na górę. W większości budynków dostęp do strychu jest przez otwór w stropie. Do tego otworu przystawia się drabinę, którą za każdym razem z mozołem wyciąga się ze schowka lub garażu. To kłopotliwe i niewygodne. Zamiast tego warto zainstalować w otworze składane schody. Wygodny dostęp sprawi też, że będziemy częściej wykorzystywać tę przestrzeń. Dobierając schody, musimy sprawdzić położenie i wielkość otworu w stropie oraz jego grubość. Zwróćmy też uwagę na szczegóły, które stanowią o wygodzie schodów.

Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO Przed zamontowaniem schodów strychowych w pomieszczeniu należy się upewnić, że rozłożenie schodów strychowych będzie możliwe

Rodzaje schodów strychowych Fakro

Najlepiej zdecydować się na schody gotowe, które składają się i po zamknięciu klapy chowają w przestrzeni otworu w stropie, nie zajmując miejsca na dole. Wszystkie elementy metalowe wspomagające otwieranie – zawiasy, sprężyny itp. – również chowają się w skrzyni schodów, więc od spodu sufit jest gładki. Na rynku dostępnych jest kilka modeli takich schodów. Omówimy modele firmy Fakro.

Najpopularniejsze są konstrukcje trzy- lub czterosegmentowe składane z drewnianą drabinką i stopniami. Drabinka może też być metalowa lub z drewna. Oferowane są również schody segmentowe w całości wykonane z metalu. W zależności od modelu schody te są dopasowane do określonego wymiaru otworu w stropie. Można też kupić schody strychowe segmentowe przesuwne. Mają nieco inną konstrukcję – podczas składania dolny segment przesuwa się względem górnego. Innym typem schodów strychowych są nożycowe schody strychowe. W zależności od materiału drabinki, schody przenoszą maksymalne obciążenie do 160 kg (schody drewniane) lub do 200 kg (schody metalowe). Gotową konstrukcję można kupić w cenie już od 650 zł. Te z solidnie ocieplaną klapą kosztują trochę ponad 1000 zł. Konstrukcje nożycowe są nieco droższe – trzeba za nie zapłacić mniej więcej od 1000 do 1500 zł.

Schody strychowe FAKRO
Materiał sponsorowany
Schody FAKRO
Autor: FAKRO Schody chowają się w klapie, więc od spodu sufit jest gładki

Otwór w stropie na schody strychowe

Drabinka schodów strychowych FAKRO połączona jest ze skrzynią, którą podczas montażu umieszcza się w otworze stropowym. Schody strychowe można zamontować zarówno w stropie drewnianym, jak i żelbetowym. Otwór w stropie musi być nieznacznie (1,6-2 cm) większy od skrzynki ze względu na konieczność zachowania luzu montażowego. Najczęściej wybierane rozmiary schodów segmentowych to 60x120 cm lub 70x120 cm, gdyż pozwalają one na wygodny dostęp do strychu i umożliwiają swobodne wnoszenie przedmiotów. Jednak posiadacze niestandardowych otworów stropowych także mogą znaleźć rozwiązanie np. 4-segmentowe wersje MINI lub schody na wymiar w rozmiarach od 54x94 cm aż do 86 x 140 cm. W niewielkich otworach stropowych doskonale sprawdzą się także schody nożycowe, które dzięki swojej kompaktowej budowie mogą zostać zainstalowane nawet w otworze 50x80 cm. Istniejący otwór można dość łatwo zmniejszyć i to zarówno jeśli mamy strop drewniany, jak i żelbetowy, przykręcając do konstrukcji dodatkowe belki (wymiany). Powiększenie go jest natomiast bardzo kłopotliwe.

Montaż gotowych schodów strychowych FAKRO jest bardzo prosty. Polega na wstawieniu skrzynki w otwór, ustabilizowaniu jej klinami i przykręceniu do konstrukcji stropu. Wysokość skrzynki zależy od modelu i grubości ocieplenia i wynosi od 14 cm do 22 cm a w niektórych modelach nawet 31,5 cm. Skrzynka licuje się z sufitem niższej kondygnacji, może być jednak niższa niż grubość stropu. Aby w takim wypadku estetycznie wykończyć otwór w stropie, warto skorzystać ze specjalnie dopasowanej nadstawki.

Schody strychowe Fakro do wysokiego pomieszczenia 

Schody segmentowe precyzyjnie dopasowuje się do wysokości pomieszczenia, docinając po zamontowaniu ich nogi. W konstrukcji nożycowej powiększa się lub zmniejsza odległość między stopniami lub odkręca cały jeden stopień. Standardowe konstrukcje można wstawić do pomieszczeń o maksymalnej wysokości 280 lub 305 cm. Do wnętrz nieco wyższych, do 330 cm, można dobrać schody nożycowe. Nowością są schody segmentowe, które nadają się do bardzo wysokich pomieszczeń – nawet do 366 cm. Te modele są wyposażone w mechanizm odciążający drabinkę w poręczy, który poprawia komfort otwierania i zamykania cięższych i większych konstrukcji. Aby docięte nogi schodów nie rysowały podłogi, wyposaża się je w nakładki ochronne.

Schody strychowe FAKRO
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marek Twardowski Jeżeli mamy naprawdę mało miejsca pod klapą, wybierzmy rozwiązania przesuwne lub nożycowe

Bezpieczne schody strychowe Fakro

Bezpośrednio pod otworem oraz wokół niego powinno się zapewnić miejsce na rozstawienie schodów strychowych. Warto pamiętać, że schody segmentowe podczas rozkładania zajmują o kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów więcej niż konstrukcja rozłożona – ze względu na konieczność obrócenia segmentów (wokół osi złożenia). Dlatego otworu na ten typ schodów strychowych nie powinniśmy sytuować przy krawędzi ściany lub w wąskich korytarzach. A jeżeli mamy naprawdę mało miejsca pod klapą, wybierzmy konstrukcję 4-segmentową o mniejszej odległości zamachowej lub drabinkę przesuwną. Porównując różne modele schodów, warto zwrócić uwagę na głębokość, szerokość i wysokość stopni. Producenci oferują akcesoria, które mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie. Są to metalowa poręcz ułatwiająca wejście po drabinie oraz barierka ochraniająca otwór, którą mocuje się do podłogi wokół otworu stropowego. Wszystkie modele schodów strychowych posiadają ryflowane lub perforowane antypoślizgowe stopnie.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, można dokupić metalową poręcz, przykręcaną się do górnego segmentu drabiny. Gdy schody umieszcza się w grubym stropie, warto wyposażyć je w dodatkowy stopień (dostępny dla niektórych modeli), który montuje się między ostatnim stopniem a podłogą poddasza. Od strony poddasza schody można zamknąć dokupionym oddzielnie lukiem górnym wyposażonym w klamkę. Poprawi on izolacyjność konstrukcji oraz zapobiegnie gromadzeniu się kurzu na złożonych schodach.

Schody strychowe FAKRO
Autor: Mariusz Bykowski W większości budynków dostęp do strychu jest przez otwór w stropie.
Schody strychowe FAKRO
Autor: Mariusz Bykowski Dobierając schody, musimy sprawdzić położenie i wielkość otworu w stropie oraz jego grubość
Ekspert radzi: wygodne rozstawianie schodów strychowych Fakro
Łukasz Serafin FAKRO
Łukasz Serafin, menedżer produktu w firmie Fakro

Przed zamontowaniem schodów strychowych Fakro w pomieszczeniu (a nawet już na etapie projektowania otworu w stropie) należy się upewnić, że rozłożenie schodów strychowych będzie możliwe. Należy sprawdzić wymiary charakterystyczne dla danego modelu schodów strychowych oraz to, czy schody nie będą kolidować ze ścianą, nadprożem lub innym elementem stałym w budynku. Schody segmentowe – zarówno drewniane, jak i metalowe – wymagają odpowiedniej przestrzeni zamachowej, która umożliwi bezproblemowe rozkładanie segmentów drabinki. Takiego wymagania nie ma w przypadku schodów przesuwnych, jednak w przypadku tego rodzaju schodów należy zapewnić odpowiednią ilość miejsca na złożenie drabinki na strychu. Informacje dotyczące wymiarów podawane są w katalogach, ulotkach czy specyfikacjach produktu. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią i nie ma możliwości zastosowania schodów segmentowych, możemy rozważyć montaż schodów nożycowych.

Schody strychowe FAKRO
Autor: Łukasz Kozłowski Ważny jest komfort otwierania klapy schodów strychowych

Ile kosztują schody strychowe Fakro?

Sprawdźmy to na wybranych modelach schodów składanych firmy Fakro. Wszystkie zaproponowane schody zapewniają wysoką szczelność i izolacyjność termiczną. Różnią je sposób rozkładania, wyposażenie oraz cena.

Wariant I – segmentowe schody strychowe Fakro 

To najpopularniejsze rozwiązanie, więc firma Fakro oferuje aż osiem modeli schodów z drewnianą drabinką i pięć modeli z metalową drabinką. Wśród nich wyróżnia się schody termoizolacyjne (o współczynniku U = 1,1 W(m2.K)), supertermoizolacyjne (o U równym 0,51 lub 0,68) oraz ognioodporne (także bardzo dobrze ocieplone). Podstawowym, najprostszym modelem tego typu są drewniane schody LWS Plus z klapą w kolorze beżowym i bez poręczy. Większy komfort użytkowania gwarantują schody LWK Plus wyposażone w poręcz, stopki oraz klapę w kolorze białym. Aby skrócić do minimum czas potrzebny na zamontowanie w stropie schodów segmentowych z drewnianą drabinką, należy zastosować schody LWZ Plus. Ich skrzynia jest połączona z ramą stalową, a w komplecie są kątowniki montażowe – całość tworzy system szybkiego montażu. Kolejnym produktem z grupy o podwyższonym komforcie użytkowania są schody LWL Extra z dodatkową poręczą na środkowym segmencie oraz mechanizmem odciążającym, który wspomaga składanie i rozkładanie drabiny.

Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO W schodach LWK Plus zastosowano innowacyjne rozwiązania, które zapewniają wysoki komfort użytkowania, gwarantują bardzo dobre właściwości termoizolacyjne oraz umożliwiają jeszcze prostszy i szybszy montaż schodów w stropie. Schody LWK Plus mają estetycznie wykończoną termoizolacyjną klapę w kolorze białym oraz są standardowo wyposażone w poręcz oraz stopki. Cena: od 645,75 zł brutto

Wariant II – segmentowe schody przesuwne Fakro

W przypadku braku dostatecznej ilości miejsca koniecznego do rozłożenia drabiny schodów składanych możemy zastosować schody wysuwane LDK z drewnianą drabinką. Mają dwa segmenty, poręcz i termoizolacyjną klapę w kolorze białym.

Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO Schody LDK to schody dwusegmentowe, w których dolny segment przesuwany jest względem górnego. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie odległości zamachowej potrzebnej do rozłożenia schodów segmentowych składanych. Cena brutto od 738 zł

Wariant III – nożycowe schody strychowe Fakro

Ich podstawowym atutem jest mały rozmiar skrzynki, więc nadadzą się także do miejsc, w których nie ma możliwości zastosowania schodów segmentowych. Te schody mają drewnianą skrzynkę i metalową drabinkę, którą łatwo dopasować do wysokości pomieszczenia. W modelu LSZ skrzynka posiada metalową ramę do szybkiego montażu. Zastosowanie specjalnego mechanizmu pozwala je rozkładać i składać przy użyciu drążka, są więc szczególnie polecane do montażu w wysokich pomieszczeniach.

Wycenę przygotowała Ewa Trusewicz

Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO Schody strychowe LST to schody nożycowe wyposażone w białą klapę termoizolacyjną o grubości 3,6 cm. Drewniana skrzynia schodów jest wyposażona w kątowniki szybkiego montażu ułatwiające osadzenie schodów w stropie. Mechanizm odciążający schodów gwarantuje bezpieczne składanie i rozkładanie drabinki, a jego konstrukcja pozwoliła wyeliminować zamek. Cena: od 1156,20 zł brutto
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie