Wygodne schody strychowe Fakro - ile kosztują?

2019-10-11 9:48 Zuzanna Podwysocka
Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO

Na poddasze nieużytkowe można się wspinać po drabinie albo wejść po schodach strychowych. Sprawdźmy, które rozwiązania techniczne zapewnią wygodę użytkowania i bezpieczeństwo oraz ile kosztują schody strychowe Fakro.

Strych to z reguły przechowalnia mniej potrzebnych rzeczy. Wchodzi się tam od czasu do czasu. Dlatego tylko nieliczni posiadacze dużych domów decydują się na zbudowanie zajmujących miejsce stałych schodów prowadzących na górę. W większości budynków dostęp do strychu jest przez otwór w stropie. Do tego otworu przystawia się drabinę, którą za każdym razem z mozołem wyciąga się ze schowka lub garażu. To kłopotliwe i niewygodne. Zamiast tego warto zainstalować w otworze składane schody. Wygodny dostęp sprawi też, że będziemy częściej wykorzystywać tę przestrzeń. Dobierając schody, musimy sprawdzić położenie i wielkość otworu w stropie oraz jego grubość. Zwróćmy też uwagę na szczegóły, które stanowią o wygodzie schodów.

Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO Przed zamontowaniem schodów strychowych w pomieszczeniu należy się upewnić, że rozłożenie schodów strychowych będzie możliwe

Rodzaje schodów strychowych Fakro

Najlepiej zdecydować się na schody gotowe, które składają się i po zamknięciu klapy chowają w przestrzeni otworu w stropie, nie zajmując miejsca na dole. Wszystkie elementy metalowe wspomagające otwieranie – zawiasy, sprężyny itp. – również chowają się w klapie, więc od spodu sufit jest gładki. Na rynku dostępnych jest kilka modeli takich schodów. Omówimy modele firmy Fakro.

Najpopularniejsze są konstrukcje trzy- lub czterosegmentowe składane z drewnianą drabinką i stopniami. Drabinka może też być metalowa z drewnianymi stopniami. Są również oferowane schody segmentowe w całości wykonane z metalu. W zależności od modelu schody te są dopasowane do określonego wymiaru otworu w stropie.

Można też kupić schody strychowe segmentowe przesuwne. Mają nieco inną konstrukcję – podczas składania dolny segment przesuwa się względem górnego. Innym typem schodów strychowych są trochę mniej wygodne metalowe schody strychowe nożycowe. Schody gotowe różnią się także maksymalnym ciężarem, jaki mogą przenieść. Najczęściej jest to 150-160 lub 200 kg na stopień. Gotową konstrukcję można kupić w cenie już od 650 zł. Te z solidnie ocieplaną klapą kosztują trochę ponad 1000 zł. Konstrukcje nożycowe są nieco droższe – trzeba za nie zapłacić mniej więcej od 1000 do 2000 zł. Osoby obawiające się, że nie poradzą sobie z manualnym rozkładaniem schodów strychowych, mogą wybrać rozwiązanie wyposażone w napęd elektryczny. Kosztuje ono jednak kilka razy drożej.

Schody FAKRO
Autor: FAKRO Schody chowają się w klapie, więc od spodu sufit jest gładki

Otwór w stropie na schody strychowe

Schody gotowe są zamknięte w ramie skrzynce, którą umieszcza się w grubości stropu w otworze stropowym. Można je zamontować zarówno w stropie drewnianym, jak i żelbetowym. Otwór w stropie musi być nieznacznie (1,6-2 cm) większy od skrzynki ze względu na konieczność zachowania luzu montażowego. Większość konstrukcji segmentowych jest dopasowana do otworów o szerokości 60 lub 70 cm. Są też schody, które da się zamontować w otworze węższym, o szerokości 55 cm, oraz takie, które zamawia się na wymiar i dopasowuje do nietypowego otworu. Jednak nawet wtedy wielkość otworu musi się mieścić w określonym przedziale (54-86 cm).

Schody nożycowe można umieścić w nieco mniejszym otworze – nawet o szerokości 50 cm. Schody najczęściej są dopasowane do otworów o długości 120, 130, 140 cm,konstrukcje nożycowe zmieszczą się w otworach o mniejszych wymiarach. Istniejący otwór można dość łatwo zmniejszyć i to zarówno jeśli mamy strop drewniany, jak i żelbetowy, przykręcając do konstrukcji dodatkowe belki (wymiany). Powiększenie go jest natomiast bardzo kłopotliwe. Montaż schodów gotowych jest bardzo prosty. Polega na wstawieniu skrzynki w otwór, ustabilizowaniu jej klinami i przykręceniu do konstrukcji stropu. Od dołu skrzynka schodów jest zamknięta klapą. Wysokość skrzynki zależy od modelu i grubości ocieplenia i wynosi od 14 cm do 22 cm – w najcieplejszych konstrukcjach. W modelu z wygodnymi, szerokimi, metalowymi stopniami wysokość skrzynki wynosi aż 31,5 cm. Skrzynka licuje się z sufitem niższej kondygnacji, może być jednak niższa niż grubość stropu. Aby w takim wypadku estetycznie wykończyć otwór w stropie, warto skorzystać ze specjalnie dopasowanej nadstawki. 

Schody strychowe Fakro do wysokiego pomieszczenia 

Schody segmentowe precyzyjnie dopasowuje się do wysokości pomieszczenia, docinając po zamontowaniu ich nogi. W konstrukcji nożycowej powiększa się lub zmniejsza odległość między stopniami lub odkręca cały jeden stopień. Standardowe konstrukcje można wstawić do pomieszczeń o maksymalnej wysokości 280 lub 305 cm. Do wnętrz nieco wyższych, do 330 cm, można dobrać schody nożycowe. Nowością są schody segmentowe, które nadają się do bardzo wysokich pomieszczeń – nawet do 366 cm. Te modele są wyposażone w mechanizm odciążający drabinkę w poręczy. Umieszczony tam siłownik poprawia komfort otwierania i zamykania cięższych i większych konstrukcji. Aby docięte nogi schodów nie rysowały podłogi, wyposaża się je w nakładki ochronne.

Schody strychowe FAKRO
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marek Twardowski Jeżeli mamy naprawdę mało miejsca pod klapą, wybierzmy rozwiązania przesuwne lub nożycowe

Bezpieczne schody strychowe Fakro

Bezpośrednio pod otworem oraz wokół niego powinno się zapewnić miejsce na rozstawienie schodów strychowych Fakro. Warto pamiętać, że schody segmentowe podczas rozkładania zajmują o kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów więcej niż konstrukcja rozłożona – ze względu na konieczność obrócenia segmentów (wokół osi złożenia). Dlatego otworu na ten typ schodów strychowych nie powinniśmy sytuować przy krawędzi ściany. A jeżeli mamy naprawdę mało miejsca pod klapą, wybierzmy rozwiązania przesuwne lub nożycowe, które nie wymagają zapewnienia dodatkowej przestrzeni zamachowej podczas otwierania. Porównując różne modele schodów, warto zwrócić uwagę na głębokość, szerokość i wysokość stopni. Ważny jest też komfort otwierania klapy. Jest wyposażona w zamek zatrzaskowy, który otwiera się za pomocą drążka. Klapa ma również zabezpieczenie przed nagłym otworzeniem się. Producenci oferują dodatkowe akcesoria, które mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie. Są to metalowa poręcz ułatwiająca wejście po drabinie oraz barierka ochraniająca otwór, którą mocuje się do podłogi wokół otworu stropowego. Większość modeli schodów strychowych ma ryflowane antypoślizgowe stopnie.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, można dokupić metalową poręcz, którą przykręca się do górnego segmentu drabiny. Gdy schody umieszcza się w grubym stropie, warto wyposażyć je w (dostępny dla niektórych modeli) dodatkowy stopień, który montuje się między ostatnim stopniem a podłogą poddasza. Od strony poddasza schody można zamknąć dokupionym oddzielnie lukiem górnym wyposażonym w klamkę. Poprawi on izolacyjność konstrukcji oraz zapobiegnie gromadzeniu się kurzu na złożonych schodach. 

Schody strychowe FAKRO
Autor: Mariusz Bykowski W większości budynków dostęp do strychu jest przez otwór w stropie.
Schody strychowe FAKRO
Autor: Mariusz Bykowski Dobierając schody, musimy sprawdzić położenie i wielkość otworu w stropie oraz jego grubość
Ekspert radzi: wygodne rozstawianie schodów strychowych Fakro
Łukasz Serafin FAKRO
Łukasz Serafin, menedżer produktu w firmie Fakro

Przed zamontowaniem schodów strychowych Fakro w pomieszczeniu (a nawet już na etapie projektowania otworu w stropie) należy się upewnić, że rozłożenie schodów strychowych będzie możliwe. Należy sprawdzić wymiary charakterystyczne dla danego modelu schodów strychowych oraz to, czy schody nie będą kolidować ze ścianą, nadprożem lub innym elementem stałym w budynku. Schody segmentowe – zarówno drewniane, jak i metalowe – wymagają odpowiedniej przestrzeni zamachowej, która umożliwi bezproblemowe rozkładanie segmentów drabinki. Takiego wymagania nie ma w przypadku schodów przesuwnych, jednak w przypadku tego rodzaju schodów należy zapewnić odpowiednią ilość miejsca na strychu - na złożenie drabinki. Informacje dotyczące wymiarów podawane są w katalogach, ulotkach czy specyfikacjach produktu. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią i nie ma możliwości zastosowania schodów segmentowych, możemy rozważyć montaż schodów nożycowych.

Schody strychowe FAKRO
Autor: Łukasz Kozłowski Ważny jest komfort otwierania klapy schodów strychowych

Ile kosztują schody strychowe Fakro?

Sprawdźmy to na wybranych modelach schodów składanych firmy Fakro. Wszystkie zaproponowane schody zapewniają wysoką szczelność i izolacyjność termiczną. Różnią je sposób rozkładania i cena.

Wariant I – segmentowe schody strychowe Fakro 

To najpopularniejsze rozwiązanie, więc firma Fakro oferuje aż osiem modeli schodów z drewnianą drabinką i pięć modeli z metalową drabinką. Wśród nich wyróżnia się schody termoizolacyjne (o współczynniku U = 1,1 W(m2.K)), supertermoizolacyjne (o U równym 0,51 lub 0,68) oraz ognioodporne (także bardzo dobrze ocieplone). Podstawowym (najprostszym) modelem tego typu są drewniane schody LWS Plus z klapą w kolorze beżowym i bez poręczy. Większy komfort użytkowania gwarantują schody LWK Plus wyposażone w poręcz, stopki oraz klapę w kolorze białym. Aby skrócić do minimum czas potrzebny na zamontowanie w stropie schodów segmentowych z drewnianą drabinką, należy zastosować schody LWZ Plus. Ich skrzynia jest połączona z ramą stalową, a w komplecie są kątowniki montażowe – całość tworzy system szybkiego montażu. Kolejnym produktem z grupy o podwyższonym komforcie użytkowania są schody LWL Extra z dodatkową poręczą na środkowym segmencie oraz mechanizmem odciążającym, który wspomaga składanie i rozkładanie drabiny.

Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO W schodach LWK Plus zastosowano innowacyjne rozwiązania, które zapewniają wysoki komfort użytkowania, gwarantują bardzo dobre właściwości termoizolacyjne oraz umożliwiają jeszcze prostszy i szybszy montaż schodów w stropie. Schody LWK Plus mają estetycznie wykończoną termoizolacyjną klapę w kolorze białym oraz są standardowo wyposażone w poręcz oraz stopki. Cena: od 645,75 zł brutto

Wariant II – składane schody strychowe Fakro

W przypadku braku dostatecznej ilości miejsca koniecznego do rozłożenia drabiny schodów składanych możemy zastosować schody wysuwane LDK z drewnianą drabinką. Mają dwa segmenty, poręcz i termoizolacyjną klapę w kolorze białym. Do często użytkowanych miejsc doskonale nadają się schody LMS z metalową drabinką o zwiększonej wytrzymałości (nie mają poręczy, a klapa ma kolor beżowy). Schody te występują również w wersji LMK standardowo wyposażonej w poręczi klapę w kolorze białym.

Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO LWL Extra to drewniane schody strychowe o nowej konstrukcji i podwyższonych parametrach termoizolacyjnych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania schody zostały wyposażone w dodatkową poręcz zamontowaną do środkowego segmentu oraz mechanizm odciążający, który wspomaga składanie i rozkładanie drabiny. Cena: od 1033,20 zł brutto

Wariant III – nożycowe schody strychowe Fakro

Ich podstawowym atutem jest mały rozmiar skrzynki, więc nadadzą się także do miejsc, w których nie ma możliwości zastosowania schodów segmentowych. Te schody mają drewnianą skrzynkę i metalową drabinkę, którą łatwo dopasować do wysokości pomieszczenia. W modelu LST jest zamontowany mechanizm odciążający, a w LSZ skrzynka ma metalową ramę do szybkiego montażu. Zastosowanie specjalnego mechanizmu pozwala je rozkładać i składać przy użyciu drążka, są więc szczególnie polecane do montażu w wysokich pomieszczeniach.

Wycenę przygotowała Ewa Trusewicz

Schody strychowe FAKRO
Autor: FAKRO Schody strychowe LST to schody nożycowe wyposażone w białą klapę termoizolacyjną o grubości 3,6 cm. Drewniana skrzynia schodów jest wyposażona w kątowniki szybkiego montażu ułatwiające osadzenie schodów w stropie. Mechanizm odciążający schodów gwarantuje bezpieczne składanie i rozkładanie drabinki, a jego konstrukcja pozwoliła wyeliminować zamek. Cena: od 1156,20 zł brutto
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE