Szczelne okna - szczelność okien a ich montaż

2022-04-25 15:02

Inwestując w okna wysokiej jakości, trzeba też zainwestować w ich szczelny montaż. Dobra szczelność okien zapewni skuteczną ochronę cieplną. Co przyjdzie ci z drogich, energooszczędnych okien, jeśli zostaną niefachowo lub niestarannie zamocowane i dookoła ich ram pozostaną niezaizolowane miejsca?

Bez mostka w progu
Autor: CORTIZO Na nic drogie i ciepłe okna tarasowe, skoro tuż pod ich progiem istnieć będzie liniowy mostek termiczny. Między domem a tarasem trzeba zastosować przekładkę termoizolacyjną, która wyeliminuje lub przynajmniej znacznie ograniczy straty ciepła

Standardowy montaż okna pionowego w ścianie polega na włożeniu ramy w otwór przygotowany w murze – mniej więcej w połowie jego głębokości – wypoziomowaniu jej i ustabilizowaniu, przykręceniu do ściany i uszczelnieniu pianą poliuretanową. Na koniec obrabia się otwory okienne od środka i od zewnątrz oraz montuje podokienniki. Do takiego sposobu montażu okien nie można mieć zastrzeżeń w przypadku ścian jednowarstwowych, które nie potrzebują dodatkowej izolacji termicznej. Tu faktycznie najkorzystniej jest ulokować ramę w połowie grubości ściany lub nawet przesunąć ją trochę w kierunku zewnętrznym. Kotwiona jest standardowo – przy użyciu dybli i standardowo uszczelniana pianą PUR. Warto jednak zastosować dodatkowy zestaw uszczelniający złożony z taśmy paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej. Pierwszą wkleja się na połączeniu ściany i ramy od strony pomieszczenia, drugą – od zewnątrz domu.

Szczelny montaż okien w ścianach dwuwarstwowych

Ściany jednowarstwowe to jednak rzadkość, największą popularnością cieszą się ściany dwuwarstwowe, z murem ocieplonym od zewnątrz. Wtedy montaż okna w połowie grubości muru powoduje, że ciepło omija ramę i przenika przez nieocieplony fragment ściany między oknem a warstwą izolacji. Można wprawdzie ocieplić całą wnękę okienną aż do ramy, ale nie uda się tu zastosować materiału termoizolacyjnego grubszego niż 2-3 cm, bo inaczej za bardzo będzie on zachodził na okno. Zdecydowanie korzystniej jest wtedy przysunąć ramę do samej krawędzi muru. Wtedy ocieplenie zewnętrzne może trochę zachodzić na ościeżnicę. Pozwala to znacznie zminimalizować mostek termiczny. Jeszcze skuteczniejsza metoda polega na wysunięciu okien za ścianę. Rama jest wtedy oparta na ciepłej i sztywnej obramówce ze specjalnych bloczków termoizolacyjnych lub wsparta na konsolach montażowych połączonych mechanicznie z murem.

Przeczyta też: 10 najczęstszych błędy przy montażu okien

W obu przypadkach okno jest wpasowane w warstwę termoizolacyjną i jeśli tylko na styku znajdzie się uszczelnienie z taśmy rozprężnej lub dwuskładnikowej piany PUR, ciepło nie ma jak przeniknąć na zewnątrz z ominięciem izolacji. Dopełnieniem ciepłego montażu jest wspomniane wcześniej uszczelnienie styku ramy z fasadą i glifem okiennym przy użyciu taśm: paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej.

Szczelny montaż okien w ścianach trójwarstwowych

A co, gdy ściana ma trzy warstwy – mur nośny, ocieplenie i klinkierowy mur elewacyjny? Tu również zaleca się montować okno w linii ocieplenia. Przydadzą się zatem podobne konsole wspornikowe lub belki termoizolacyjne, takie jak te stosowane przy ciepłym montażu w ścianach dwuwarstwowych. Do uszczelnienia stosuje się taśmy paroizolacyjne i paroprzepuszczalne.

Nie przegap: Jak montować i uszczelnić okna, żeby zminimalizować straty ciepła?

Piana poliuretanowa nie będzie konieczna. Lepiej zastąpić ją impregnowaną, gąbkową taśmą rozprężną. Jest ona trwale elastyczna i ma dobrą izolacyjność termiczną. Szczelnie wypełni styk ocieplenia z ramą.

Wielkie okna - jak się je montuje?

Szczelne duże okna tarasowe

W celu uniknięcia mostka cieplnego pod ich progami lub dolnymi częściami ram stosowane są poszerzenia z PCW. Można je dokupić u producenta okna. Poszerzeniem lub profilem bazowym nazywa się wielokomorowy profil z PCW, przeznaczony do zamontowania między podłogą tarasu a podłogą mieszkania. Jego izolacyjność cieplna jest podobna do izolacyjności profili, z których zbudowana jest ościeżnica. Współczynnik przenikania ciepła Uf wynosi więc mniej więcej 0,8-1,4 W/(m2.K). Wysokość poszerzenia może dojść nawet do 26 cm. Element taki łączy się najpierw z ramą okna i montuje jako całość na czystym podłożu, zabezpieczonym papą lub folią izolacyjną. Między podłożem a profilem umieszcza się plastikowe kliny służące do jego wypoziomowania. Później układa się ocieplenie stropu i płyty tarasowej lub balkonowej oraz po jednej i drugiej stronie wykonuje wylewki, czyli mineralne podkłady podłogowe. Muszą być one oddylatowane od plastikowego poszerzenia wąskimi pasami materiału trwale elastycznego. Może to być wełna mineralna lub styropian.

Przeczytaj też: Próg pod oknem tarasowym - jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych

Zamiennikiem poszerzenia mogą być podproża. To bloki ze specjalnej, utwardzonej wersji styropianu XPS – klinarytu. Wykonuje się je na zamówienie, pod konkretny model okien. Wysokość profili podprogowych wynosi od 7 do 25 cm. Długość jednego elementu (można je zestawiać) to 100-120 cm. O ile poszerzenia nadają się do okien i drzwi z PCW, profile XPS sprawdzą się również w przypadku stolarki drewnianej. Mają wysoką odporność na ściskanie – od 300 do 700 kPa, przy 10% odkształceniu. Mogą przenosić obciążenia odpowiednio od 150 do ponad 300 kg/m. Wielką zaletą takich profili jest wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ – 0,035 W/(m.K). Z wierzchu profilu umieszczona jest często impregnowana taśma rozprężna, która ma za zadanie uszczelnić styk ościeżnicą. Znajduje się tam także listwa z PCW o przekroju T. Stabilizuje ona cały element. Listwa usztywniająca jest obecna także na spodniej stronie profilu. Podproże przykleja się od spodu do ościeżnicy. Zaleca się również użyć kilku wkrętów, aby połączenie było stabilniejsze. Podłoże pod tak przygotowaną ościeżnicę musi być idealnie poziome. Warto je więc najpierw wyrównać cementową masą szpachlową.

Szczelne okna dachowego

Okna dachowe zawsze są umieszczane między krokwiami, czyli głównymi, drewnianymi elementami konstrukcji dachu skośnego. Ościeżnicę opiera się na dwóch łatach montażowych – górnej i dolnej. Rowek na ościeżnicy oznaczający wybraną głębokość montażu okna N, V lub J – powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat. Nad oknem montuje się rynienkę odwadniającą, a przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi wypełnia materiałem termoizolacyjnym. Wraz z oknem kupujmy kołnierz z membrany. Jego elementy mocuje się do ościeżnicy.

Przeczytaj też: Kołnierze do okien dachowych - rodzaje i zasady montażu

Kołnierz taki zapewnia szczelne połączenie okna z membraną wstępnego krycia ułożoną na połaci i chroni ocieplenie dachu przed ewentualnym zamoknięciem. Na koniec pozostaje przymocowanie kołnierza uszczelniającego. Jego dolny, elastyczny fragment dopasowuje się do kształtu pokrycia. Ostatnią czynnością jest połączenie skrzydła z ościeżnicą i sprawdzenie, czy dobrze się porusza. Komu zależy na jak najlepszej izolacyjności cieplnej domu, powinien pomyśleć o oknach dachowych z kołnierzami termoizolacyjnymi. Czym różnią się one od zwykłych? Ich metalowe profile w miejscach mających stykać się z ościeżnicą są podklejone materiałem ociepleniowym, a to sprawia, że izolacja biegnąca wokół okna sięgnie wyżej, aż do górnej płaszczyzny drewnianych łat. To może poprawić izolacyjność termiczną w takich miejscach nawet o 15%. Tak jak reszta kołnierzy, oferowane są pod konkretne typy i modele okien, do wszystkich popularnych materiałów pokryciowych.

Nawiewnik okienny
Autor: SIEGENIA Dopełnieniem systemu wentylacji są nawiewniki, czyli urządzenia dozujące dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, montowane w ościeżnicy lub skrzydle

Szczelność okien a wentylacja

U osób nieobeznanych z zasadami wentylacji budynków nawiewniki budzą niechęć, bo dmucha przez nie chłodne powietrze. Jednak niedostateczna wentylacja powoduje gromadzenie się wilgoci, która sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych groźnych dla zdrowia. Nawiewniki umieszczone w ramach wprowadzają czyste powietrze na miejsce tego, które uchodzi kanałami wentylacyjnymi. Większość montowanych w oknach nawiewników to nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe lub dwusystemowe. Nawiewnik taki ma mechanizm automatycznie regulujący przepływ powietrza zależnie od potrzeb. Nawiewniki montuje się przeważnie w fabryce i kupuje je wraz z oknem. Można też zlecić uzupełnienie zamontowanego już okna. Nawiewniki okienne nie zawsze są wskazane. Nie stosuje się ich, gdy w domu jest instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem, czyli urządzeniem odzyskującym ciepło z powietrza przed jego usunięciem poza budynek.

Przeczytaj też: Nawiewniki okienne rodzaje - sterowane ręcznie, higrosterowane, termostatyczne

Dopływ powietrza umożliwia też funkcja mikrowentylacji. Po ustawieniu klamki okna w odpowiedniej pozycji skrzydło nie zostaje ani otwarte, ani uchylone, tylko odsunięte na kilka milimetrów od ościeżnicy. Dzięki temu, do środka może napływać powietrze.

murator
okladka nr 5

Autor: archiwum serwisu

Artykuł znajdziesz z majowym wydaniu magazynu Murator. Ponadto w numerze przeczytasz m.in. o:

  • stolarce otworowej,
  • projektach domów parterowych,
  • ogrodzeniach panelowych,
  • sztywnym poszyciu dachu,
  • stelażach podtynkowych,
  • farbach na elewacje,
  • stacjach ładowania samochodów,
  • domach modułowych
Pozostałe podkategorie