Spis treści
- Czy rolety zewnętrzne są potrzebne?
- Co jest lepsze rolety: zewnętrzne czy wewnętrzne?
- Które rolety zapewniają lepszą ochronę termiczną?
- Czy rolety chronią przed włamaniem?
- Czy rolety zewnętrzne chronią przed hałasem z ulicy?
- Rolety: kiedy gotowe, a kiedy na zamówienie?
- Rolety zewnętrzne montowane na elewacji
- Rolety wewnętrzne montowane na dachu
- Rolety wewnętrzne na poddasze: zaciemniające, plisowane i 2 w 1
- Elektryczne rolety wewnętrzne i zewnętrzne
- Rolety wewnętrzne w oknach pionowych: dzień-noce, rzymskie i harmonijkowe
- Jaka tkanina na roletę wewnętrzną?
- Rolety wewnętrzne i zewnętrzne montowane na okno
- Rolety montowane na elewacji: natynkowe i podtynkowe
- Montaż rolet wewnętrznych
- Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne? Zdjęcia
Czy rolety zewnętrzne są potrzebne?
Podczas projektowania współczesnych domów dużą wagę przywiązuje się do osiągnięcia zarówno odpowiedniego bilansu energetycznego, jak i komfortu mieszkańców. Coraz częściej domy mają proste bryły z przemyślanym układem funkcjonalnym.
Niezwykle istotne stało się również wprowadzanie do wnętrz dużej ilości naturalnego światła. Dlatego trendem jest powiększanie powierzchni przeszkleń, zwykle na elewacjach, ale też i na połaciach dachowych, dzięki czemu światło dociera również do głębiej położonych stref.
Duże przeszklenia zorientowane na południe i południowy zachód mają też znaczący udział w bilansie energetycznym, oczywiście w sezonie grzewczym.
Żeby jednak w okresie letnim nie doprowadzać do przegrzewania pomieszczeń, istotne jest wyposażenie okien w przesłony ograniczające dopływ promieniowania słonecznego, na przykład w rolety. Będą one przydatne przez cały rok, bo mogą ograniczyć ucieczkę ciepła z pomieszczeń, chronić przed hałasem i ciekawskimi spojrzeniami.

i
- Pomagają utrzymać we wnętrzach optymalną temperaturę – chronią je przed przegrzaniem latem, a zimą utrudniają z nich ucieczkę ciepła.
- Gdy są opuszczone, stanowią barierę dla złodzieja, ale są dla niego niewerbalnym komunikatem, że nikogo nie ma w domu.
- Te na oknach dachowych można zamontować w dowolnym momencie, bo prace prowadzi się od strony poddasza. Z kolei montaż rolety na oknach pionowych lepiej zaplanować na etapie projektu, by wybrać optymalne rozwiązanie.

i
- Pozwalają na zacienienie lub zaciemnienie wnętrza, zależnie od stopnia przezierności tkaniny.
- Poza funkcjami użytkowymi liczą się ich walory dekoracyjne. W łatwy sposób można dopasować typ rolety do stylu wnętrza.
- Prosty montaż na dowolnym etapie eksploatacji domu oraz przystępna cena ułatwiają podjęcie decyzji o ich wymianie, na przykład ze względu na zmianę aranżacji wnętrza.

i
Co jest lepsze rolety: zewnętrzne czy wewnętrzne?
Rolety montowane na oknach od zewnątrz są zupełnie innymi przesłonami niż te montowane od strony wnętrza. Różnią je zarówno materiał, z którego są wykonane, jak i pełniona przez nie funkcja.
Rolety zewnętrzne:
- umożliwiają całkowite zaciemnienie pomieszczenia i jednocześnie zapewniają dodatkową ochronę przed hałasem czy włamaniem
- mają zbudowany z lameli pancerz, który zwija się do kasety, gdy odsłaniamy okno
- do nowych domów najczęściej wybierane są rolety, które po podniesieniu są całkowicie niewidoczne na elewacji. Skrzynki, do których się chowają, umieszcza się w murze nad oknem lub w grubej warstwie ocieplenia. Ale można też wybrać modele ze skrzynką mocowaną na elewacji
Rolety wewnętrzne:
- pozwalają regulować ilość i intensywność światła wpadającego do pomieszczeń – mogą je zacienić lub zaciemnić
- dają też poczucie prywatności
- zwykle zastępują tradycyjne firany i zasłony, więc stają się dopełnieniem wystroju wnętrza
- do wyboru jest kilka rodzajów rolet wewnętrznych, zarówno te rolowane, które nawijają się na wałek znajdujący się u góry okna, jak i takie, których konstrukcja pozwala na płynną regulację położenia dolnej i górnej krawędzi rolety. Część z nich ma boczne prowadnice, inne jedynie sznurki koralikowe bądź zwykłe służące do ich podnoszenia i opuszczania

i
Które rolety zapewniają lepszą ochronę termiczną?
Roleta może nie tylko chronić wnętrza przed przegrzaniem promieniowaniem słonecznym, lecz także zmniejszyć straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Najskuteczniej poradzą sobie z tym osłony zewnętrzne.
Choć każda opuszczona roleta nie dopuszcza promieni słonecznych do szyby, to jednak od tego, jaką budowę ma jej płaszcz, zależy stopień tej ochrony. Najczęściej tworzą go połączone ze sobą profile aluminiowe, a na rynku znajdziemy także rolety z płaszczem stalowym lub tworzywowym.
W zależności od typu rolety lamele mają grubość od 8 do 20 mm. Elementy pancerza mogą być wypełnione pianą poliuretanową, są wtedy sztywniejsze i mają lepszą izolacyjność termiczną. Dzięki temu dobre rolety termoizolacyjne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła U na poziomie 0,73-0,84 W/(m2·K).
Ochrona przed przegrzewaniem na poddaszu
Ochrona przed przegrzewaniem jest niezwykle ważna na poddaszu. Tu także najskuteczniejsze będą rolety zewnętrzne. Jednak zdarza się, że zamiast w pełni zaciemniających przesłon zewnętrznych wybierane są takie, które osłaniają okna przed słońcem i jednocześnie pozwalają komfortowo korzystać z pomieszczenia przy świetle dziennym.
Wtedy przydatne mogą być rolety wewnętrzne w wersji energooszczędnej. Poleca się je zwłaszcza do osłaniania dużych przeszkleń dachowych (zestawów kilku okien, zwłaszcza o wystawie południowej i zachodniej).
Są to rolety plisowane z tkaniną o strukturze plastra miodu. Ma ona dwie warstwy z wewnętrzną powłoką aluminiową, co sprawia, że poza poprawą izolacyjności termicznej takie rolety zapewniają całkowite zaciemnienie wnętrza.

i
Czy rolety chronią przed włamaniem?
Każda zaciągnięta roleta zewnętrzna – niezależnie od tego, jaką ma klasę odporności na włamanie – może zniechęcić potencjalnego złodzieja. Próba podniesienia opuszczonego płaszcza wywołuje bowiem hałas.
Na dole płaszcza jest umieszczona listwa stabilizująca, która go usztywnia i może być wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia. Antywłamaniowe rolety elewacyjne klasy RC3 lub RC4 mają płaszcz z profili stalowych o ściankach nie cieńszych niż 5 mm. Ich wnętrze wypełnia piana poliuretanowa albo żywica poliestrowa.
Aby utrudnić wypchnięcie pancerza z prowadnic, także one mają solidniejszą budowę. Dolna listwa prowadnicy jest wzmocniona listwą stalową i ma maskownicę uniemożliwiającą jej odkręcenie.
Roleta antywłamaniowa może być wyposażona także w zamek, który utrudnia jej podniesienie. Innym rozwianiem jest zabezpieczenie grzebieniowe umieszczone w skrzynce rolety. Blokuje ono wałek, uniemożliwiając podniesienie płaszcza rolety.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Okiennice do domu znów modne. Jakie okiennice do domu wybrać?

i
Aby wykorzystać okna jako dodatkowe źródło ciepła zimą, trzeba wybrać takie, w których pakiety szybowe mają wysoką wartość współczynnika przepuszczalności słonecznej g, przykładowo g = 0,6 (do wnętrza przedostanie się 60% słonecznego promieniowania cieplnego).
Wśród obowiązujących wymagań związanych z oszczędzaniem energii dotyczących stolarki są określone nie tylko wartości współczynnika przenikania ciepła przez okna, ale też zapis dotyczący współczynnika g.
Gdy okna są zamontowane na powierzchniach pionowych i nachylonych więcej niż 60° do poziomu (z wyłączeniem tych od kierunku północno-zachodniego do północno-wschodniego), to w okresie letnim wartość g nie może być większa niż 0,35.
Do spełnienia tego wymagania niezbędne są osłony okienne, które odpowiednio zredukują przepuszczanie promieniowania. Efekt zależy od typu przesłony i miejsca jej umieszczenia, najkorzystniejsze są rolety zewnętrzne.

i
Czy rolety zewnętrzne chronią przed hałasem z ulicy?
Dodatkową zaletą rolet zewnętrznych jest możliwość wytłumienia dźwięków dochodzących zza okna. Chodzi zarówno o hałas pochodzący z blisko położonych ruchliwych tras komunikacyjnych, jak i odgłosy powodujące lęk czy rozdrażnienie – na przykład silne podmuchy wiatru czy odgłos ulewnego deszczu.
Roleta może wytłumić dźwięki nawet o kilkanaście decybeli, a obniżenie natężenia hałasu o 10 dB sprawia, że odczuwamy jego zmniejszenie o połowę.
Rolety: kiedy gotowe, a kiedy na zamówienie?
Zwinięte rolety są niemal niewidoczne. Jednak po ich opuszczeniu stają się integralnym fragmentem elewacji, dachu lub wnętrza. Mają więc ogromny wpływ zarówno na zewnętrzny wygląd domu, jak i na charakter oraz styl wnętrza.
Zewnętrzne rolety elewacyjne podobnie jak okna są zawsze robione na wymiar konkretnych otworów okiennych, po pomiarach wykonanych na budowie. Produkuje się je z dużą dokładnością wymiarową.
Podobnie jest w przypadku rolet wewnętrznych, je także zamawia się na konkretny wymiar. Pomiary zwykle robi się samodzielnie, według instrukcji producenta rolet, uwzględniając rodzaj rolety, sposób i miejsce jej montażu.
Z kolei rolety przeznaczone do okien dachowych to wyroby gotowe, oferowane w wielu typach i rozmiarach dopasowanych do wielkości okien. Choć producenci zalecają, żeby wyposażać okna w przesłony firmowe, to na rynku znajdziemy firmy specjalizujące się w produkcji różnego typu rolet wewnętrznych, także do okien dachowych.

i
W wielu wypadkach pełen komfort korzystania z przesłon okiennych zapewnia dopiero połączenie różnych rozwiązań. Zwykle decydując się na montaż rolet zewnętrznych, wybiera się jeszcze jakieś przesłony wewnętrzne.
Tak jest na przykład w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, w których spędzamy czas w ciągu dnia.
Wiosną bądź jesienią, gdy nie doskwierają ani upały, ani mrozy, nie chcemy spuszczać rolet zewnętrznych, a przed wzrokiem sąsiadów chronić nas mogą przezierne rolety wewnętrzne.
Z kolei na poddaszu zastosowanie przesłon po obu stronach okna pozwala na pełną kontrolę stopnia nasłonecznienia i nagrzewania pomieszczeń.
Łączyć można też różne typy osłon zwijane do jednej kasety. Tak jest w wielu systemach rolet zewnętrznych, które są dostępne w wersji z moskitierą.
Wtedy w kasecie znajdują się dwa wały nawojowe, a prowadnice mają po dwie szyny – w zewnętrznych porusza się płaszcz rolety, a w tych bliżej okna rozwija się moskitiera. Z każdej z przesłon można korzystać niezależnie.

i
Rolety zewnętrzne montowane na elewacji
Jeśli jesteśmy jeszcze przed budową domu, mamy największy wybór rozwiązań. Po pierwsze musimy zdecydować, czy po zwinięciu rolety jej skrzynka ma być widoczna. Przy wyborze rozwiązania z ukrytą kasetą pozostaje jeszcze decyzja dotycząca koloru płaszcza i prowadnic, w których się on porusza.
Można je dopasować do koloru stolarki bądź innych detali elewacji, a nawet pokrycia dachowego. Nie zawsze kolor prowadnic i płaszcza musi być taki sam. Gdy roleta jest podniesiona, widoczne są jedynie prowadnice zamocowane na pionowych elementach ościeżnicy okiennej.
Z kolei opuszczony pancerz rolety staje się znaczącym fragmentem elewacji, więc warto, by pasował do barw kluczowych dla jej wyglądu. Producenci oferują wiele wariantów wykończenia rolet – malowane na kolor wybrany z palety RAL albo pokryte okleiną.
Jeśli decydujemy się na model z widoczną kasetą mocowaną do elewacji, warto dobrać kształt i kolor skrzynki tak, żeby stylistycznie ją dopełniał. Trzeba przy tym pamiętać, że rozmiar kasety zależy od długości płaszcza rolety – im wyższe okno, tym płaszcz dłuższy.
Istotna jest szerokość rolety, zazwyczaj nie przekracza ona 3 m. Dlatego na większych przeszkleniach tarasowych robi się zazwyczaj rolety dzielone – z podwójnym lub potrójnym płaszczem. Wszystkie części płaszcza mogą zwijać się do jednej, długiej skrzynki.

i
Rolety wewnętrzne montowane na dachu
Zewnętrzne rolety dachowe są zbudowane podobnie do tych do okien pionowych. Płaszcz z lamelek porusza się w prowadnicach i zwija do kasety, która jest mocowana do ościeżnicy okna. Rolety są oferowane w kilku kolorach, aby można je było dopasować do barwy pokrycia. Dzięki kolorystycznemu dopasowaniu rolet do oblachowania okna tworzą one spójny komplet.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Montaż rolety zewnętrznej na oknie dachowym. Zdjęcia

i
Rolety wewnętrzne na poddasze: zaciemniające, plisowane i 2 w 1
Najbardziej popularną grupą akcesoriów oferowanych przez producentów okien dachowych są rolety dekoracyjne. Zwykle są wykonane z tkaniny transparentnej, czyli przepuszczającej rozproszone światło, która jest nawinięta na wałek mocowany w górnej części skrzydła okiennego, najczęściej osłonięty listwą maskującą.
Najprostsze modele można ustawiać w trzech położeniach, na zaczepach przymocowanych do skrzydła okiennego i dostępnych w kolorze beżowym (do okna drewnianego) i białym. Na płynną regulację ilości wpadającego światła (położenia rolety) pozwalają modele, w których tkanina przesuwa się w bocznych prowadnicach.
Taka konstrukcja pozwala w pełni zaciemnić pomieszczenie, ale trzeba wybrać materiał nieprzepuszczający światła dziennego – podgumowany albo pokryty aluminiową warstwą odbijającą promienie słoneczne. Producenci oferują coraz bogatsze kolekcje tkanin – gładkich i o różnorodnych wzorach w palecie obejmującej tysiące kolorów.
Innym typem konstrukcji są rolety plisowane. W nich także tkaninę przesuwa się w prowadnicach, z możliwością płynnej regulacji położenia dolnej i górnej krawędzi rolety za pomocą znajdujących się na nich listew prowadzących.
Gdy zbliżymy do siebie te listwy, tkanina składa się w wąskie pliski. Można je ustawiać w dowolnym miejscu, zasłaniając wybrany fragment szyby. W rolecie plisowanej można połączyć dwa materiały o różnych stopniach przezierności. Można też wybrać tkaninę o strukturze plastra miodu, ze zwiększoną barierą przeciwsłoneczną.
Ciekawą propozycją rynkową są rolety typu 2 w 1, czyli zaciemniająco-plisowane, nazywane też roletami dzień-noc. Ich górna część jest wykonana z nieprzeziernej tkaniny (wzór i kolor można wybierać dowolnie), a dolna to biała, transparentna roleta plisowana.
Pozwalają elastycznie dozować światło dzienne – od pełnego rozproszenia (rozciągnięcie białej plisy na całej wysokości) do całkowitego zaciemnienia (ściągnięcie białej plisy na dół okna).

i
Elektryczne rolety wewnętrzne i zewnętrzne
Bez wątpienia najwygodniejszym rozwiązaniem są przesłony sterowane elektrycznie. Wymagają jednak doprowadzenia do miejsca ich instalacji zasilania elektrycznego.
Tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia zasilania, alternatywą są rolety z baterią solarną. Zawsze jednak warto kierować się rzeczywistymi potrzebami, pamiętając, że przesłony elektryczne czy solarne są znacznie droższe niż obsługiwane manualnie.
Elektryczne rolety zewnętrzne
W nowo budowanych domach liczy się komfort. Dlatego większość obecnie kupowanych rolet osłaniających okna elewacyjne jest wyposażonych w silniki elektryczne sterowane zdalnie pilotem lub smartfonem z wgraną odpowiednią aplikacją. Najlepiej, gdy do zasilania rolet zostanie wykonany osobny obwód elektryczny.
Jeśli chcemy, by roleta była sterowana elektrycznie w wersji solarnej, to musimy się zdecydować na taką z kasetą umieszczoną na fasadzie nad oknem.
Można też wybrać tanie modele rolet z płaszczem podnoszonym ręcznie, za pomocą taśmy. Aby wprawić w ruch wał, na który jest nawijana roleta w kasecie, jej końcówkę wraz ze zwijaczem taśmy trzeba umieścić na ścianie obok otworu okiennego.
Producenci rolet dachowych również oferują je w kilku wersjach obsługi – manualne, zasilane energią elektryczną lub solarną ze zdalnym sterowaniem, w bezprzewodowym systemie wi-fi.
Gdy włączy się je do systemu domu inteligentnego, sterowanie ich napędem może odbywać się automatycznie, na przykład z wykorzystaniem czujników pogodowych.
Elektryczne rolety wewnętrzne
Większość z nich obsługuje się manualnie. Bardzo łatwo to zrobić nawet w przypadku wysoko położonych okien dachowych, posługując się drążkiem. Rzadkością są rolety elektryczne montowane na oknach elewacyjnych. Częściej decydujemy się na elektryczne lub solarne akcesoria do okien dachowych.
W takiej wersji są dostępne rolety dekoracyjne, w których tkanina przesuwa się w prowadnicach i zwija do kasety. W modelach z zasilaniem solarnym panel fotowoltaiczny jest umieszczony w kasecie rolety.

i
Rolety wewnętrzne w oknach pionowych: dzień-noce, rzymskie i harmonijkowe
Tu także do wyboru mamy kilka typów rolet. W tradycyjnych modelach pas tkaniny jest nawinięty na rolkę i opuszczany od górnej części okna. Cały mechanizm może być widoczny (roleta wolno wisząca) albo ukryty w kasecie.
Od rodzaju tkaniny, z której jest wykonany płaszcz rolety, zależą zarówno stopień przepuszczalności światła słonecznego, jak i łatwość utrzymania rolety w czystości. Wybierając tkaninę nieprzezierną, warto się zdecydować na roletę, w której przesuwa się ona w bocznych prowadnicach.
Rolety dzień-noc
Modne obecnie są modele typu dzień-noc, z dwuwarstwowym płaszczem, które łączą cechy typowych rolet i żaluzji. Na ich płaszcz zamiast jednolitej tkaniny wykorzystuje się taką z pasami o różnych stopniach przezierności. Przesuwanie dwóch warstw płaszcza względem siebie zwiększa lub zmniejsza ilość światła wpadającego do wnętrza.
Gdy układ pasów w obu warstwach się pokrywa – światło przenika przez fragmenty przezierne, a gdy jest naprzemienny – pomieszczenie jest zacienione. Stanowią one alternatywę zarówno dla firan, jak i zasłon.
Rolety rzymskie
Rodzajem rolet wolno wiszących są rolety rzymskie. Taka konstrukcja nie nawija się na rolkę ani nie ma bocznych prowadnic. Tkanina, która tworzy jej płaszcz, jest podzielona na poziome segmenty, oddzielone listewkami lub plastikowymi rurkami (w odstępach 10-30 cm).
Po podciągnięciu rolety pasy tkaniny składają się w harmonijkę. Najniższy tworzy ozdobny element wykańczający i zależnie od stylu może mieć prostą krawędź lub tworzyć ozdobną falbanę.
Rolety harmonijkowe
Do pionowych okien są oferowane również rolety harmonijkowe. Te z tkaniną prowadzoną w prowadnicach składają się w bardzo drobne pliski. Podobnie jak w konstrukcjach przeznaczonych do okien dachowych, można w nich połączyć dwa rodzaje tkanin o różnej przezierności. Roleta plisowana może mieć też grubsze plisy, a materiał przesuwa się na pionowych linkach.
Jaka tkanina na roletę wewnętrzną?
Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi w roletach wewnętrznych są poliester oraz poliamid, odporne na działanie wilgoci i promieni słonecznych. Dzięki gładkiej fakturze łatwo pozbyć się z nich zabrudzeń. Do wykonania rolet można też użyć tkanin innego rodzaju: bawełnianych, żakardowych, poliestrowo-bawełnianych, jedwabnych, a także włókna szklanego.

i
Rolety wewnętrzne i zewnętrzne montowane na okno
W przypadku rolet przeznaczonych do okien dachowych, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne montuje się przez przytwierdzenie do ramy okna. To wyroby gotowe, oferowane w wielu typach i rozmiarach dopasowanych do wielkości okien.
Rolety zewnętrzne powinno się kupować od tego samego producenta, by móc je zamontować bez trudu. Przy ich zamawianiu wystarczy podać typ i rozmiar okna dachowego, takie dane znajdziemy na tabliczce znamionowej – podane jako kod wyrobu.
Kupując roletę wewnętrzną, także warto wybrać wyrób firmowy, wtedy mamy pewność, że w komplecie będą wszystkie potrzebne elementy.
Niektóre okna są już przygotowane do montażu osłon wewnętrznych – mają fabrycznie zainstalowane zaczepy montażowe, w które wklikuje się kasetę rolety.
Rolety montowane na elewacji: natynkowe i podtynkowe
W przypadku rolety natynkowej kasetę, do której nawija się płaszcz, montuje się na elewacji. Takie rozwiązanie bywa jedynym możliwym wtedy, gdy na przesłonę zewnętrzną decydujemy się w trakcje eksploatacji domu.
Kasetę łączy się z murem długimi wkrętami lub śrubami do betonu. Wtedy w taki sam sposób trzeba też zamocować prowadnice płaszcza. W przypadku montażu rolet podtynkowych rozwiązań jest kilka.
Jeśli dopiero planujemy budowę, można rozważyć montaż prefabrykowanego nadproża ze skrzynkami na rolety. Ma ono konstrukcję betonową, zbrojoną stalowymi prętami i ceramiczną obudowę od zewnątrz. W jego wnętrzu od strony fasady jest umieszczona izolacja termiczna, która ogranicza straty ciepła przez nadproże.
Można także wybrać jedno z rozwiązań określanych jako roleta do zabudowy, z kasetą ukrytą pod tynkiem. Umieszcza się ją od zewnętrznej strony nadproża i obudowuje izolacją termiczną. To dobre rozwiązanie, gdy okna montuje się w licu muru.
Warto jednak, by projektant opracował ten detal pod względem izolacyjności termicznej. Często konieczne jest takie zaprojektowanie nadproża, by w grubości ściany było miejsce na dodatkową warstwę izolacji termicznej.
Alternatywnym rozwiązaniem jest zrobienie wyższego otworu okiennego, tak by nad projektowanym oknem zmieściła się jeszcze skrzynka rolety. Wtedy między ramą okna a nadprożem umieszcza się profil poszerzający, do którego od zewnątrz mocuje się kasetę, a od wewnątrz izolację termiczną.
W niektórych roletach zamiast metalowej kasety jest proponowana kaseta termoizolacyjna ze wzmocnionego styropianu, którą umieszcza się w nadprożu okiennym.

i
Montaż rolet wewnętrznych
W przypadku rolet wewnętrznych stosuje się dwa typy ich montażu – tak zwany inwazyjny, czyli z wykorzystaniem łączników mechanicznych, oraz bezinwazyjny, ograniczający się do zaczepienia rolety na skrzydle okiennym lub przyklejenia jej mechanizmu do profilu.
Choć ten drugi sposób jest szybki i bardzo prosty, to jednak możliwy tylko w przypadku modeli, w których wszystkie elementy są widoczne.
Jeśli wybieramy roletę, w której tkanina porusza się w prowadnicach, to musimy je przytwierdzić do boków ramy okiennej. A jeśli tkanina chowa się do kasety, również kaseta wymaga mechanicznego przytwierdzenia do podłoża, czyli wiercenia otworów. Zależnie od typu rolety i efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy przytwierdzić ją do ramy okiennej, ściany lub sufitu.

i
W odróżnieniu od tradycyjnych rolet zewnętrznych mają ruchome lamele (pióra), dzięki którym można sterować natężeniem światła dziennego wpadającego do wnętrza oraz regulować kąt padania promieni słonecznych.
Dzięki temu, że lamele są wypełnione pianą poliuretanową, po ich zamknięciu powstaje bariera izolacyjna, tak jak w tradycyjnych roletach. Są oferowane w wariancie z kasetą do zabudowy oraz z kasetą umieszczoną nad oknem.

i
Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne? Zdjęcia
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ceny okien dachowych 2025. Ile kosztują okna dachowe z montażem?
