Radzimy, jak wymienić okna dachowe? Ile kosztuje wymiana okien dachowych?
W wielu domach budowanych we wczesnych latach 90. drewniane okna połaciowe już kwalifikują się do wymiany. Są znacznie bardziej wystawione na oddziaływanie deszczu, śniegu i promieni UV niż okna pionowe, a więc mogą się szybciej starzeć niż one. Zobacz, z jakimi pracami wiąże się wymiana okien dachowych.
Spis treści
- Wymianę okien dachowych zaczynamy od usuwania starych okien
- Akcesoria do nowych okien dachowych
- Montowanie ościeżnicy przy wymianie okna dachowego
- Montaż kołnierza okiennego
- Po wymianie okna dachowego
- Koszt wymiany okien dachowych
Wymianę okien dachowych zaczynamy od usuwania starych okien
Demontaż starych okien trzeba poprzedzić zabezpieczeniem sprzętów i podłóg w pomieszczeniach. Okna nie wyjmuje się w całości. Najpierw trzeba wyjąć ruchome skrzydło, a po tym przychodzi czas na rozmontowanie fragmentów kołnierza uszczelniającego i odkręcenie ościeżnicy.
Okna dachowe są oferowane w kilku-kilkunastu standardowych wymiarach. Jeśli więc zastępujesz stary model nowym, ale pochodzącym od tego samego producenta, bez problemu zmieści się on w istniejącym otworze.
Demontaż nie jest tak ławy jak w przypadku okien pionowych, choćby z tego względu, że dostęp od zewnątrz jest bardziej ograniczony. Większość prac prowadzi się zatem z poddasza, ale niestety trzeba też będzie wejść na dach i zdemontować fragmenty pokrycia, aby odsłonić podkonstrukcję nośną z łat.
Pół biedy, gdy masz do czynienia z dachówkami, bo je łatwo zdjąć i później ponownie zamocować. Więcej problemów przysporzą pokrycia wielkoformatowe, płyty faliste lub duże arkusze bądź panele blaszane. Niekiedy nie obejdzie się bez demontażu części okładziny wnęki okiennej, wykonanej przeważnie z płyt g-k.
Akcesoria do nowych okien dachowych
Jeśli wymieniasz okna dachowe, wszystkie elementy uszczelniające pochodzić będą od ich producenta. Wybór nie jest więc trudny i to, co potrzebne, skompletuje od razu sprzedawca. Oprócz okien musisz więc dokupić dopasowane oblachowanie zewnętrzne, czyli tak zwany kołnierz. Przyda się także standardowy zestaw uszczelniający – w jego skład wchodzą materiał ociepleniowy, na przykład pas wełny owczej, oraz fartuch z membrany paroprzepuszczalnej. Można też zainwestować w lepszej klasy kołnierz, mający na obwodzie dodatkową termoizolację ze specjalnej gąbki.
Montowanie ościeżnicy przy wymianie okna dachowego
Najpierw z nowego okna demontuje się tymczasowo skrzydło, a ościeżnicę wkłada na chwilę do otworu, by ustalić głębokość mocowania. Na krawędziach ościeżnicy widać rowki oznaczające wybraną głębokość: N, V lub J. Wybrany rowek powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat. Jeśli to nie wystarczy, bo głębokość montażu starego okna była inna, trzeba zastosować specjalny kołnierz uszczelniający, który pozwala zamontować nowe okno na tej samej głębokości, co to stare. Kołnierze takie firma dostarcza na zamówienie.
Teraz do ościeżnicy przykręca się dolne i górne kątowniki montażowe. Każdy z nich powinien się znajdować w odległości 5-6 cm od rogu. Niekiedy kątowniki montuje się także w narożach ościeżnicy. W zależności od tego, który poziom zamocowania został wybrany, kątowniki umieszcza się na wysokości jednego z wyznaczających go rowków.
Następnie ościeżnicę wyjmuje się, by założyć ponownie skrzydło i wstawić całość do otworu. Nowe okno trzeba zamocować do nowych łat montażowych. Najpierw więc mierzy się dokładnie otwór, a później przycina i dokręca drewniane listwy. Na nich znajdzie oparcie nowa ościeżnica.
Między dolną łatą montażową a ościeżnicą umieszcza się klin dystansowy w celu stworzenia przestrzeni umożliwiającej docieplenie okna (około 2 cm). Dolne kątowniki przykręca się do łaty oraz sprawdza, czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą są jednakowe na całej szerokości i wysokości okna.
Kolejnym etapem jest przykręcenie bocznych kątowników. Podczas montażu należy zwracać uwagę na pole ochronne na ościeżnicy wyznaczone czerwoną linią (kątowniki boczne stosowane są do okien od wysokości 118 cm).
Montaż kołnierza okiennego
Aby zapewnić szczelność na wypadek przeciekającego pokrycia, konieczny będzie kołnierz z membrany paroprzepuszczalnej. Łączy się go z ościeżnicą i z membraną dachową. Kołnierze takie są samoprzylepne. Szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym zapewnia kołnierz uszczelniający. Jego rodzaj i kolor dobiera się do rodzaju oraz barwy pokrycia dachowego. Konieczny jest też kołnierz z blachy, stanowiący estetyczne i odwadniające przejście między oknem a pokryciem dachowym.
Najpierw do ramy okiennej przykręca się dolny fragment takiego kołnierza, połączony z tak zwanym fartuchem z blachy elastycznej. Do mocowania używaj wkrętów ze stali nierdzewnej. Boczne elementy i górną część kołnierza przybijaj do łat dachowych bezpośrednio lub za pomocą specjalnych łączników.
Pamiętaj, by poszczególne części kołnierza zachodziły na siebie.
W trakcie montażu kołnierza do ościeżnicy przykręca się listwy maskujące, a przestrzeń między dachówkami a kołnierzem wypełnia samoprzylepną, gąbkową uszczelką rozprężną. Elastyczny blaszany fartuch zostaje teraz wywinięty na dach i przyklejony do pokrycia.
Po wymianie okna dachowego
Po zamocowaniu okna trzeba uzupełnić materiał pokryciowy wokół ościeżnicy, zwracając uwagę, żeby pokrycie nie stykało się bezpośrednio z krawędziami rynienki kołnierza. Trzeba też dopilnować, by brzegi folii paroizolacyjnej, znajdującej się od strony poddasza, zostały szczelnie doklejone do ościeżnicy okiennej.
Fachowcy muszą też wykończyć ponownie glif, czyli wnękę okienną.
Koszt wymiany okien dachowych
Standardowe okno dachowe kosztuje dziś około 1100 zł. Wraz z akcesoriami i wymianę zapłacisz w sumie 2000-2500 zł za sztukę
Przeczytaj także:
- Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co oferują producenci okien
- Dopłaty do wymiany okien 2023. Z jakich programów wsparcia można skorzystać?
- Jak na zamieszkałym poddaszu wymienić okna dachowe szybko i bez zniszczeń