Dopłaty do wymiany okien 2023. Z jakich programów wsparcia można skorzystać?

2023-02-20 8:04
Wymiana okien
Autor: Link AirSystem Wymiana starych okien pionowych i dochowych na ciepłe i szczelne to jeden z etapów termomodernizacji domu

Na jakie dopłaty do wymiany okien można liczyć w 2023? Możliwości jest kilka. Z jakich programów dopłat do wymiany okien można skorzystać? Komu przysługuje dofinansowanie do nowych okien i na jakich warunkach?

Spis treści

 1. Programy dopłat do wymiany okien w 2023
 2. Na jakie okna można dostać dopłatę? Parametry okien
 3. Ile zwrotu za wymianę okien? Dopłaty z programu Czyste powietrze
 4. Dopłata do wymiany okien w ramach ulgi termomodernizacyjnej
 5. Dopłaty do wymiany okien z programu Ciepłe mieszkanie
 6. Gdzie zwrócić się o dopłaty do wymiany okien?

Wymiana okien na energooszczędne to jeden z etapów termomodernizacji budynku. Powinny być zamontowane w sposób szczelny i eliminujący mostki termiczne. Okna wymienia się w czasie remontu, zwłaszcza docieplania ścian zewnętrznych domu oraz remontu dachu i wymiany starego pokrycia. Dzięki temu zmniejsza się koszty ogrzewania budynku. Poprawia się również standard życia mieszkańców.

Programy dopłat do wymiany okien w 2023

Obecnie działa kilka mechanizmów dopłat do wymiany okien, z których mogą skorzystać właściciele domów i mieszkań. Najważniejsze z nich dotyczące właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych to:

 • program Czyste powietrze,
 • ulga termomodernizacyjna.

Trzeba wiedzieć, że form wsparcia nie można dublować, to znaczy jedna i ta sama faktura nie może być kosztem kwalifikowanym jednocześnie przy ubieganiu się o dotację z programu Czyste powietrze i ulgę termomodernizacyjną. Wydatki poniesione na wymianę okien można podzielić na 2 części i każdą z nich wykorzystać jako podstawę do uzyskania wsparcia finansowego tylko w jednym z programów.

W przypadku mieszkańców lokali w budynkach wielorodzinnych skorzystanie z dopłaty do wymiany okien możliwe jest za pośrednictwem gminy w ramach programu “Ciepłe mieszkanie”.

Termomodernizacja. Pozbądź się kopciucha
Materiał sponsorowany

Na jakie okna można dostać dopłatę? Parametry okien

Dofinansowanie można uzyskać na zakup i montaż elewacyjnych i dachowych okien energooszczędnych, czyli spełniających wymogi Warunków technicznych obowiązujących od 30 grudnia 2020 r. (WT21).

Jeśli chcemy skorzystać z dopłaty na okna elewacyjne, powinny mieć one współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy niż 0,9 W/(m²·K). Natomiast okna połaciowe - nie większy niż 1,1 W/(m²·K). Do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej czy programu Czyste powietrze wlicza się również materiały budowlane niezbędne do wykonania wymiany okien.

Ile zwrotu za wymianę okien? Dopłaty z programu Czyste powietrze

W programie Czyste powietrze wysokość dofinansowania do wymiany okien zależy od poziomu dochodów. Na ocieplenie ścian i wymianę okien można otrzymać dotację w wysokości:

 • podstawowy poziom - do 40% kosztów kwalifikowanych,
 • podwyższony poziom - do 70% kosztów kwalifikowanych,
 • najwyższy poziom - do 100% kosztów kwalifikowanych.

Żeby skorzystać z dofinansowania do wymiany starych okien, trzeba najpierw wydać własne środki na inwestycję. Inwestorzy, którym przysługuje podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania mogą skorzystać z programu w wersji “Czyste powietrze plus”, w którym trzeba najpierw znaleźć wykonawcę i podpisać z nim umowę. Po złożeniu wniosku 50% przysługującego dofinansowania zostanie przelane na konto wykonawcy, żeby mógł rozpocząć prace, pozostałe 50% po zakończeniu inwestycji zostanie przekazane beneficjentowi.

Istnieje również możliwość wzięcia kredytu na realizację wymiany okien w jednym z banków, które współpracują z NFOŚiGW.

Dopłata do wymiany okien w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Właściciele i współwłaściciele domów, którzy przeprowadzą termomodernizację domu, w tym wymianę starych okien, mogą ubiegać się o obniżenie podstawy do opodatkowania. Suma kosztów kwalifikowanych, o które można ją zmniejszyć wynosi 53 000 zł. Z ulgi termomodernizacyjnej na wymianę okien mogą skorzystać podatnicy, którzy składają zeznanie podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28. Należy do niego dołączyć załącznik PIT/O - informację o odliczeniach.

Dopłaty do wymiany okien z programu Ciepłe mieszkanie

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą uzyskać dotację na wymianę okien za pośrednictwem gminy, która będzie ogłaszać nabór wniosków do programu “Ciepłe mieszkanie”. Wysokość dofinansowania do wymiany okna, podobnie jak w programie “Czyste powietrze” zależy od wielkości dochodów. Są trzy poziomy dopłat:

 • podstawowy - do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 000 zł,
 • podwyższony - do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 000 zł,
 • najwyższy - do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37 500 tys. zł.

Jeśli wnioskodawca mieszka w budynku w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin, poziom dofinansowania może być zwiększony o 5%.

Gdzie zwrócić się o dopłaty do wymiany okien?

Programy “Czyste powietrze” i “Ciepłe mieszkanie” obsługują wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ulga termomodernizacyjna jest realizowana przez lokalne urzędy skarbowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie