Dopłaty do wymiany okien 2023. Z jakich programów wsparcia można skorzystać?

2023-02-20 8:04

Na jakie dopłaty do wymiany okien można liczyć w 2023? Możliwości jest kilka. Z jakich programów dopłat do wymiany okien można skorzystać? Komu przysługuje dofinansowanie do nowych okien i na jakich warunkach?

Dopłaty do wymiany okien
Autor: FAKRO Wymiana starych okien pionowych i dachowych na ciepłe i szczelne to jeden z etapów termomodernizacji domu

Spis treści

 1. Programy dopłat do wymiany okien w 2023
 2. Na jakie okna można dostać dopłatę? Parametry okien
 3. Ile zwrotu za wymianę okien? Dopłaty z programu Czyste powietrze
 4. Dopłata do wymiany okien w ramach ulgi termomodernizacyjnej
 5. Dopłaty do wymiany okien z programu Ciepłe mieszkanie
 6. Gdzie zwrócić się o dopłaty do wymiany okien?

Wymiana okien na energooszczędne to jeden z etapów termomodernizacji budynku. Powinny być zamontowane w sposób szczelny i eliminujący mostki termiczne. Okna wymienia się w czasie remontu, zwłaszcza docieplania ścian zewnętrznych domu oraz remontu dachu i wymiany starego pokrycia. Dzięki temu zmniejsza się koszty ogrzewania budynku. Poprawia się również standard życia mieszkańców.

Programy dopłat do wymiany okien w 2023

Obecnie działa kilka mechanizmów dopłat do wymiany okien, z których mogą skorzystać właściciele domów i mieszkań. Najważniejsze z nich dotyczące właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych to:

 • program Czyste powietrze,
 • ulga termomodernizacyjna.

Trzeba wiedzieć, że form wsparcia nie można dublować, to znaczy jedna i ta sama faktura nie może być kosztem kwalifikowanym jednocześnie przy ubieganiu się o dotację z programu Czyste powietrze i ulgę termomodernizacyjną. Wydatki poniesione na wymianę okien można podzielić na 2 części i każdą z nich wykorzystać jako podstawę do uzyskania wsparcia finansowego tylko w jednym z programów.

W przypadku mieszkańców lokali w budynkach wielorodzinnych skorzystanie z dopłaty do wymiany okien możliwe jest za pośrednictwem gminy w ramach programu “Ciepłe mieszkanie”.

Na jakie okna można dostać dopłatę? Parametry okien

Dofinansowanie można uzyskać na zakup i montaż elewacyjnych i dachowych okien energooszczędnych, czyli spełniających wymogi Warunków technicznych obowiązujących od 30 grudnia 2020 r. (WT21).

Jeśli chcemy skorzystać z dopłaty na okna elewacyjne, powinny mieć one współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy niż 0,9 W/(m²·K). Natomiast okna połaciowe - nie większy niż 1,1 W/(m²·K). Do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej czy programu Czyste powietrze wlicza się również materiały budowlane niezbędne do wykonania wymiany okien.

Ile zwrotu za wymianę okien? Dopłaty z programu Czyste powietrze

W programie Czyste powietrze wysokość dofinansowania do wymiany okien zależy od poziomu dochodów. Na ocieplenie ścian i wymianę okien można otrzymać dotację w wysokości:

 • podstawowy poziom - do 40% kosztów kwalifikowanych,
 • podwyższony poziom - do 70% kosztów kwalifikowanych,
 • najwyższy poziom - do 100% kosztów kwalifikowanych.

Żeby skorzystać z dofinansowania do wymiany starych okien, trzeba najpierw wydać własne środki na inwestycję. Inwestorzy, którym przysługuje podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania mogą skorzystać z programu w wersji “Czyste powietrze plus”, w którym trzeba najpierw znaleźć wykonawcę i podpisać z nim umowę. Po złożeniu wniosku 50% przysługującego dofinansowania zostanie przelane na konto wykonawcy, żeby mógł rozpocząć prace, pozostałe 50% po zakończeniu inwestycji zostanie przekazane beneficjentowi.

Istnieje również możliwość wzięcia kredytu na realizację wymiany okien w jednym z banków, które współpracują z NFOŚiGW.

Dopłata do wymiany okien w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Właściciele i współwłaściciele domów, którzy przeprowadzą termomodernizację domu, w tym wymianę starych okien, mogą ubiegać się o obniżenie podstawy do opodatkowania. Suma kosztów kwalifikowanych, o które można ją zmniejszyć wynosi 53 000 zł. Z ulgi termomodernizacyjnej na wymianę okien mogą skorzystać podatnicy, którzy składają zeznanie podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28. Należy do niego dołączyć załącznik PIT/O - informację o odliczeniach.

Dopłaty do wymiany okien z programu Ciepłe mieszkanie

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą uzyskać dotację na wymianę okien za pośrednictwem gminy, która będzie ogłaszać nabór wniosków do programu “Ciepłe mieszkanie”. Wysokość dofinansowania do wymiany okna, podobnie jak w programie “Czyste powietrze” zależy od wielkości dochodów. Są trzy poziomy dopłat:

 • podstawowy - do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 000 zł,
 • podwyższony - do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 000 zł,
 • najwyższy - do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37 500 tys. zł.

Jeśli wnioskodawca mieszka w budynku w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin, poziom dofinansowania może być zwiększony o 5%.

Gdzie zwrócić się o dopłaty do wymiany okien?

Programy “Czyste powietrze” i “Ciepłe mieszkanie” obsługują wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ulga termomodernizacyjna jest realizowana przez lokalne urzędy skarbowe.

Wymiana okien FAKRO
Autor: FAKRO Okna dachowe zapewnią komfort użytkowania poddasza. Dodatkowo można wyposażyć je w rolety, które chronią przed ostrym światłem i dekorują wnętrze
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie