Czyste Powietrze. Termomodernizacja będzie obowiązkowa od 2025 roku

2024-06-27 13:44

Zmiany w programie Czyste Powietrze z założenia mają zwiększyć jego efektywność. Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska podwyższa kryteria dostępności dotacji. Na konferencji prasowej 26 czerwca 2024 r. wiceprezes NFOŚiGW zapowiedział dla beneficjentów programu obowiązek przeprowadzenia termomodernizacji. Od kiedy? Dla kogo?

Termomodernizacja
Autor: Piotr Mastalerz W programie Czyste Powietrze termomodernizacja będzie obowiązkowa

Spis treści

  1. Lista ZUM i audyt energetyczny są już obowiązkowe
  2. Termomodernizacja - od kiedy nowy obowiązek?
  3. Kompleksowa termomodernizacja - jak ją rozumieć?
  4. Dla kogo termomodernizacja będzie obowiązkowa?

Program Czyste Powietrze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Od początku istnienia w 2018 r. do 21 czerwca 2024 r. złożono już 892 479 wniosków o dofinansowanie. W samym jednym tygodniu 15 – 21 czerwca wpłynęło ich 6217. To pokazuje, że Polacy chcą żyć ekologicznie, a sprawy ochrony środowiska traktują bardzo poważnie.

Lista ZUM i audyt energetyczny są już obowiązkowe

Od 14 czerwca 2024 r. wybór dostępnych urządzeń grzewczych w programie Czyste powietrze jest ograniczony tylko do listy ZUM. Jednocześnie przedłużony został termin dostarczania przez producentów i dystrybutorów dokumentów do weryfikacji przez IOŚ-PIB. Okres certyfikacji został wydłużony do 31 grudnia 2024 r. i do tego czasu na liście ZUM będą także urządzenia grzewcze, których jakość poświadczają certyfikaty i znaki jakości HP Keymark, EHPA Q, EUROVENT. P

o tym terminie zostaną z niej usunięte jeśli nie dostarczą dokumentów z akredytowanych i certyfikowanych laboratoriów w EU lub EFTA.

Audyt energetyczny wymagany dotąd tylko w przypadku dofinansowania kompleksowej termomodernizacji wraz z wymiana urządzenia grzewczego jest od 14 czerwca obowiązkowy także dla zakupu i montażu tylko pompy ciepła. Obowiązek ten objęty jest dodatkową kwotą dotacji w wysokości 1 200 zł, co zwiększyło pulę dofinansowania do 136 200 zł dla każdego beneficjenta programu.

Termomodernizacja - od kiedy nowy obowiązek?

Kolejną zmianą w programie Czyste Powietrze będzie obowiązkowa termomodernizacja. Informację tę podał Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW na konferencji prasowej 26 czerwca 2024 r. Obowiązek poprawy bilansu energetycznego budynku dla starających się o dotacje w programie Czyste Powietrze będzie wprowadzony w 2025 r.

Wymóg ten jednak nie będzie stosowany do domów, w których audyt energetyczny wykaże spełnianie wymaganego zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/m² na rok. W takim przypadku beneficjent starający się o dofinansowanie z programu będzie mógł skorzystać tylko z dotacji na wymianę źródła ciepła. Będzie jednak mógł wystąpić o dopłatę z programu na termomodernizację, ale pod warunkiem, że takie przedsięwzięcie zmniejszy zużycie energii o 40%.

Kompleksowa termomodernizacja - jak ją rozumieć?

W pytaniach i odpowiedziach dotyczących programu Czyste Powietrze można znaleźć osobny dział dotyczący termomodernizacji. Tutaj beneficjenci mogą zapoznać się z definicją kompleksowej termomodernizacji przyjętą w programie.

„Zakres przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją jest opisany w punkcie 9.2.2 ust. 3 programu „Czyste Powietrze”, z którego wynika, że dotacja do przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją budynku/lokalu mieszkalnego, należna jest po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  • został przeprowadzony audyt energetyczny budynku/lokalu mieszkalnego i został złożony wraz z wnioskiem o płatność dokument podsumowujący audyt energetyczny budynku sporządzony na obowiązującym w ramach programu wzorze,
  • osiągnięto co najmniej jeden wskaźnik kompleksowej termomodernizacji - zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2*rok) lub zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%,
  • zrealizowany został całości wariant z audytu energetycznego gwarantujący osiągnięcie co najmniej jednego ze wskaźników określonych w ppkt 2, nie później, niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia.”

Dla kogo termomodernizacja będzie obowiązkowa?

Przystąpienie do programu Czyste Powietrze będzie od 2025 r. wymagało zaplanowania prac termomodernizacyjnych przez wszystkich beneficjentów, których domy lub lokale mieszkaniowe w domach jednorodzinnych nie spełniają kryterium zapotrzebowania na energię użytkową poniżej 80 kWh/m2 na rok. Uzyskanie rządowej dotacji przy niespełnieniu tego wymagania tylko na wymianę źródła ciepła nie będzie możliwe.

Konieczność termomodernizacji wykaże audyt energetyczny, który od 14 czerwca jest obowiązkowy dla wszystkich przystępujących do programu.

Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany
Pozostałe podkategorie