Okna dachowe z roletami, markizami, żaluzjami. Wybieramy okna z przesłonami

2020-09-28 17:03
roleta zaciemniająca
Autor: materiały prasowe Velux Przesłony na oknach dachowych hamują napływ promieni słonecznych i ciepła, pozwalają więc utrzymać komfortowe warunki na poddaszu. W oknach zamontowano roletę zaciemniającą DKL rozwijaną ręcznie

Wybieramy okna dachowe z roletami, żaluzjami, markizami. Dobór przesłon okiennych wewnętrznych bądź zewnętrznych zależy od funkcji pomieszczenia i strony świata, na którą wychodzi okno.

Wszyscy producenci okien dachowych mają w swojej ofercie przeznaczone do nich przesłony okienne. To produkty gotowe, oferowane w wielu typach i wymiarach. Jakie wybrać przesłony okienne zewnętrzne czy wewnętrzne? Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, i od budżetu, którym dysponujemy. Najskuteczniejszą ochronę przed przegrzewaniem wnętrz na poddaszu stanowią przesłony zewnętrzne. Ograniczają dopływ energii słonecznej do szyby, więc ta się nie nagrzewa i nie promieniuje ciepłem do wnętrza. Jednak stopień ochrony zależy od typu przesłony. Najlepiej chronią rolety z aluminium, z zamkniętym płaszczem w pełni odcinają dostęp światła. Markizy siatkowe są nieco mniej skuteczne pod tym względem, ale nie ograniczają kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Kolory przesłon zewnętrznych są dopasowane do oblachowania okien dachowych. Gdy zależy nam na zaciemnieniu okien, mogą wystarczyć przesłony wewnętrzne, znacznie tańsze, np. rolety na okna dachowe materiałowe rozwijane i składane na wiele sposobów. Na wewnętrznej stronie okna można też zamocować markizę albo żaluzję. Warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, oraz jaki stopień zaciemnienia zapewniają. Oferta przesłon wewnętrznych, zarówno co do typu, materiału, jak i wzoru lub koloru, jest bardzo urozmaicona.

Rolety zewnętrzne do okien dachowych

Rolety zewnętrzne na okna dachowe są zbudowane z profili z aluminium, materiału bardzo odpornego na zmienne warunki atmosferyczne. Składają się z wąskich lameli przesuwających się w prowadnicach zamontowanych po bokach okna. Lamele na brzegach mają gumowe łączniki. Zwijają się do kasety, którą umieszcza się na górnym elemencie ramy okna. Aluminiowa konstrukcja nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Roletę wystarczy od czasu do czasu umyć. Rozwinięty płaszcz rolety daje pełne zaciemnienie, co może być przydatne w sypialni. Rolety zewnętrzne to przesłony, które najlepiej chronią poddasze przed przegrzaniem latem. W chłodniejsze dni zaś i zimą zapobiegają stratom ciepła z wnętrza, więc w pewnym stopniu poprawiają izolacyjność okna dachowego. Są dość grube, dlatego chronią nieco przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu.

Markizy zewnętrzne na okna dachowe

Markizy zewnętrzne na okno dachowe to siateczka z mocnego tworzywa sztucznego powleczonego PCW, odpornego na zerwanie oraz czynniki atmosferyczne. Tę tkaninę rozpina się na oknie, mocując do przygotowanych fabrycznie zaczepów. Na górze oblachowania instaluje się kasetę ze sprężyną, do której markizę się zwija. Warto sprawdzić rodzaj i jakość mechanizmu naciągania tkaniny, żeby markiza nie falowała przy silnym wietrze. Markiza na oknie dachowych nie zapewnia pełnego zaciemnienia. Wręcz odwrotnie. Jej zaletą jest to, że w dużym stopniu odcina promienie słoneczne, zanim zdołają dotrzeć do szyby okna dachowego, a jednocześnie umożliwia dostęp dziennego światła do wnętrza i zapewnia widok z okna. Gęsta markiza zewnętrzna może znacznie obniżyć temperaturę powietrza na poddaszu. Do wyboru są tkaniny siatkowe dające efekt 1% lub 10% prześwitu.

Rolety wewnętrzne na okno dachowe

Rolety wewnętrzne do okien dachowych to bardzo duża grupa produktów różnego rodzaju. Często są też odmiennie nazywane przez producentów. Generalnie to przesłony tkaninowe o różnym stopniu odcinania promieni słonecznych. Stopień zaciemnienia zależy od gęstości splotu tkaniny i w pewnym stopniu jej barwy. Znajdziemy np. tzw. rolety zaciemniające (z tkanin o gęstym splocie), które odcinają promienie słoneczne nawet w ponad 90%. Bardzo skuteczne zaciemnienie zapewniają rolety z materiału podgumowanego albo pokrytego od spodu cienką warstwą aluminium.

Rolety to pasmo tkaniny, którą najczęściej zwija się na drążek umieszczony u góry okna. Ze względów estetycznych jest on schowany w kasecie. Ale są też rolety bez górnej kasety, w których tkanina np. składa się pod górnym elementem ramy okiennej. W niektórych droższych modelach tkanina przesuwa się w prowadnicach bocznych. Bardzo wygodne w obsłudze są rolety, które można rozwijać i zwijać zarówno od góry, jak i od dołu. To umożliwia ustawienie ich tylko na wybranym fragmencie szyby, żeby np. osłonić ostre promienie słońca.

Przeczytaj też:

Rolety i markizy solarne do okien dachowych >>>

Rozwinięta roleta wewnętrzna ma najczęściej płaską powierzchnię. Ale są również dostępne rolety plisowane, w których podczas zwijania tkanina składa się w plisy – tworzą małe, wąskie składki. Do okien dachowych są także przeznaczone rolety rzymskie, które podobnie jak na oknach pionowych składają się w szerokie zakładki. Zarówno rolety plisowane, jak i rzymskie można ustawiać w dowolnym miejscu okna dachowego. Rolety wewnętrzne są najczęściej obsługiwane ręcznie, jeśli są zamontowane na wysoko umieszczonych oknach dachowych – z wykorzystaniem drążka. Na rynku są także rolety wewnętrzne do okien dachowych sterowne elektrycznie, obsługiwane pilotem, wyłącznikiem na ścianie lub smartfonem. Wybór tkanin na rolety wewnętrzne na okna dachowe jest przeogromny. Paleta obejmuje tysiące kolorów – zaczynając od bieli i kremów, przez barwy pastelowe, po zdecydowane i bardzo ciemne. Na rolety używa się tkanin o różnorodnych deseniach. Osobne kolekcje są przeznaczone do pokojów dziecięcych na poddaszu, z motywami nawiązującymi do bajek, filmów, kreskówek, komiksów.

Okna dachowe z żaluzjami

Żaluzje to klasyczne rozwiązanie. Przesłona składa się z wielu wąskich i cienkich lamelek, które można ustawiać pod określonym kątem, żeby regulować wielkość strumienia światła dziennego wpadającego do wnętrza. Żaluzje są zbudowane z aluminium, które jest bardzo odporne na wilgoć, więc można je montować na oknach dachowych w kuchni, łazience, pralni. W razie zaparowania łatwo jest je osuszyć – wystarczy wytrzeć miękką szmatką. Żaluzje są zamontowane w prowadnicach. Obsługuje się je ręcznie za pomocą bocznego suwaka lub prowadnicy. Gdy są zainstalowane wysoko, do ich obsługi wykorzystuje się drążek. Na rynku są także żaluzje, w których kątem ustawienia lamelek można sterować zdalnie pilotem lub wyłącznikiem ściennym. Żaluzje do okien dachowych są dostępne w wielu kolorach. Podstawowe to biały i srebrzysty, ale w stałej ofercie producentów znajdziemy też m.in. żaluzje zielone, czerwone, złote, brązowe.

Najczęstsze pytania o rolety zewnętrzne

Okna dachowe z przesłonami do pokoju dziennego

W pokoju dziennym na poddaszu odpoczywamy i spędzamy czas wolny, więc najważniejsza jest odpowiednia ilość światła naturalnego. Producenci zarekomendowali okna obrotowe lub uchylno-obrotowe. To drugie odpowiednio nisko zainstalowane jest wygodne – po uniesieniu skrzydła można podejść do krawędzi okna.

Sprawdź też:

Firmy Fakro i Velux zaproponowały markizy zewnętrzne dające przeciętną osłonę i ochronę przed ciepłem, a do kompletu roletę wewnętrzną. Firma Alusky – roletę, dzięki której można się odciąć od światła, ciepła, ale też widoku z okna. Markiza zewnętrzna oraz roleta wewnętrzna zamontowane na jednym oknie dachowym tworzą zestaw akcesoriów zapewniający wysoki komfort mieszkania na poddaszu – chronią przed ciepłem, nadmiarem światła i dekorują wnętrze.

Okno obrotowe Velux GLL 1061
Autor: materiały prasowe Velux Okno obrotowe Velux GLL 1061

Okno obrotowe Velux GLL 1061

 • Budowa: energooszczędne profile z drewna sosnowego impregnowanego i lakierowanego, łączonego ze styropianem (ThermoTechnology), uchwyt u góry; dwukomorowy pakiet szybowy o Ug = 0,55 W/(m2.K)
 • Współczynnik przenikania ciepła Uw:1,1 W/(m2.K)
 • Przesłona zewnętrzna: markiza sterowana ręcznie MHL
 • Przesłona wewnętrzna: roleta zaciemniająca z kolekcji Colour by You
 • Producent: Velux
 • Cena zestawu:

2012 z ł – z oknem otwieranym ręcznie

2442 zł – z oknem sterowanym elektrycznie, z zestawem GLL INTEGRA Komfort Plus (w tym 217 zł markiza i 358 zł roleta)

Okno uchylno-obrotowe Fakro FPP-V U5 preSelec
Autor: materiały prasowe Fakro Okno uchylno-obrotowe Fakro FPP-V U5 preSelec

Okno uchylno-obrotowe Fakro FPP-V U5 preSelect

 • Budowa: profile z klejonego warstwowo drewna sosnowego, impregnowane próżniowo, dwukrotnie malowane lakierem akrylowym; superenergooszczędny, dwukomorowy pakiet szybowy wypełniony kryptonem o Ug = 0,5 W/(m2.K)
 • Współczynnik przenikania ciepła Uw:0,97 W/(m2.K)
 • Przesłona zewnętrzna: markiza AMZ
 • Przesłona wewnętrzna: roleta APS
 • Producent: Fakro
 • Cena zestawu:

3255 zł – wszystko otwierane ręcznie (w tym 260 zł markiza, 425 zł roleta);

5070 zł – okno i roleta wewnętrzna otwierane ręcznie, a markiza zewnętrzna sterowana elektrycznie (AMZ Z-Wave 1585 zł, w tym 235 zł zasilacz i 255 zł pilot);

4980 zł – okno i roleta wewnętrzna otwierane ręcznie, a markiza zewnętrzna sterowana solarnie (AMZ Solar z pilotem 1985 zł)

Okno obrotowe Alusky Plus HI 07/14
Autor: Materiały prasowe Alusky Okno obrotowe Alusky Plus HI 07/14

Okno obrotowe Alusky Plus HI 07/14

 • Budowa: profile aluminiowe z przekładkami termicznymi i z dociepleniem ram; dwukomorowy pakiet szybowy o Ug = 0,7 W/(m2.K)
 • Współczynnik przenikania ciepła Uw: 1,0 W/(m2.K)
 • Przesłona zewnętrzna: roleta zasilana solarnie
 • Producent: Alusky
 • Cena zestawu: 3923 zł z oknem otwieranym ręcznie (w tym 1950 zł roleta zewnętrzna zasilana solarnie)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie