Okna aluminiowe energooszczędne - czy okna aluminiowe są ciepłe?

2022-08-01 14:33
Okna aluminiowe ramy
Autor: Krispol Ramy okien aluminiowych mają zazwyczaj proste kształty. Duża wytrzymałość profili sprawia, że podziały przeszkleń mogą wynikać jedynie z ich funkcjonalności

Okna aluminiowe energooszczędne z powodzeniem mogą być stosowane nawet w budownictwie pasywnym. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych okna z metalowymi ramami konkurują na rynku stolarki otworowej pod względem zarówno designu, jak i parametrów technicznych.

Wielkie okna - jak się je montuje?

Nowoczesne profile aluminiowe pozwalają konstruować ciepłe okna aluminiowe. Na rynku są dostępne dwa rodzaje konstrukcji aluminiowych bazujących na tak zwanych profilach zimnych i ciepłych. Różnią się one budową, parametrami technicznymi oraz zastosowaniem. Pierwsze wykorzystuje się do wykonywania konstrukcji (wewnętrznych i zewnętrznych) niewymagających izolacji, na przykład różnych typów ścian działowych, okien, do zabudowy balkonów.

Do produkcji okien aluminiowych są stosowane profile izolowane termicznie, z dodatkowymi uszczelkami, przekładkami i materiałem izolacyjnym.

Ciepłe profile aluminiowe

Zmieniające się przepisy i rosnące wymagania w doniesieniu do izolacyjności termicznej okien wymusiły na producentach stosowanie nowych rozwiązań technicznych. Istotną zmianą konstrukcyjną, która pozwoliła zmniejszyć przenikanie ciepła przez profile aluminiowe, było ich poszerzenie i podział na komory. Kolejnym krokiem było zastosowanie przekładek termicznych z tworzyw sztucznych (w tym dzielonych, które dodatkowo zredukowały rozszerzalność aluminium pod wpływem warunków atmosferycznych) oraz wkładów izolacyjnych. W ofercie rynkowej są okna aluminiowe, w których skrzydła są zbudowane z profili o głębokości 11,9 cm, a ościeżnice – 11 cm. W zależności od systemu profile są trzy-, cztero- lub pięciokomorowe. Aby okna aluminiowe osiągały odpowiednie parametry cieplne, stosuje się specjalne uszczelki (najczęściej z kauczuku syntetycznego EPDM) i przekładki termiczne wewnątrz kształtowników, np. z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym, wkłady z pianki izolacyjnej (grubości 35-62 mm), a w najcieplejszych oknach aluminiowych także z aerożelu (materiału o bardzo dobrej termoizolacyjności, który jest rodzajem sztywnej piany o bardzo małej gęstości). Wypełnienia termiczne są umieszczane głównie w środkowych komorach profili aluminiowych (ich kształt zbliżony jest do prostokąta). Innym rozwiązaniem są izolatory profilowane, które dodatkowo zwiększają sztywność aluminiowych profili okiennych. Producenci oferują również profile z dodatkowym klinem z pianki izolacyjnej, umieszczonym we wrębie przyszybowym, który dodatkowo minimalizuje straty energii w miejscu osadzenia szyby. To rozwiązanie w połączeniu ze specjalnymi uszczelkami przyszybowymi z rdzeniem piankowym zapewnia jeszcze lepszą izolacyjność cieplną okna aluminiowego. Taki profil jest też wyposażony w specjalną uszczelkę środkową – koekstrudowaną, czyli zespoloną z profilem, i wyprofilowaną w podwójne wpusty i płetwę. Ta budowa pozwoliła osiągnąć bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła profilu na poziomie Uf = 0,71 W/(m2.K).

Galeria: nowoczesne i ciepłe okna aluminiowe

Ciepłe okna aluminiowe

W dużych, nowoczesnych przeszkleniach ogromne znaczenie ma izolacyjność termiczna pakietu szybowego. Standardem są już pakiety dwukomorowe wypełnione argonem lub kryptonem z ciepłymi ramkami dystansowymi, o Ug = 0,5 W/(m2.K). W połączeniu z izolowanymi termicznie profilami aluminiowymi pozwalają produkować energooszczędne okna aluminiowe spełniające nawet rygorystyczne kryteria stawiane budownictwu pasywnemu.

Najcieplejsze okna aluminiowe jednoskrzydłowe o wymiarach referencyjnych 123 x 148 cm charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła Uw = 0,53 W/(m2.K). Ale standardem są okna aluminiowe o Uw na poziomie 0,8 W/(m2.K), które spełniają zaostrzone od stycznia 2021 r. wymagania Warunków technicznych (Uw ≤ 0,9 W/(m2.K)).

Przeczytaj też: Okna i drzwi tarasowe ceny 2022 - co wpływa na cenę okna?

Liczy się jednak spełnienie wymagań co do wartości współczynnika przenikania ciepła nie tylko dla okna referencyjnego, lecz dla każdego okna, które jest montowane w budynku. A wartość ta zależy zarówno od parametrów użytych profili i szyby, jak i od rozmiarów okna. Im większe okno, tym udział szyby jest większy, a to ona ma lepszą izolacyjność termiczną niż rama. Dlatego okna aluminiowe o większych wymiarach charakteryzują się mniejszą (lepszą) wartością Uw w porównaniu z oknem referencyjnym, a mniejsze są zazwyczaj zimniejsze. Jednak im cieplejsze są profile, tym różnice te są mniejsze. Pokazuje to przykład okna aluminiowego ze skrzydłami rozwieralnymi wyprodukowanego w systemie MB-104 Passive SI z profili o Uf = 0,83 W/(m2.K) i pakietem szybowym z ciepłą ramką o Ug = 0,5 W/(m2.K). Okno referencyjne o wymiarach 123 x 148 cm charakteryzuje się Uw = 0,68 W/(m2.K), okno o wymiarach 150 x 150 cm – Uw = 0,66 W/(m2.K), a jeszcze większe, 150 x 300 cm – Uw = 0,63 W/(m2.K).

tarasowe drzwi aluminiowe z ukrytym progiem
Autor: Yawal W drzwiach przesuwnych dolny element ramy i mechanizm jezdny mogą być ukryte w warstwach podłogowych. Po otwarciu skrzydeł w progu widoczna jest tylko wąska szczelina

Progi aluminiowych okien balkonowych i tarasowych

Decydując się na wielkogabarytowe przeszklenia z otwieranymi skrzydłami, warto zwrócić szczególną uwagę na ich dolny element, czyli próg. Stanowi on bowiem newralgiczne miejsce całej konstrukcji. Ważne są dwie kwestie: komfort użytkowania (rozwiązania bezprogowe lub z niskim progiem, gdzie zazwyczaj ma on około 2 cm wysokości) oraz jego konstrukcja, która pozwoli ograniczyć wpływ liniowego mostka termicznego powstającego na styku ościeżnicy z podłożem oraz zapewni odpowiednie odprowadzenie wody. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań stosowanych zarówno w konstrukcjach okien aluminiowych ze skrzydłami rozwieralnymi, jak i przesuwnym. Progi mają budowę wielokomorową – przegroda termiczna progu znacznie redukuje przepływ ciepła w dolnej części konstrukcji. Mogą być też wyposażone w dodatkową izolację termiczną, co dodatkowo poprawia ich właściwości cieplne.

Przeczytaj też: Próg pod oknem tarasowym - jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych. Sposoby na zimny próg

Z reguły zewnętrzna część profilu ma ukształtowany spadek i jest wyposażona w okapnik, który umożliwia swobodne odprowadzanie wody opadowej. W konstrukcjach aluminiowych drzwi tarasowych duży nacisk kładzie się na eliminowanie wszelkich przeszkód architektonicznych w postaci wystających progów lub elementów konstrukcyjnych. Użytkownicy oczekują bowiem, że konstrukcje będą bezpieczne i ergonomiczne, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Progi okien przesuwnych z technicznego punktu widzenia można podzielić ze względu na typ konstrukcji. Monorail jest stosowany w aluminiowych drzwiach tarasowych z jednym skrzydłem ruchomym połączonym z przeszkleniem stałym. Wraz ze wzrostem liczby ruchomych skrzydeł zwiększa się głębokość zabudowy ościeżnic – stosuje się progi dwu-, trzy- bądź wielokrotne. Są też rozwiązania ze zintegrowanym odwodnieniem (rynną): progi zero (pozwalające uzyskać zabudowę w 100% bez barier) oraz szczelinowe – stosowane głownie w konstrukcjach z wąskimi profilami aluminiowymi, gdzie ościeżnica i mechanizm jezdny są wpuszczone w podłogę i ukryte pod jej warstwą wykończeniową (na posadzce widać jedynie wąską szczelinę).

nowoczesne okucia w oknach aluminiowych
Autor: Reynaers Aluminium W oknach aluminiowych stosuje się wiele nowoczesnych rozwiązań, na przykład okucia, które umożliwiają wietrzenie pomieszczeń przez wysunięcie skrzydła z lica ściany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie