Okna aluminiowe energooszczędne - czy okna aluminiowe są ciepłe?
Okna aluminiowe energooszczędne z powodzeniem mogą być stosowane nawet w budownictwie pasywnym. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych okna z metalowymi ramami konkurują na rynku stolarki otworowej pod względem zarówno designu, jak i parametrów technicznych.
Nowoczesne profile aluminiowe pozwalają konstruować ciepłe okna aluminiowe. Na rynku są dostępne dwa rodzaje konstrukcji aluminiowych bazujących na tak zwanych profilach zimnych i ciepłych. Różnią się one budową, parametrami technicznymi oraz zastosowaniem. Pierwsze wykorzystuje się do wykonywania konstrukcji (wewnętrznych i zewnętrznych) niewymagających izolacji, na przykład różnych typów ścian działowych, okien, do zabudowy balkonów.
Do produkcji okien aluminiowych są stosowane profile izolowane termicznie, z dodatkowymi uszczelkami, przekładkami i materiałem izolacyjnym.
Ciepłe profile aluminiowe
Zmieniające się przepisy i rosnące wymagania w doniesieniu do izolacyjności termicznej okien wymusiły na producentach stosowanie nowych rozwiązań technicznych. Istotną zmianą konstrukcyjną, która pozwoliła zmniejszyć przenikanie ciepła przez profile aluminiowe, było ich poszerzenie i podział na komory. Kolejnym krokiem było zastosowanie przekładek termicznych z tworzyw sztucznych (w tym dzielonych, które dodatkowo zredukowały rozszerzalność aluminium pod wpływem warunków atmosferycznych) oraz wkładów izolacyjnych. W ofercie rynkowej są okna aluminiowe, w których skrzydła są zbudowane z profili o głębokości 11,9 cm, a ościeżnice – 11 cm.
W zależności od systemu profile są trzy-, cztero- lub pięciokomorowe. Aby okna aluminiowe osiągały odpowiednie parametry cieplne, stosuje się specjalne uszczelki (najczęściej z kauczuku syntetycznego EPDM) i przekładki termiczne wewnątrz kształtowników, np. z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym, wkłady z pianki izolacyjnej (grubości 35-62 mm), a w najcieplejszych oknach aluminiowych także z aerożelu (materiału o bardzo dobrej termoizolacyjności, który jest rodzajem sztywnej piany o bardzo małej gęstości). Wypełnienia termiczne są umieszczane głównie w środkowych komorach profili aluminiowych (ich kształt zbliżony jest do prostokąta). Innym rozwiązaniem są izolatory profilowane, które dodatkowo zwiększają sztywność aluminiowych profili okiennych. Producenci oferują również profile z dodatkowym klinem z pianki izolacyjnej, umieszczonym we wrębie przyszybowym, który dodatkowo minimalizuje straty energii w miejscu osadzenia szyby. To rozwiązanie w połączeniu ze specjalnymi uszczelkami przyszybowymi z rdzeniem piankowym zapewnia jeszcze lepszą izolacyjność cieplną okna aluminiowego. Taki profil jest też wyposażony w specjalną uszczelkę środkową – koekstrudowaną, czyli zespoloną z profilem, i wyprofilowaną w podwójne wpusty i płetwę. Ta budowa pozwoliła osiągnąć bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła profilu na poziomie Uf = 0,71 W/(m2.K).
Galeria: nowoczesne i ciepłe okna aluminiowe
Autor: Reynaers Aluminium
Aluminiowe systemy przeszkleń są synonimem luksusu. Materiał pod wieloma względami przewyższa inne technologie. Są chętnie wybierane w przypadku przeszklenia bardzo dużych fragmentów elewacji
Ciepłe okna aluminiowe
W dużych, nowoczesnych przeszkleniach ogromne znaczenie ma izolacyjność termiczna pakietu szybowego. Standardem są już pakiety dwukomorowe wypełnione argonem lub kryptonem z ciepłymi ramkami dystansowymi, o Ug = 0,5 W/(m2.K). W połączeniu z izolowanymi termicznie profilami aluminiowymi pozwalają produkować energooszczędne okna aluminiowe spełniające nawet rygorystyczne kryteria stawiane budownictwu pasywnemu.
Najcieplejsze okna aluminiowe jednoskrzydłowe o wymiarach referencyjnych 123 x 148 cm charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła Uw = 0,53 W/(m2.K). Ale standardem są okna aluminiowe o Uw na poziomie 0,8 W/(m2.K), które spełniają wymagania wymagania Warunków technicznych (Uw ≤ 0,9 W/(m2.K)).
Liczy się jednak spełnienie wymagań co do wartości współczynnika przenikania ciepła nie tylko dla okna referencyjnego, lecz dla każdego okna, które jest montowane w budynku. A wartość ta zależy zarówno od parametrów użytych profili i szyby, jak i od rozmiarów okna. Im większe okno, tym udział szyby jest większy, a to ona ma lepszą izolacyjność termiczną niż rama. Dlatego okna aluminiowe o większych wymiarach charakteryzują się mniejszą (lepszą) wartością Uw w porównaniu z oknem referencyjnym, a mniejsze są zazwyczaj zimniejsze. Jednak im cieplejsze są profile, tym różnice te są mniejsze. Pokazuje to przykład okna aluminiowego ze skrzydłami rozwieralnymi wyprodukowanego w systemie MB-104 Passive SI z profili o Uf = 0,83 W/(m2.K) i pakietem szybowym z ciepłą ramką o Ug = 0,5 W/(m2.K). Okno referencyjne o wymiarach 123 x 148 cm charakteryzuje się Uw = 0,68 W/(m2.K), okno o wymiarach 150 x 150 cm – Uw = 0,66 W/(m2.K), a jeszcze większe, 150 x 300 cm – Uw = 0,63 W/(m2.K).
Progi aluminiowych okien balkonowych i tarasowych
Decydując się na wielkogabarytowe przeszklenia z otwieranymi skrzydłami, warto zwrócić szczególną uwagę na ich dolny element, czyli próg. Stanowi on bowiem newralgiczne miejsce całej konstrukcji. Ważne są dwie kwestie: komfort użytkowania (rozwiązania bezprogowe lub z niskim progiem, gdzie zazwyczaj ma on około 2 cm wysokości) oraz jego konstrukcja, która pozwoli ograniczyć wpływ liniowego mostka termicznego powstającego na styku ościeżnicy z podłożem oraz zapewni odpowiednie odprowadzenie wody. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań stosowanych zarówno w konstrukcjach okien aluminiowych ze skrzydłami rozwieralnymi, jak i przesuwnym. Progi mają budowę wielokomorową – przegroda termiczna progu znacznie redukuje przepływ ciepła w dolnej części konstrukcji. Mogą być też wyposażone w dodatkową izolację termiczną, co dodatkowo poprawia ich właściwości cieplne.
Przeczytaj też: Próg pod oknem tarasowym - jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych. Sposoby na zimny próg
Z reguły zewnętrzna część profilu ma ukształtowany spadek i jest wyposażona w okapnik, który umożliwia swobodne odprowadzanie wody opadowej. W konstrukcjach aluminiowych drzwi tarasowych duży nacisk kładzie się na eliminowanie wszelkich przeszkód architektonicznych w postaci wystających progów lub elementów konstrukcyjnych. Użytkownicy oczekują bowiem, że konstrukcje będą bezpieczne i ergonomiczne, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Progi okien przesuwnych z technicznego punktu widzenia można podzielić ze względu na typ konstrukcji. Monorail jest stosowany w aluminiowych drzwiach tarasowych z jednym skrzydłem ruchomym połączonym z przeszkleniem stałym. Wraz ze wzrostem liczby ruchomych skrzydeł zwiększa się głębokość zabudowy ościeżnic – stosuje się progi dwu-, trzy- bądź wielokrotne. Są też rozwiązania ze zintegrowanym odwodnieniem (rynną): progi zero (pozwalające uzyskać zabudowę w 100% bez barier) oraz szczelinowe – stosowane głownie w konstrukcjach z wąskimi profilami aluminiowymi, gdzie ościeżnica i mechanizm jezdny są wpuszczone w podłogę i ukryte pod jej warstwą wykończeniową (na posadzce widać jedynie wąską szczelinę).
Dowiedz się więcej o stanie surowym zamkniętym. Wejdź do naszego poradnika i zadaj pytania naszym ekspertom! Kliknij w przycisk "PLAY" poniżej i rusz z budową swojego wymarzonego domu.