Obróbka okna. Jak otynkować ościeże oraz wstawić parapety

2024-05-16 10:27

Obróbka okna ma na celu ładne wykończenie ościeża. Prace te wykonuje ekipa tynkarzy. Podczas wymiany starych okien obróbki może zrobić ekipa je wstawiające.

Okna wstawia się podczas zamykania stanu otwartego. Wstawia się je w otwór i mocuje mechanicznie do ścian wokół niego. Okna ustawia się na klinach montażowych, które służą do odpowiedniego wypozycjonowania okna w otworze. Od strony wewnętrznej powinny być oklejone taśmą paroszczelną, a od strony zewnętrznej – paroprzepuszczalną. Przestrzeń wokół okien między obu taśmami wypełnia się pianką poliuretanową.

Po montażu należy obrobić okna po stronie wewnętrznej i zewnętrznej. Polega to na otynkowaniu ościeży oraz wstawieniu podokienników. Prace wewnątrz domu wykonuje się na innym etapie budowy domu niż elewacyjne i jest to zadanie ekipy, która układała tynki. Podczas wymiany starych okien obróbki robi ekipa wymieniająca okna. Jednak często mogą być to prostsze prace polegające tylko na otynkowaniu części ościeża przy ramach okna.

Spis treści

  1. Kto obrabia okna
  2. Potrzebne narzędzia
  3. Obróbka ościeża masą tynkarską
  4. Przygotowanie podłoża
  5. Obróbka ościeża
  6. Montaż parapetu wewnętrznego
Obróbka okna
Autor: Andrzej Szandomirski Po wymianie starych okien zakres prac remontowych może być bardzo różny. Jeśli trzeba wymienić dużo tynków wokół okien, robi to ekipa tynkarskalub remontowa, a nie montażyści okien

Kto obrabia okna

Podział prac jest indywidualny, ale generalnie obróbki okna od wewnątrz robią tynkarze, którzy wykańczali wnętrza domu. Można z nimi uzgodnić także wstawienie parapetów wewnętrznych. Po tynkowaniu wnętrz powinna być zrobiona przerwa technologiczna, żeby ściany wyschły. Potem mogą być wstawione okna i wtedy wraca ekipa tynkarzy, żeby wykończyć ościeża. Obróbka okien jest wliczona w cenę za metr kwadratowy prac tynkarskich, więc powierzchni okien się nie odlicza i nie wycenia osobno obróbek. W czasie umawiania prac trzeba ustalić, czy tynkarze mają wstawić też parapety wewnętrzne. Zwykle jest to osobno wyceniane. 

Prace związane z obróbką okien na zewnątrz to element wykańczania elewacji, zwykle w systemie ETICS, czyli z ułożeniem termoizolacji. Zatem to ekipa tynkarzy elewacyjnych obrabia glify i wstawia parapety zewnętrzne.

Obróbka okna
Autor: Oknoplast Podczas wymiany starych okien otwory może obrabić ekipa montażystów. Zwykle mają ze sobą worek tynku lub gładzi szpachlowej
Okna i drzwi tarasowe DAKO
Autor: DAKO

Potrzebne narzędzia

Do wykończenia tynkiem ościeża używa się narzędzi metalowych. Przydadzą się:

  • szpachelka o szerokości 12-15 cm z zaokrąglonymi bokami,
  • paca z prostymi brzegami,
  • długa wąska paca tynkarska, tak zwane pióro.

Obróbka ościeża masą tynkarską

Do wykończenia ościeża należy użyć masy tynkarskiej, gładzi albo gładzi szpachlowej zależnie od tego, jak wykończone są całe ściany. Ważna jest wielkość ziarna masy tynkarskiej, bo ona decyduje o wyglądzie. Jeśli na ścianach są gładzie gipsowe lub cementowo-wapienne, ościeża wykańczamy gładzią tego samego rodzaje. Gdy ściany są wykończone zwykłą masą tynkarską na grubym kruszywie, tego samego materiału powinno się użyć w ościeżach.

Obróbka okna
Autor: Oknoplus Ponieważ obecnie ściany są pokrywane gładziami, więc i ościeże wykańcza się gładzią szpachlową takiego samego rodzaju

Przygotowanie podłoża

Okna wstawia się, gdy wnętrza są już otynkowane. Zatem narożniki wokół otworów są już zamocowane. Przed wykończeniem ościeży należy zasłonić okna folią, żeby ich nie zabrudzić i nie uszkodzić. Następnie trzeba oczyścić ościeże z wszelkich luźnych i wystających elementów. Jeśli okna zostały zamocowane bez taśm uszczelniających, wokół ościeżnicy widać warstwę piany montażowej. Jej nadmiar trzeba ściąć ostrym nożem. Jeżeli wokół okna są miejsca niewypełnione pianą, należy pustki nią wypełnić. Jeśli kotwy są podgięte i nadmiernie odstają od muru, należy obciąć zbędne fragmenty.

Obróbka okna
Autor: Atlas Przed wykonaniem obróbek okno trzeba okleić folią

Obróbka ościeża

Oczyszczoną powierzchnię należy zagruntować. Następnie nakłada się masę szpachlową. Pierwsza warstwa może być grubsza, żeby uzyskać odpowiednie wypełnienie powierzchni łączącej krawędź ościeżnicy i narożnik ościeża. Masę nakłada się metalową szpachelką od ościeżnicy w kierunku narożnika albo ciągnąc od dołu szerszą pacą po całej szerokości ościeża. Ważne jest uzyskanie równych krawędzi na obu brzegach ościeża – krawędzi ościeżnicy i narożnika.

Obróbka okna
Autor: Atlas Masę szpachlową lub tynk nanosi się małą szpachelką

Po jej wyschnięciu należy nałożyć drugą warstwę, żeby stworzyć równą płaszczyznę na całej powierzchni. Można nanosić ją podobnie jak poprzednią, lecz jest ona cieńsza. Szpachelką trzeba wyrównać i zebrać nadmiar masy wzdłuż narożnika oraz przy krawędzi ościeżnicy. Następnie szerszą niż ościeże pacą zbiera się nadmiar masy, żeby utworzyć równą płaszczyznę.

Przeczytaj też:

Montaż okien: jak uniknąć 10 najczęstszych błędów >>>

Ościeże można też obrobić nieco grubszą jedną warstwą masy, dbając o to, żeby porządnie wyprowadzić krawędzie. Gdy masa nieco podeschnie, można ją zwilżyć i wyrównać, ściągając nadmiar pacą metalową lub piórem tynkarskim.

Obróbka okna
Autor: Atlas Nadmiar masy ściąga się długą paca do narożnika

Montaż parapetu wewnętrznego

Jeżeli jednocześnie będą wstawiane parapety wewnętrzne, robi się to przed ostatecznym wykończeniem ościeża. Trzeba zdecydować, czy mają być wstawione na styk, czy z wsunięciem w mur. W drugim przypadku trzeba wykonać odpowiednie podcięcia po obu stronach. Kliny dystansowe znajdujące się pod oknem trzeba usunąć, oprócz tych na których ono się opiera. Ścianę pod oknem trzeba oczyścić z zanieczyszczeń. Nadmiar pianki montażowej pod oknem trzeba obciąć I wyrównać powierzchnię. Gdy mury są z pustaków, na spodzie ościeża zwykle układa się warstwę wyrównującą z masy tynkarskiej, żeby zamknąć otwory.

Obróbka okna
Autor: Andrzej Szandomirski Montaz parapetu z wsunięciem w mur wymaga dokładnego obrobienia ich styku wzdłuż taśmy budowlanej
Jak wymienić stare okna na nowe z PCV. Film instruktażowy

Parapet wstawia się z lekkim spadkiem w kierunku wnętrza. Wsuwa się go w podcięcie w profilu okna albo dosuwa na styk do dolnej krawędzi (gdy nie ma podcięcia). Przestrzeń pod parapetem zwykle wypełnia się pianką montażową. Trzeba to robić z wyczuciem, żeby nie wypchnęła ona parapetu w górę. Nie może jej też być zbyt mało, bo wtedy będzie wiać pod oknem. Po osadzeniu parapetu we właściwej pozycji należy go lekko obciążyć, żeby piana zastygła, zachowując właściwą objętość. Styk parapetu z murem trzeba dokładnie wykończyć. Linię jego przebiegu wyznacza się taśmą ochronną, którą usuwa się po wstępnym związaniu masy tynkarskiej.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie