Konserwacja i regulacja drzwi balkonowych. Regulujemy okucia okienne oraz uszczelki

2021-02-15 15:26

Odpowiednia konserwacja i regulacja drzwi balkonowych (okuć oraz uszczelek) to ważne czynności, które mają bezpośredni wpływ na komfort użytkowania okien. Jak dbać o okna, aby dłużej wygodnie z nich korzystać? Które elementy wymagają okresowej konserwacji i jak ją przeprowadzać? Jak przebiega regulacja drzwi balkonowych?

Drzwi balkonowe
Autor: Celestyna Król Regulacja i konserwacja drzwi balkonowych sprawi, że będą w dobrym stanie przez długi czas

Okna są stale poddawane obciążeniom – od wewnątrz otwiera się je i zamyka, od zewnątrz są narażone na słońce, deszcz i silny wiatr. Ramy i uszczelki są więc stopniowo niszczone przez czynniki atmosferyczne, a okucia okienne zużywają się podczas otwierania i ryglowania skrzydeł. Dlatego większość elementów trzeba co pewien czas odświeżyć, czyli przesmarować specjalnymi preparatami ochronnymi, a okucia wyregulować i sprawdzić ich stan techniczny. Właściciele nowych okien często zapominają o konieczności okresowej konserwacji. W punkcie zakupu nie otrzymują informacji o sposobie obsługi i użytkowania okien, więc dopóki działają one komfortowo, nie interesują się ich stanem. Tymczasem brak należytej pielęgnacji powoduje szybsze starzenie się mechanizmów i uszczelek, ścieranie powłok ochronnych okuć i ram, a w rezultacie zmniejszenie trwałości okien i komfortu ich użytkowania. 

Regulacja i smarowanie zawiasów w drzwiach balkonowych - instrukcja krok po kroku

Regulacja drzwi balkonowych

Pierwsza regulacja drzwi balkonowych powinna się odbyć niedługo po ich zamontowaniu, zwłaszcza jeśli są to duże, ciężkie skrzydła. W pierwszym roku użytkowania mają one bowiem tendencję do opadania, co można poznać po tym, że zaczynają trudniej się domykać i otwierać, a klamka nie obraca się tak lekko jak dotychczas. Należy wtedy wprowadzić niewielkie korekty ustawienia skrzydła. Okucia w dolnym zawiasie odpowiadają za prawidłową wysokość i położenie względem osi zawiasów. Aby wyregulować wysokość, okno balkonowe najpierw ustawia się w pozycji uchylonej, a następnie zdejmuje osłonkę zawiasu i za pomocą klucza imbusowego dokręca widoczną z góry śrubę regulacyjną. Trzeba przy tym sprawdzać, czy okno swobodnie się uchyla. Kiedy uchył zacznie obcierać, należy cofnąć pół obrotu klucza. Aby zrobić korektę położenia skrzydła w pozostałych kierunkach, okno balkonowe trzeba otworzyć.

W dolnym zawiasie najczęściej dokręca się śrubę tak, aby skrzydło przesunęło się w stronę klamki, co powoduje jego podniesienie. Okucia w górnym zawiasie odpowiadają za przeniesienie skrzydła po przekątnej, a więc podczas regulacji unosi się tylko przeciwległy bok skrzydła, nie zmieniając położenia dolnego narożnika. Koryguje się nie tylko położenie, ale też stopień docisku ramy skrzydła do ościeżnicy. Odpowiedzialne za to okucia znajdują się na skrzydle. Ustawienie ich bliżej uszczelki sprawia, że docisk jest większy, a okno szczelniejsze, dlatego zimą okucia powinno się dokręcać w kierunku uszczelki, a latem warto je luzować, aby zwiększyć przepływ powietrza do wnętrza domu. Oczywiście należy wypośrodkować siłę docisku tak, aby okno nie zamykało się zbyt ciężko.

Drzwi balkonowe. Smarowanie i regulacja zawiasów

Czym smarować okucia okienne

Konserwacja okuć polega na smarowaniu ich preparatami chroniącymi przed korozją i zmniejszającymi tarcie. Producenci okuć zalecają konserwację przynajmniej raz w roku. Jednak na terenach nadmorskich, gdzie powietrze jest wilgotne i słone, powłoka okuć jest bardziej narażona na korozję, dlatego tam takie zabiegi powinno się przeprowadzać częściej. Do smarowania można użyć wazeliny technicznej, oliwy do maszyn lub smaru – ważne aby środki nie zawierały kwasów i żywic, bo spowodują korozję.

Naprawa okien. Co można naprawić samodzielnie, a kiedy wezwać fachowców >>

Szczególną uwagę należy zwrócić na listwy okuciowe w górnej części skrzydła, m.in. na listwę rozwórki, bo tam gromadzi się najwięcej kurzu. Ważne są też narożniki, zaczepy na ramie, miejsca, w których daje się zauważyć tarcie, oraz zawiasy (smarujemy je po zdjęciu osłonek). Resztę okuć przecieramy lekko naoliwioną szmatką. Zaraz po konserwacji okno można zamknąć. Jeśli element okucia ulegnie uszkodzeniu, należy go wymienić. Takie zadanie powierza się fachowcowi. Zanim się go wezwie, warto spisać symbol uszkodzonego elementu wybity na listwie oraz jego nazwę i wymiar. Pozwoli to zaoszczędzić czas potrzebny na ewentualne zamówienie nowych części, a serwisant przyjedzie od razu z gotowym okuciem.

Konserwacja uszczelek w oknach

Uszczelki w ramie skrzydła i ościeżnicy są narażone przede wszystkim na parcenie. Zwłaszcza strefa w dolnej części ramy, na którą szczególnie oddziałują promienie słońca, deszcz i brud – tam uszczelki najszybciej niszczeją. Podczas parcenia materiał uszczelek staje się coraz twardszy, tracą one elastyczność, pękają i przestają chronić okno przed przewiewami oraz wodą. Aby tego uniknąć, należy je przynajmniej raz w roku smarować gliceryną, olejem do maszyn albo środkiem przeznaczonym do pielęgnacji uszczelek. Uszkodzone uszczelki trzeba wymienić. 

Uszczelki do okien: gdzie powinny być i jak je wymienić na nowe >>

Odpowiednia pielęgnacja ramy okiennej

Profile zmywa się, aby usunąć z nich kurz będący pożywką dla mikroorganizmów i stopniowo niszczący ochronną warstwę ram. Do mycia używa się miękkiej szmatki i letniej wody z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Nie wolno stosować proszków do szorowania, drapiących szczotek ani agresywnych środków chemicznych. Dobrze jest kupić specjalny zestaw pielęgnacyjny do konkretnego typu okien, zawierający środek czyszczący dostosowany do profili plastikowych, drewnianych lub aluminiowych, a do tego sztyft do uszczelek oraz olej do okuć. Taki zestaw można kupić u producenta okien albo w punktach ich sprzedaży.

Mycie okien bez wysiłku. Niezawodne sposoby na czyste okna >>

Galeria zdjęć: duże okna tarasowe

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Pozostałe podkategorie