Ciepłe okna aluminiowe do nowoczesnego domu

2021-05-06 16:39

Okna aluminiowe coraz śmielej są montowane w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Bardzo dobre parametry cieplne pozwalają stosować je także w budynkach pasywnych.

Okna aluminiowe dobrane do potrzeb - połączenie otwieranych z fiksami
Autor: PAGEN Nie wszystkie fragmenty dużego przeszklenia muszą być otwieralne. To też sposób na cieńsze ramy w oknach, a przy okazji racjonalizację kosztów

W dużych przeszkleniach dąży się do uzyskania efektu panoramicznego - minimalizuje szerokość profili w widoku, zwiększa rozmiary szklanych tafli bez podziału, ukrywa ramy w elewacji. Dużą wagę przywiązuje się również do zminimalizowania wysokości progu w drzwiach tarasowych. Często jest on ukryty w warstwach posadzki. Systemy okienno-drzwiowe dają możliwość ukrycia wszelkich mechanizmów poruszających skrzydła, co pozwala uzyskać efekt szklanej ściany. Niektóre profile mają taką konstrukcję, że tafle szklane są zamontowane w nich tak, że elementy aluminiowe są niewidoczne od zewnątrz.

Można wybrać też przeszklenie z drzwiami typu pocket door, które po otwarciu w całości chowają się w ścianie budynku w specjalnie zaprojektowanej kieszeni. Wtedy, po otwarciu skrzydeł, uzyskuje się najszersze przejście.

Decydując się na szklane narożniki, szyby można łączyć pod dowolnym kątem.

Gdy producenci oferują różne systemy aluminiowe, czasem są one kompatybilne, dzięki czemu można stworzyć spójną estetycznie, jednokondygnacyjną fasadę z drzwiami przesuwnymi, elementami stałymi, oknami, przeszklonymi drzwiami czy oknem wentylacyjnym.

Izolacyjność termiczna profili aluminiowych

Żeby okna aluminiowe spełniały wymagania termiczne określone w przepisach, zaczęto stosować różne rozwiązania poprawiające izolacyjność profili. Profile mają budowę wielokomorową - okna robi się z dwu-, trzy- lub czterokomorowych profili. Aby poprawić ich parametry cieplne, stosuje się specjalne uszczelki i przekładki termiczne wewnątrz kształtowników, np. z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym, wkłady z pianki izolacyjnej, a także w najcieplejszych rozwiązaniach z aerożelu (materiału o bardzo dobrej termoizolacyjności, który jest rodzajem sztywnej piany o bardzo małej gęstości). Wypełnienia termiczne umieszczane są głównie w środkowych komorach profili. Innym rozwiązaniem są izolatory profilowane, które dodatkowo zwiększają sztywność profili okiennych. Ocieplone profile aluminiowe charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Uf ≥ 1 W/(m2.K)

okna aluminiowe bez podziałów
Autor: Krispol Okno panoramiczne bez podziałów z niemal niewidocznymi ramami nie musi zajmować całej ściany, ale ogromnie ważny jest wtedy widok za oknem

Szyby w oknach aluminiowych

W dużych, nowoczesnych przeszkleniach ogromne znaczenie ma izolacyjność termiczna pakietu szybowego. Standardem są więc pakiety dwukomorowe wypełnione argonem lub kryptonem z ciepłymi ramkami dystansowymi, o Ug = 0,5 W/(m2.K). W połączeniu z ocieplonymi profilami pozwalają na spełnienie nawet rygorystycznych kryteriów stawianych budownictwu pasywnemu. Standardem są okna o Uw na poziomie 0,8 W/(m2.K), które spełniają zaostrzone od stycznia 2021 r. wymagania Warunków technicznych (Uw ≤ 0,9 W/(m2.K)).

Przeczytaj też:

Ciepłe okna na 2021 r. Izolacyjność termiczna okien według wymogów WT2021 >>>

Trzeba jednak pamiętać, że wartość współczynnika przenikania ciepła Uw zależy nie tylko od użytych profili i szyby, ale także od wymiarów okna. Im większe okno, tym udział szyby jest większy, a to ona ma lepszą izolacyjność termiczną niż rama. Dlatego okna o większych wymiarach charakteryzują się mniejszą wartością Uw, a okna mniejsze są zazwyczaj zimniejsze. Jednak im cieplejsze są profile, tym mniejsze są to różnice.

Smukłe profile okien aluminiowych

Plastyczność i wytrzymałość aluminium pozwalają na uzyskanie znacznie węższych profili okiennych niż z drewna czy tworzywa sztucznego. Przekłada się to na wygląd przeszkleń – okna wydają się smuklejsze, a szyby mają większą powierzchnię. Efekt ten można jeszcze wzmocnić, częściowo lub całkowicie ukrywając ramy pod tynkiem. Pozornie pozbawione ram szyby dają wrażenie jeszcze większego przeszklenia, wpisują się w aktualne trendy stawiające na minimalizm i efektywne doświetlenie wnętrz. Taki montaż zapewnia oknom niezbędną stabilność i optymalną izolację termiczną.

Ale okna aluminiowe mają też znacznie szersze ramy, które umożliwiają osadzenie w nich nawet wyjątkowo dużych i ciężkich przeszkleń, np. pakietów szybowych o grubości dochodzącej do 85 mm.

Profile charakteryzujące się wysoką izolacją termiczną pozwalają na konstruowanie okien aluminiowych ze skrzydłami rozwieralno-uchylnymi o szerokości do 170 cm i wysokości do 290 cm. Te z mniejszą izolacją i bardziej wytrzymałymi wzmocnieniami dają możliwość wykonania większych skrzydeł. Jednak by uzyskać jak największą powierzchnię szyby, wybiera się okna nieotwierane lub ze skrzydłami przesuwnymi, których szerokość i wysokość mogą dochodzić do 4 m.

Efekt wizualny w otwieralnych oknach aluminiowych zależy od ich konstrukcji. W nowoczesne trendy architektoniczne i minimalistyczny design wpisują się okna ze skrzydłami zlicowanymi z ramą o prostych, geometrycznych kształtach. Alternatywną propozycją są okna ze skrzydłami ukrytymi za ramą ościeżnicy. Uzyskano w nich efekt wizualny jednej ramy, jak w przypadku stałego szklenia.

Przeczytaj też:

Wybieramy okna panoramiczne: 5 pytań o duże przeszklenia >>>

W ofercie rynkowej są też okna aluminiowe o formie tradycyjnej, w których profile na ościeżnicy i skrzydle nawiązują do ozdobnego profilowania okien drewnianych.

Konstrukcje aluminiowe mają też znacznie większe możliwości w konstruowaniu dużych przeszkleń narożnych – ich wysokość dochodzi do 3 m, a szerokość części schodzących się w narożniku 2,4 i 3 m.

Wykończenie profili aluminiowych

Często dany system okienno-drzwiowy jest dostępny w kilku wariantach stylistycznych, a także z wykończeniem podobnym jak oferowane w oknach wykonanych z tworzywa czy drewna. Profile mogą być lakierowane (malowane proszkowo na dowolny kolor palety RAL), anodowane lub pokryte powłokami drewnopodobnymi, które imitują strukturę drewna. Powierzchnia powłoki wykańczającej może być matowa, metalizowana lub błyszcząca. Na rynku są dostępne również rozwiązania, w których profile są inaczej wykończone od strony elewacji, a inaczej od strony wnętrza. Pozwala to nie tylko na dopasowanie okien do stylu i kolorystyki elewacji, ale także do aranżacji poszczególnych pomieszczeń.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie