Domy modułowe szkieletowe. Konstrukcja i wykończenie modułów
Domy modułowe szkieletowe praktycznie w całości powstają w fabryce. Gotowe moduły stawia się na przygotowanym uprzednio fundamencie. Moduły domów mogą być wykonane w technologii szkieletu drewnianego lub technologii szkieletu stalowego. Mają wykonaną elewację, ściany działowe, dach z pokryciem, wstawione są drzwi i okna, rozprowadzone instalacje.
Autor: Bud-eko
Dom modułowy szkieletowy w systemie Quick-Modulo (Bud-eko)
Domy modułowe szkieletowe
Moduły szkieletowe od modułów keramzytobetonowych różnią się właściwie tylko rozmiarami i konstrukcją. Istota pozostaje taka sama – moduły domów w 90% przygotowuje się w fabryce, dowozi i montuje w całość. Posadawia się je w zbliżony sposób, na przygotowanych uprzednio fundamentach.
Domy modułowe szkieletowe mogą być budynkami mieszkalnymi w pełnym tego słowa znaczeniu, które wymagają pozwolenia na budowę, lub obiektami niepołączonymi trwale z gruntem, o statusie budynków letniskowych.
Moduły mogą mieć różne wymiary - długość 8,4-9,6 m, szerokość 5,4-6,6 m, wysokość 3 m, niektóre zaś nawet 14 m długości i 4 m szerokości. W niektórych projektach domów przewidziano też tarasy.
Konstrukcja modułów szkieletowych
Elementy nośne ścian i stropów są zrobione albo z drewna – suszonego komorowo, struganego i fazowanego oraz impregnowanego – albo ze stali ocynkowanej.
W domach o szkielecie stalowym wypełnienie ścian i stropów tworzą płyty warstwowe z izolacją termiczną z pianki poliuretanowej grubości 10 cm dla ścian i 12 cm dla stropu. W domach o szkielecie drewnianym wypełnienie jest zrobione z wełny mineralnej i ma grubość 14 cm.
Ściany działowe budowane są tak jak w innych domach szkieletowych. Ich konstrukcję tworzy stalowy szkielet. Między jego słupkami jako izolacja akustyczna są umieszczone płyty z wełny mineralnej. Obudowę stanowią zaś płyty gipsowo-kartonowe przygotowane do pomalowania lub płyty wiórowe.
Dachy płaskie modułow domów są zrobione z płyt warstwowych z blachy trapezowej i materiału termoizolacyjnego. Dachy skośne zbudowane z wiązarów kratownicowych mogą być pokryte blachodachówką lub bitumicznymi płytami falistymi.
Domy mają rozprowadzone przewody instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej oraz RTV i c.o.
Moduły domów ustawia się na podmurówce opartej na fundamentach słupowych zagłębionych w gruncie.
Domy są oddawane w stanie surowym zamkniętym, mają więc okna, drzwi zewnętrzne, ściany działowe, dach z pokryciem wszystkie instalacje. W droższych opcjach firmy oferują pełne wykończenie i częściowe wyposażenie wnętrz.
Współczynnik przenikania ciepła U wynosi do 0,13 W/(m2·K) dla ścian grubości 25 cm izolowanych wełną i styropianem oraz około 1,16 W/(m2·K) dla dachu.
Czas budowy domów modułowych
Montaż domu modułowego szkieletowego wraz z wykończeniem trwa od dwóch do czternastu dni. Moduły mogą być wyprodukowane na zapas i zmagazynowane. Wtedy są gotowe do odbioru. Jeśli nie, trzeba poczekać na nie około 40 dni. Od momentu zamówienia do odbioru domu wykończonego pod klucz upływa od 40 do 60 dni.
Interesujące opcje producentów modułów szkieletowych
Niektóre z domów modułowych firmy wyposażają w szereg urządzeń umożliwiających uniezależnienie się od sieci kanalizacyjnej i elektrycznej. W tym celu w budynku jest instalowany system oczyszczania zużytej wody oraz turbina wiatrowa, która może pozyskiwać energię nawet wtedy, gdy prędkość wiatru spadnie do 1,5 m/s. Przy prędkości 7 m/s turbina zdolna jest wytworzyć dziennie 25 kWh energii.
Dodatkowo w budynku zostaje zainstalowany zestaw hydroforowy, dzięki któremu da się pobierać wodę z własnego ujęcia.