Podłoga na gruncie zgodna z WT2021. Ile ocieplenia trzeba w niej ułożyć

2020-03-10 15:40
Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Robert Szarapka Podłoga na gruncie powinna być ocieplona, żeby zdecydowanie ograniczyć ucieczkę ciepła do ziemi pod budynkiem

Podłoga na gruncie może stanowić olbrzymi mostek termiczny. Dlatego powinna być ocieplona. To, ile termoizolacji powinno się w niej zastosować, zależy od tego, jaka temperatura jest w pomieszczeniach nad nią.

W domach murowanych na parterze najczęściej wykonuje się podłogę na gruncie. To znaczy, że przestrzeń pomiędzy ścianami fundamentowymi wypełnia się podbudową gruntową i wykonuje na niej płytę betonową. Następnie trzeba ją ocieplić, ułożyć betonowy podkład podłogowy i potem posadzkę. To jest typowy schemat podłogi na gruncie. Rozwiązań może być znacznie więcej zależnie od zastosowanych materiałów i technologii (fundamenty z ławami i ścianami czy na płycie).

Zobaczmy, jak powinna być ocieplona podłoga na gruncie, żeby sprostać wymaganiom opisanym w Warunkach technicznych. Zmiana parametrów termoizolacyjnych odnośnie do tej części domu została wprowadzona od 1 stycznia 2014 r. Podczas gdy współczynniki przenikania ciepła innych przegród zewnętrznych są obniżane etapowo, od 2014, 2017 i od 2021 r., zmiana dotycząca podłogi na gruncie została wprowadzona radykalnie. Wiąże się to z tym, że na rynku były już wtedy materiały termoizolacyjne umożliwiające lepsze niż wcześniej ocieplanie tej przegrody. Poprawienie parametrów termicznych innych przegród do standardu energooszczędnego wymagało wymyślenia i wprowadzenia w życie wielu nowych technologii.

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Mariusz Bykowski Termoizolację podłogi na gruncie układa się zwykle pod jastrychem betonowym

Podłoga na gruncie WT2021: współczynnik przenikania ciepła U

Współczynnik przenikania ciepła U dla podłogi na gruncie pod pomieszczeniami ogrzewanymi wynosi nie więcej niż 0,3 W/(m2.K). To nieco więcej niż wymagania wobec ścian zewnętrznych i 2 razy więcej niż w stosunku do dachu. Niemniej wymóg ten wskazuje, że podłoga na gruncie, na której buduje się posadzki pomieszczeń na parterze, powinna stanowić dobrą przeszkodę w ucieczce ciepła. Nieco inaczej wygląda ta sprawa w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 8oC, ale mniejszej niż 16oC. Mogą to być garaże, pomieszczenia techniczne, domki gospodarcze. Podłoga na gruncie może być tam zdecydowanie zimniejsza i mieć współczynnik U nie większy niż 1,20 W/(m2.K). W pomieszczeniach nieogrzewanych, w których utrzymuje się temperatura mniejsza niż 8oC, podłoga na gruncie może mieć współczynnik U nie większy niż 1,5 W/(m2.K).

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Decoroom Miło jest chodzić po dobrze izolowanej i ciepłej podłodze

Ile wynosi współczynnik U dla podłogi na gruncie:

  • pomieszczenia o temperaturze ≥ 16oC - 0,30 W/(m2.K),
  • pomieszczenia o temperaturze ≥  8 i < 16oC - 1,20 W/(m2.K),
  • pomieszczenia o temperaturze < 8oC - 1,50 W/(m2.K).
Warto pamiętać

Podłoga na gruncie WT2021: izolacja obwodowa

W Warunkach technicznych jest również zapis, że w budynkach mieszkalnych i gospodarczych podłoga na gruncie w pomieszczeniu ogrzewanym powinna mieć izolację cieplną obwodową z materiału izolacyjnego w postaci warstwy o oporze cieplnym co najmniej 2,0 (m²·K)/W obliczonym zgodnie z normami PN-EN ISO 6946:2008, PN-EN ISO 13370:2008. Należy przez to rozumieć, że wzdłuż ścian fundamentowych powinna być wykonana izolacja krawędziowa (boczna), której efekt jest obliczany jako liniowy współczynnik przenikania ciepła i w zależności od rozwiązania może być uwzględniany w obliczeniach parametrów termoizolacyjnych podłogi na gruncie.

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Typowe rozwiązanie podłogi na gruncie w pomieszczeniach mieszkalnych. Współczynnik U = 0,282 W/(m2.K)

Podłoga na gruncie WT2021: ile termoizolacji

Obliczając współczynnik przenikania ciepła podłogi na gruncie, projektant musi uwzględnić materiały wszystkich jej warstw - a zatem podbudowę, płytę betonową, podkład podłogowy, parkiet lub płytki ceramiczne i oczywiście termoizolację - ich grubości oraz właściwości izolacyjne. Zawsze jest podana grubość i parametry zastosowanych materiałów.

Przeczytaj też:

Żeby spełnić wymogi termiczne dla pomieszczeń mieszkalnych, wystarczy ułożyć pod posadzką w typowej podłodze na gruncie około 10 cm styropianu o przeciętnych właściwościach izolacyjnych, np. współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,036-0,038 W/(m.K). W typowym garażu wystarczą nawet 2 cm przeciętnego styropianu. Jeśli w podbudowie zostanie wykorzystany materiał o lepszych właściwościach termicznych niż grunt, np. keramzyt, może powstać sytuacja, że podłoga na gruncie nie będzie wymagać dodatkowej termoizolacji w postaci płyt styropianowych.

W projektach gotowych zwykle podłoga na gruncie jest zdecydowanie cieplejsza niż jest zapisane w Warunkach technicznych. Nie warto dokonywać w tym zakresie zmian oszczędnościowych, ponieważ ciepła podłoga to duży komfort. Dobrze zaizolowana termicznie podłoga na gruncie powinna być wykonana zwłaszcza pod posadzkami ogrzewanymi.

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Typowa podłoga na gruncie w garażu. Współczynnik U = 0,674 W/(m2.K)

Podłoga na gruncie WT2021: twarde płyty termoizolacyjne

Należy pamiętać, że do ocieplania podłogi na gruncie jest przeznaczony styropian o zwiększonej odporności na ściskanie. Materiał termoizolacyjny będzie musiał przenieść duże obciążenia i nie ulec zgnieceniu. W pomieszczeniach mieszkalnych przyjmuje się wytrzymałość na obciążenia do 150 kg/m2. W garażu obciążenia podłogi są 2 razy większe - 300 kg/m2. Obciążenia zmienne i punktowe pod samochodem mogą wynosić nawet 500 kg/m2. Dlatego do ocieplenia podłogi na gruncie w pomieszczeniach mieszkalnych jest przeznaczony twardy styropian oznaczony jako Dach/Podłoga, a w garażu - Parking) albo polistyren ekstrudowany XPS. Wytrzymałość materiału na ściskanie powinna wynosić odpowiednio 100 i 150-200 kPa.

Podłoga na gruncie WT2021
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Podłoga na gruncie w garażu ma współczynnik U = 0,265, a w pomieszczeniu mieszkalnym 0,196. Projekt MuratorC332a - Dom wśród drzew, autor arch. Witold Dominik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie