Opaska wokół domu z kruszywa - jak zrobić, jakiej szerokości? Jakie kruszywo nadaje się na opaskę?

2023-08-24 16:43

Każda opaska wokół domu ułatwia utrzymanie elewacji w czystości. Jeśli zdecydujesz się, by zrobić ją z kruszywa, pomoże płynnie i estetycznie połączyć dom z ogrodem. Zobacz, jakie kruszywo nadaje się na opaskę? Jaką szerokość powinna mieć opaska wokół domu? Jak wykonać opaskę wokół domu z kamieni.

opaska z kruszywa
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Robert Skitek, Szymon Borczyk/Pracownia RS+ Aby zatrzeć granicę między opaską a ogrodem, kruszywo rozłożono również na powierzchni rabaty

Spis treści

  1. Jaką szerokość powinna mieć opaska wokół domu?
  2. Jakie kruszywo na opaskę?
  3. Opaska wokół domu ze żwiru i grysu
  4. Co pod kamienie wokół domu?
  5. Stabilne obrzeże opaski

Opaska z kruszywa umożliwi odparowanie do atmosfery wilgoci gromadzącej się w gruncie wokół ścian fundamentowych. Jest więc korzystnym rozwiązaniem, gdy dom jest posadowiony w gruncie spoistym.

opaska z grysu kamiennego
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski/INTERURBAN Drobne kruszywo można wykorzystać na opaskę, która pełni funkcję komunikacyjną. Aby wygodnie się z niej korzystało, warto wybrać kanciaste ziarna, które można zagęścić

Jaką szerokość powinna mieć opaska wokół domu?

Tam, gdzie opaska wokół domu stanowi jedynie odcięcie elewacji od trawnika, najczęściej ma 40-60 cm. Jeśli opaskę chce się wykorzystywać jako chodnik, trzeba ją poszerzyć przynajmniej do 80-90 cm. Jednak warto pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj kruszywa będzie odpowiedni do utwardzenia ścieżki.  

Wąska opaska z naturalnego kruszywa może dobrze dopełniać nawierzchnię wykonaną z innego materiału, na przykład z kostki granitowej.  Wąski pas kruszywa wystarczy też jako powierzchniowe wykończenie strefy z drenażem.  Tam gdzie opaska żwirowa ma także pełnić funkcję komunikacyjną, kruszywo można połączyć z elementami o znacznie większych gabarytach, na przykład płytami chodnikowymi.

Jakie kruszywo na opaskę?

Na opaskę, podobnie jak i do ozdobnego wykańczania powierzchni w ogrodzie, a nawet dna oczka wodnego, chętnie wykorzystuje się drobne kruszywo. Ma  ono naturalny wygląd i doskonale wtapia się w otoczenie. Do wykonania opaski można wykorzystać żwir, grys albo tłuczeń. Rodzaj kruszywa wpływa zarówno na efekt wizualny, jak i na cechy użytkowe nawierzchni. Im bardziej zróżnicowane są wielkości kamyków, tym łatwiej je zagęścić. Jednak zagęścić dają się jedynie ziarna o ostrych krawędziach.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamieni ozdobnych w większym rozmiarze. Są efektowne, dobrze filtrują wodę opadową, a co ważne – pozwalają opasce nadać spadek. Dzięki temu opaska z kruszywa płynnie łączy elewację bądź taras z ogrodem.

opaska z kamieni ozdobnych
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Robert Skitek/RS+ Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamieni ozdobnych w większym rozmiarze. Są efektowne, dobrze filtrują wodę opadową, a co ważne - pozwalają opasce nadać pewien spadek

Opaska wokół domu ze żwiru i grysu

Żwir to kruszywo naturalne o zaokrąglonych brzegach pochodzenia rzecznego lub polodowcowego. Jest dostępny w kilku frakcjach. Najczęściej wykorzystuje się żwir o ziarnach wielkości od 4 do 32 mm. Im bardziej zróżnicowana wielkość ziaren, tym łatwiej je zagęścić. Jednak zaokrąglone brzegi żwiru (zwłaszcza rzecznego) sprawiają, że ziarna źle się klinują. Więc jeśli opaska ma być również wykorzystywana jako utwardzona ścieżka, lepiej użyć kruszywa o kanciastych ziarnach, czyli grysu.

Grys to kruszywo łamane, powstające w wyniku rozdrobnienia skał. Ziarna mają ostre krawędzie i nieregularny kształt, dzięki czemu łatwo się klinują.

Co pod kamienie wokół domu?

Gdy robi się opaskę z kamieni ozdobnych, warto przygotować najpierw pod nimi odpowiednio zagęszczoną podsypkę piaskową. Niektórzy zalecają ułożenie jej na gruncie i dopiero rozłożenie geowłókniny – wtedy łatwiej zachować jej idealnie gładką powierzchnię i dokładność zakładów poszczególnych arkuszy. Inni natomiast preferują układanie 5-10-centymetrowej podsypki piaskowej na włókninie, żeby dobrze ją przykryć i zapewnić warstwę drenażową pod kruszywem ozdobnym. Aby ziarna kruszywa nie mieszały się z piaskiem, górna warstwa ma wówczas grubość 15 cm. Podsypka układana pod opaskę kamienną nie musi być zagęszczana.

Jeśli na opaskę wykorzystuje się drobne kruszywo, czyli żwir nie robi się już piaszczystej podsypki. Ważne jest jednak rozłożenie na podłożu geowłókniny, włókniny czarnej lub ściółkującej, żeby ograniczyć przerastanie chwastów przez opaskę żwirową i zapobiec mieszaniu się kruszywa z gruntem. Choć ze względów użytkowych wystarczy zaledwie kilkucentymetrowa warstwa kruszywa, to z uwagi na to, że po jakimś czasie mogłyby pojawić się prześwity włókniny, warto ułożyć przynajmniej 10-centymetrową warstwę żwiru.

opaska z kruszywa z obrzeżem z kostki
Autor: Mariusz Bykowski Opasce z kruszywa dość łatwo nadać dowolny kształt, na przykład zaokrąglić naroża. Warto wtedy obrzeże zrobić z drobnych elementów, na przykład kostki brukowej

Stabilne obrzeże opaski

Istotne też jest odpowiednie ustabilizowanie krawędzi opaski, aby kruszywo nie przesypywało się na trawnik lub rabaty z roślinami. Można to zrobić na kilka sposobów – krawężnikiem, kostką brukową albo palisadą. Ważne jest, by górna krawędź obrzeża znalazła się około 2 cm powyżej poziomu kamieni. Zabezpieczy to kamienie przed nanoszeniem na nie błota, a nieutwardzoną nawierzchnię przed przesypywaniem się ziaren kruszywa.

Aby obrzeże było stabilne, warto od zewnętrznej strony obłożyć je chudym betonem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie