Opaska wokół domu z kostki - jak zrobić? Jaką powinna mieć szerokość?

2023-10-24 8:53

Wielu inwestorów zastanawia się, po co właściwie robić opaskę wokół domu. Traktuje ją jedynie jako estetyczny dodatek do elewacji. Ale opaska pełni ważne zadania. Ułatwia utrzymanie elewacji w czystości, a ściany podziemne chroni przed wilgocią. Jak zrobić opaskę wokół domu z kostki? Jakiej powinna być szerokości?

opaska z kostki betonowej
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Robert Skitek RS+; współpraca: Jarosław Zieliński Bogata kolorystyka betonowych kostek brukowych pozwala tak je dopasować do elewacji, że nie stanowią z nią kontrastu, lecz są niemal jej częścią

Spis treści

  1. Po co opaska wokół domu?
  2. Jaka powinna być szerokość opaski wokół domu?
  3. Jaka kostka na opaskę wokół domu?
  4. Opaska wokół domu - konieczny spadek!
  5. Dobra podbudowa pod opaskę
  6. Obrzeże przy opasce z kostek
  7. Między kostką a elewacją
  8. Jak zrobić opaskę wokół domu krok po kroku

Po co opaska wokół domu?

Opaska wokół domu odgrywa głównie rolę estetyczną i ułatwia utrzymanie dolnego pasa elewacji (cokołu) w czystości. Aby chronić ściany przed wodą i wilgocią, trzeba pokryć je warstwą hydroizolacyjną.

Opaska może także pełnić funkcję komunikacyjną, wtedy trzeba odpowiednio dobrać jej szerokość, a także materiał, uwzględniając zarówno wygodę, jak i obciążenie użytkowe.

Jaka powinna być szerokość opaski wokół domu?

Tam, gdzie opaska wokół domu stanowi jedynie odcięcie elewacji od trawnika, najczęściej ma 40-60 cm. Jeśli opaskę chce się wykorzystywać jako chodnik, trzeba ją poszerzyć przynajmniej do 80-90 cm. Szerokość opaski warto dopasować do modułu wybranych kostek, aby nie przycinać skrajnych elementów, dzięki czemu ograniczy się odpady oraz zracjonalizuje koszty materiału i robocizny. 

opaska z kostki betonowej
Autor: Mariusz Bykowski, projekt: Marcin Rubik Najpopularniejszym materiałem brukarskim są kostki betonowe. Dobrze sprawdzą się też na wąskiej opasce. Taką nawierzchnię łatwiej utrzymać w czystości niż tę wykonaną z kruszywa

Jaka kostka na opaskę wokół domu?

To różnego rodzaju drobnowymiarowe elementy, nadające się do utwardzania nawierzchni. Najpopularniejsze są kostki wykonane z betonu, dostępne w bogatej ofercie rynkowej. Można znaleźć wśród nich zarówno elementy o geometrycznych kształtach i gładkiej powierzchni, oraz imitujące stary bruk, przypominające wyglądem kamień, jak i takie o nieregularnej powierzchni, jakby niedokładnie ociosane, z poobijanymi brzegami.

Górna powierzchnia betonowego bruku bywa pokrywana naturalnym kruszywem (na przykład kwarcem, granitem, bazaltem), a po poddaniu wyrobów obróbce – śrutowaniu, płukaniu – zyskuje chropowatą, kamienną strukturę. Do wykonania opaski można wybrać kostki o najmniejszej grubości – 4 cm, które są przeznaczone do utwardzania ścieżek pieszych. Ale gdy tym materiałem wykańcza się również nawierzchnię podjazdu, wówczas wszędzie układa się zwykle kostki grubsze – 6-centymetrowe.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Bosso Trapez

Opaska wokół domu - konieczny spadek!

Opaska powinna być ukształtowana z minimum dwuprocentowym spadkiem na zewnątrz, aby woda opadowa nie tworzyła na niej kałuż, lecz spływała grawitacyjnie na bok. Dzięki spadkowi padające na opaskę krople deszczu rozpryskują się na zewnątrz, a nie w stronę elewacji. Ten spadek kształtuje się w każdej z wykonywanych warstw, począwszy od rodzimego podłoża.

Niezależnie od wybranego rozwiązania materiałowego, zawsze z miejsca, w którym układa się opaskę, trzeba usunąć humus. Zwykle i tak go tam nie ma, bo opaskę układa się na powierzchni zagęszczonego gruntu, którym wypełniło się wykopy wokół fundamentów.

Dobra podbudowa pod opaskę

Od tego, jak i z czego są wykonane warstwy pod nawierzchnią opaski, zależy jej trwałość i przepuszczalność dla wody. Aby opaska chroniła elewację przed zawilgoceniem, jej powierzchnia musi się znaleźć niżej niż górna krawędź izolacji pionowej ułożonej na ścianach fundamentowych. Z kolei ze względu na zaleganie śniegu najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie na ścianach przynajmniej 30-centymetrowej strefy cokołowej. Aby nawierzchnia z kostek równo osiadała, robi się pod nimi odpowiednio zagęszczoną podsypkę piaskową.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Bosso Trapez

Obrzeże przy opasce z kostek

Żeby opaska przez lata zachowała swój pierwotny kształt, powinno się ustabilizować jej boczną krawędź. Niezależnie od tego, w jaki sposób się to robi, obrzeże nie może utrudniać spływu wody z opaski. W przypadku stosowania obrzeży betonowych na krawędzi nawierzchni z kostki ważne jest, żeby górna krawędź krawężnika nie wystawała powyżej płaszczyzny kostki, lecz była zlicowana z niższą krawędzią na jej brzegu, a nawet obniżona o 0,5 cm. Aby obrzeże było stabilne, warto od zewnętrznej strony obłożyć je chudym betonem.

Nawierzchnie Polbruk
Autor: Polbruk Polbruk Bosso i Bosso Trapez

Między kostką a elewacją

Opaska z kostki nie może dolegać do ściany, bo nawet jej nieznaczne ruchy termiczne czy te występujące pod wpływem obciążenia (jeśli opaska pełni też funkcję chodnika) mogłyby zniszczyć izolację pionową ułożoną na ścianie fundamentowej. Szczelina dylatacyjna powinna mieć grubość 1-2 cm i po ułożeniu nawierzchni być wypełniona piaskiem. Czasem izolacja pionowa jest osłonięta folią kubełkową, która umożliwia odprowadzanie wilgoci z powierzchni ściany do atmosfery i zapewnia odpowiedni dystans między opaską a hydroizolacją.

Jak zrobić opaskę wokół domu krok po kroku

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie