Masy polimerowe są dostępne na rynku od niedawna i określane zwykle jako hybrydowe lub reaktywne. Mają postać elastycznych grubowarstwowych mas polimerowych FPD. Zazwyczaj są to produkty dwukomponentowe, wyróżniające się szybkim schnięciem, niewielką (szczególnie w porównaniu z masami bitumicznymi) grubością nakładanej warstwy, wygodnym stosowaniem, a także bardzo dobrą przyczepnością do niemal wszystkich podłoży (również na stare, związane powłoki bitumiczne, a nawet PCW czy elementy metalowe) oraz możliwością wykańczania ich powierzchni np. poprzez otynkowanie.

i
Do czego można zastosować masę hybrydową?
Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające wykorzystywane są na różnych etapach budowy, m.in. podczas wykonywania fundamentów, ścian piwnic i parteru, wykańczania cokołów, a także podczas prac wykończeniowych, zarówno na zewnątrz (np. wykonywania okładzin z płytek na tarasach i balkonach), jak i wewnątrz (w pomieszczeniach mokrych, łazienkach, kuchniach). Można je również stosować w czasie prac remontowych i renowacyjnych.
Przeczytaj też:
Hydroizolacja łazienki: folia w płynie czy masa uszczelniająca >>>
Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające mogą zatem zastąpić dwa rodzaje hydroizolacji, a to pozwala uniknąć połączeń mas bitumicznych z mineralnymi. Zmniejsza się więc ryzyko popełnienia błędów podczas prac izolacyjnych i znacznie przyspiesza ich wykonanie. Skraca też czas potrzebny na wykonanie powłoki hydroizolacyjnej. Mogą wypełnić rysy i pęknięcia w podłożu nawet do 5 mm (podobnie jak masy KMB).
Po związaniu hybrydowe masy uszczelniające są:
- szczelne,
- odporne na czynniki atmosferyczne (promieniowanie UV, wahania temperatury powyżej i poniżej zera, starzenie),
- korozję biologiczną (algi),
- sól odladzającą, siarczany i inne szkodliwe sole.
Hybrydowe masy uszczelniające zachowują elastyczność w bardzo niskich temperaturach, doskonale przylegają do podłoża i są odporne na dyfuzję dwutlenku węgla (ochrona przed karbonatyzacją).

i
Jak nakładać masę hybrydową?
Masy polimerowe trzeba nakładać w minimum dwóch warstwach metodą szpachlowania, szlamowania lub natrysku. Tak jak szlamy można je stosować na zawilgocone (matowo wilgotne) powierzchnie, a drugą warstwę – podobnie jak w masach KMB – nałożyć metodą mokre na mokre, po szybkim przeschnięciu pierwszej - zależnie od temperatury i wilgotności powietrza na 1 mm potrzeba zwykle 5-9 godzin. Nakładając kolejną warstwę masy, pędzel prowadzi się prostopadle w stosunku do kierunku nakładania pierwszej warstwy. Są też hybrydowe masy szybkowiążące (błyskawiczne), których drugą warstwę można nakładać już po 3 godzinach, a po kolejnych 3-4 można już chodzić po wykonanej hydroizolacji i prowadzić dalsze prace. Zazwyczaj po kilku godzinach (2-3) są odporne na działanie deszczu, a w przypadku izolacji pionowych można zasypać je gruntem już po 6 godzinach.
Podczas izolacji przeciwwodnej fundamentów z masy hybrydowej trzeba pamiętać, że dla uzyskania skutecznej izolacji łączna jej grubość po wyschnięciu powinna wynosić przynajmniej 4 mm, ale ze względu na zawartość części stałych grubość świeżej powłoki musi być większa (zawsze zgodna z kartą techniczną produktu). Zachowanie odpowiedniej grubości może ułatwić zatopiona w masie siatka zbrojąca. Zwykle na suchą powłokę grubości 1 mm z masy hybrydowej potrzeba – podobnie jak w przypadku mas KMB – co najmniej 1,1–1,2 kg/m2, ale są też takie, których potrzeba nieco więcej, np. około 1,5 kg/m2.

i