Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające na wilgotne podłoże

2020-10-01 16:24

Tą hybrydą są masy polimerowe, które łączą korzystne właściwości mas KMB oraz szlamów. Można je nakładać zarówno na wilgotne podłoże, jak i wilgotną poprzednią warstwę.

Hybrydowa masa uszczelniająca
Autor: REMMERS Masy uszczelniające często są składnikami systemu zawierającego między innymi preparat gruntujący, taśmy i wkładki uszczelniające

Masy polimerowe są dostępne na rynku od niedawna i określane zwykle jako hybrydowe lub reaktywne. Mają postać elastycznych grubowarstwowych mas polimerowych FPD. Zazwyczaj są to produkty dwukomponentowe, wyróżniające się szybkim schnięciem, niewielką (szczególnie w porównaniu z masami bitumicznymi) grubością nakładanej warstwy, wygodnym stosowaniem, a także bardzo dobrą przyczepnością do niemal wszystkich podłoży (również na stare, związane powłoki bitumiczne, a nawet PCW czy elementy metalowe) oraz możliwością wykańczania ich powierzchni np. poprzez otynkowanie.

nakładanie masy hybrydowej
Autor: SCHOMBURG Nakładając masę hybrydową, trzeba pamiętać, że grubość świeżej warstwy musi być większa, bo gdy masa wyschnie, zmniejszy objętość

Do czego można zastosować masę hybrydową?

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające wykorzystywane są na różnych etapach budowy, m.in. podczas wykonywania fundamentów, ścian piwnic i parteru, wykańczania cokołów, a także podczas prac wykończeniowych, zarówno na zewnątrz (np. wykonywania okładzin z płytek na tarasach i balkonach), jak i wewnątrz (w pomieszczeniach mokrych, łazienkach, kuchniach). Można je również stosować w czasie prac remontowych i renowacyjnych.

Przeczytaj też:

Hydroizolacja łazienki: folia w płynie czy masa uszczelniająca >>>

Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające mogą zatem zastąpić dwa rodzaje hydroizolacji, a to pozwala uniknąć połączeń mas bitumicznych z mineralnymi. Zmniejsza się więc ryzyko popełnienia błędów podczas prac izolacyjnych i znacznie przyspiesza ich wykonanie. Skraca też czas potrzebny na wykonanie powłoki hydroizolacyjnej. Mogą wypełnić rysy i pęknięcia w podłożu nawet do 5 mm (podobnie jak masy KMB).

Po związaniu hybrydowe masy uszczelniające są:

  • szczelne,
  • odporne na czynniki atmosferyczne (promieniowanie UV, wahania temperatury powyżej i poniżej zera, starzenie),
  • korozję biologiczną (algi),
  • sól odladzającą, siarczany i inne szkodliwe sole.

Hybrydowe masy uszczelniające zachowują elastyczność w bardzo niskich temperaturach, doskonale przylegają do podłoża i są odporne na dyfuzję dwutlenku węgla (ochrona przed karbonatyzacją).

natrysk masy hydroizolacyjnej
Autor: SCHOMBURG Izolując duże powierzchnie, masę nanosi się przez natrysk. To wygodny i szybki sposób, ale wymaga kontrolowania grubości warstwy

Jak nakładać masę hybrydową?

Masy polimerowe trzeba nakładać w minimum dwóch warstwach metodą szpachlowania, szlamowania lub natrysku. Tak jak szlamy można je stosować na zawilgocone (matowo wilgotne) powierzchnie, a drugą warstwę – podobnie jak w masach KMB – nałożyć metodą mokre na mokre, po szybkim przeschnięciu pierwszej - zależnie od temperatury i wilgotności powietrza na 1 mm potrzeba zwykle 5-9 godzin. Nakładając kolejną warstwę masy, pędzel prowadzi się prostopadle w stosunku do kierunku nakładania pierwszej warstwy. Są też hybrydowe masy szybkowiążące (błyskawiczne), których drugą warstwę można nakładać już po 3 godzinach, a po kolejnych 3-4 można już chodzić po wykonanej hydroizolacji i prowadzić dalsze prace. Zazwyczaj po kilku godzinach (2-3) są odporne na działanie deszczu, a w przypadku izolacji pionowych można zasypać je gruntem już po 6 godzinach.

Podczas izolacji przeciwwodnej fundamentów z masy hybrydowej trzeba pamiętać, że dla uzyskania skutecznej izolacji łączna jej grubość po wyschnięciu powinna wynosić przynajmniej 4 mm, ale ze względu na zawartość części stałych grubość świeżej powłoki musi być większa (zawsze zgodna z kartą techniczną produktu). Zachowanie odpowiedniej grubości może ułatwić zatopiona w masie siatka zbrojąca. Zwykle na suchą powłokę grubości 1 mm z masy hybrydowej potrzeba – podobnie jak w przypadku mas KMB – co najmniej 1,1–1,2 kg/m2, ale są też takie, których potrzeba nieco więcej, np.  około 1,5 kg/m2.

Hydroizolacja - wcieranie pędzlem
Autor: SCHOMBURG Aby nanieść cienką warstwę masy na niezbyt równe podłoże, trzeba dokładnie wcierać ją pędzlem
Moja izolacja przeciwwodna ścian piwnicy
Pozostałe podkategorie