Dobre fundamenty, czyli jakie? Sprawdź, jak powinny być wykonane fundamenty pod dom

2024-02-07 14:15

Od tego, jak zostaną wykonane fundamenty wiele zależy – stabilność domu, suchość murów, trwałość tynków, wytrzymałość ścian. Jak powinny być zaprojektowane i wykonane fundamenty pod dom? Z czego i jak najlepiej zrobić fundamenty?

fundament
Autor: Andrzej Szandomirski

Spis treści

  1. Fundamenty uwzględnione w projekcie
  2. Właściwe wytyczenie fundamentów
  3. Posadowienie ław i stóp fundamentowych, czyli na jaką głębokość kopać fundamenty pod dom?
  4. Z czego najlepiej zrobić fundamenty?
  5. Hydroizolacja fundamentów - nie zawsze papa na lepiku!
  6. Ocieplenie fundamentów - jaki styropian najlepszy?

Fundamenty uwzględnione w projekcie

Starannie przygotowany projekt budynku powinien uwzględniać parametry gruntu, na którym ma być budowany dom. Gdy projekt pochodzi z katalogu, trzeba zlecić jego adaptację, także pod tym kątem. Warto zatem zlecić najpierw geotechnikowi zbadanie gruntu na działce. W ten sposób przekonasz się, czy jest on wystarczająco spoisty, przepuszczalny i czy blisko powierzchni nie ma wód gruntowych. Gdy grunt nie jest wystarczająco nośny, można go wzmocnić lub wymienić. Gdy woda gruntowa sięga wysoko, zwykły fundament można w porę zastąpić płytą fundamentową, która jest posadawiana dość płytko.

Właściwe wytyczenie fundamentów

Na działkę należy wezwać geodetę, aby wytyczył miejsce ulokowania domu, obrys fundamentów oraz osie przyszłych ścian. Błędy na tym etapie kończą się przeważnie tym, że ściany nie trzymają kątów prostych, tam gdzie powinny. To skomplikuje dalsze prace murarskie. Dlatego też wytyczenie powinno być skontrolowane i wpisane do dziennika budowy.

Posadowienie ław i stóp fundamentowych, czyli na jaką głębokość kopać fundamenty pod dom?

Oczywiście głębokość posadowienia określona będzie w projekcie lub jego dokumentacji adaptacyjnej. Na tej podstawie wykonawcy przygotowują wykopy. Ich dno musi się znaleźć poniżej poziomu przemarzania gruntu, który jest różny w różnych strefach kraju i wynosi od 0,8 do 1,4 m.

Gdyby fundamenty zostały posadowione ponad tym poziomem, zagrażałyby im tak zwane wysadziny, prowadzące do pękania ścian, nie tylko fundamentowych.

Z czego najlepiej zrobić fundamenty?

Istnieje wiele materiałów, z których da się zbudować fundamenty. Ławy najczęściej robi się z betonu. Dno wykopu się wyrównuje, ustawia szalunki, grunt stabilizuje układając warstwę chudego betonu, umieszcza między szalunkami zbrojenie (koniecznie na podpórkach dystansowych) i betonuje. Wszystko zgodnie z projektem.

Na ławach, po upływie około 3 tygodni, buduje się ściany fundamentowe. Najtańsze to te z bloczków betonowych. Czasem warunki gruntowe i wodne wskazują, że lepsze będą żelbetowe, tak jak ławy. One są betonowane razem z ławami lub dobetonowywane później.

Możliwe jest też zbudowanie ścian z pustaków zasypowych, wypełnianych na budowie betonem. Beton stosowany do wykonywania fundamentów powinien mieć klasę minimum C12/15.

Hydroizolacja fundamentów - nie zawsze papa na lepiku!

Błędem jest izolowanie ław i ścian rutynowo, bez rozpoznania rzeczywistych potrzeb. Wykonawcy najchętniej trzymają się schematu – na ławach 2x papa na lepiku, a ściany pomalowane masą bitumiczną. Czasem jednak hydroizolacja, zwłaszcza pionowa (na pionowych płaszczyznach fundamentów) musi być solidniejsza i wtedy w grę wchodzą papy hydroizolacyjne lub specjalne folie.

Do hydroizolacji natomiast nie służy folia kubełkowa. To materiał osłonowy, mający zabezpieczać izolację właściwą przed uszkodzeniem w trakcie zasypywania wykopów lub później – przed korzeniami.

Gdyby zabrakło izolacji lub była ona wykonana niestarannie, woda gruntowa wnikałaby w konstrukcję i na zasadzie podciągania kapilarnego docierała aż do ścian parteru, powodując zawilgocenie, skutkujące pękaniem i odpadaniem tynku oraz sprzyjające rozwojowi pleśni.

Ocieplenie fundamentów - jaki styropian najlepszy?

Po wykonaniu hydroizolacji do ścian fundamentowych mocuje się płyty termoizolacyjne, przeważnie z twardego styropianu fundamentowego lub z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Najlepiej, gdy izolacja taka osłania ściany z obu stron. Powinna też zachodzić na ławy.

Podłogi na gruncie również wymagają ocieplenia. Robi się je gdy dom zostanie już zadaszony. Do takiej izolacji warto użyć styropianu DACH/PODŁOGA lub polistyrenu XPS. Grubość izolacji termicznej powinna wynikać z projektu. Lepiej zrobić za grubą niż za cienką.

Ławy fundamentowe - jak prawidłowo je wykonać
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie