Styropian pod płytę fundamentową. Na co zwrócić uwagę przy wyborze styropianu pod płytę fundamentową?
Płyta fundamentowa to coraz popularniejsze rozwiązanie posadowienia domu. Do jej izolacji termicznej używa się płyt styropianowych. Zobaczmy, jakie specjalne właściwości powinien mieć styropian pod płytę fundamentową. Jaka grubość styropianu pod płytę fundamentową? Czy każdy styropian nadaje się pod płytę fundamentową?
Spis treści
- Nienasiąkliwy styropian pod płytę fundamentową
- Nośny styropian pod płytę fundamentową
- Jaki styropian pod płytę fundamentową?
Kupując styropian do prac ociepleniowych, trzeba wybrać odpowiednią grubość izolacji o potrzebnym współczynniku przewodności cieplnej. Niemniej ważne jest dopasowanie rodzaju styropianu do miejsca przeznaczenia. Jaki styropian zastosować pod płytą fundamentową? Należy wziąć pod uwagę dwa czynniki.
- Będzie on narażony na wieloletni kontakt z gruntem, wilgocią, wodą, glonami, grzybami. Pod ich wpływem nie może ulec zawilgoceniu i zniszczeniu. Trzeba wiedzieć, że mokra izolacja ziębi, a nie chroni przed stratami ciepła.
- Styropian pod płytą fundamentową będzie dźwigał ciężar całego budynku. Przenosząc te obciążenia na grunt, nie może ulec nadmiernemu zgnieceniu, ponieważ wtedy zdecydowanie obniżyłyby się jego parametry cieplne.
Wniosek: styropian pod płytę fundamentową musi być przede wszystkim:
- nienasiąkliwy,
- odporny na ściskanie.
Nienasiąkliwy styropian pod płytę fundamentową
Standardowo płyty styropianu EPS, czyli polistyrenu ekspandowanego, mają nasiąkliwość do 5%. Są produkowane również płyty hydrofobizowane przeznaczone do ochrony fundamentów, które mają obniżoną nasiąkliwość wodą przy długotrwałym zanurzeniu. Jest to parametr oznaczany symbolem WL(T). Można go znaleźć w kodzie produktu podanym na opakowaniu. Najlepiej wybierać styropian, który ma nasiąkliwość obniżoną do 3, a nawet 2%.
Producenci styropianu oznaczają swoje produkty, umieszczając napisy na opakowaniach, tak żeby łatwo można było odnaleźć właściwy rodzaj. Wybierając produkty pod płytę fundamentową, należy szukać wśród tych oznaczonych Fundament, Aqua, Hydro.
Nośny styropian pod płytę fundamentową
Jednak nie każdy styropian fundamentowy nadaje się pod płytę. Należy wybrać taki, który ma podwyższoną nośność, ponieważ płyty styropianu nie mogą ulec zgnieceniu pod wpływem obciążeń.
Dla styropianu EPS podaje się parametr nominalny określający wytrzymałość na ściskanie przy krótkotrwałych obciążeniach i przy odkształceniu do 10%. W kodzie produktu znajdziemy oznaczenie CS(10) z liczbą określającą wytrzymałość, np. 70, 100, 150, 200 kPa, a na opakowaniu napis EPS 70, EPS 100... W przypadku styropianu pod płytę fundamentową należy brać pod uwagę wytrzymałość na długotrwałe obciążenia (przyjmuje się, że przez okres 50 lat) przy odkształceniu do 2%. Dla styropianu pod płytę musi być ona znacznie większa niż dla styropianów fasadowych. Na przykład dla styropianu CS(10)200, czyli EPS 200, wynosi ona nawet 6000 kg/m2 (w porównaniu do 1800 kg/m2 dla CS(10)60).
Styropiany o zwiększonej nośności bywają oznaczane Parking, Dach, Podłoga. Zatem styropian pod płytę fundamentową znajdziemy wśród produktów o takiej nazwie.
Pamiętajmy też, aby obliczyć, ile paczek styropianu trzeba kupić do ocieplenia budynku.
Jaki styropian pod płytę fundamentową?
Płyta fundamentowa jest projektowana indywidualnie pod każdy budynek z uwzględnieniem miejscowych warunków gruntowych. Projektant wymienia w opisie konstrukcji materiały wraz z ich parametrami, które zostały uwzględnione w obliczeniach. Znajdziemy tam współczynnik przewodzenia ciepła λ oraz grubość płyt, a także specyficzną dla tego zastosowania charakterystykę, czyli parametr wymaganej nasiąkliwości oraz wytrzymałości na ściskanie.
Nie należy zmieniać rodzaju zaproponowanych płyt styropianowych. Ewentualna zmiana wymaga akceptacji inżyniera konstruktora, który dokona na nowo obliczeń.
Znacznie lepsze parametry techniczne niż styropian EPS (polistyren ekspandowany) ma polistyren ekstrudowany XPS. Jest on znacznie mniej nasiąkliwy, bardziej wytrzymały na ściskanie oraz cieplejszy, więc pozwala zmniejszyć grubość izolacji. W projektach płyt fundamentowych można znaleźć zarówno płyty EPS, jak i XPS.
Już na etapie płyty fundamentowej można się zainspirować i wybrać najładniejszą elewację naszego przyszłego domu.
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik
Nic tak nie pasuje do lasu, jak drewno. Elewacje domu tworzy oblicówka z modrzewia syberyjskiego, który jest twardy i odporny na zmienne warunki atmosferyczne