Sezonowanie styropianu. Wybieraj tylko styropian o stabilnych właściwościach

2020-06-15 16:11
Sezonowanie styropianu
Autor: Piotr Mastalerz Termoizolacja z płyt styropianu musi być szczelna, więc płyty układa się na styk

Od jakości styropianu zależy prawidłowe wykonanie termoizolacji domu. Styropian powinien być odpowiednio sezonowany, żeby się utrwalić i nie podlegać dalszym zmianom – już po zamocowaniu na elewacji lub pod posadzką.

Żeby ocieplić elewację, podłogę albo dach płyty styropianu mocuje się obok siebie, tworząc szczelną warstwę termoizolacyjną. Płyty muszą leżeć na styk. Jeśli pojawiłyby się między nimi szczeliny, tworzyłyby one mostki termiczne, przez które uciekałoby ciepło z domu. Dlatego do ociepleń należy wybierać płyty styropianowe prawidłowo wysezonowane, które są stabilne pod względem wymiarów i kształtu.

Sezonowanie styropianu
Autor: Castorama Niewysezonowana płyta styropianowa zmieni swoje wymiary i może się odkształcić, co spowoduje powstanie mostków cieplnych w ścianie lub podłodze

Sezonowanie styropianu: jak to się robi?

Styropian to spienione granulki polistyrenu. Są one podgrzewane, żeby zwiększyć ich objętość (ekspandowanie). Odbywa się to w kontrolowanej temperaturze, żeby proces przebiegał prawidłowo. Po spienieniu granulat się schładza. Resztki środka spieniającego oraz para wodna, która znalazła się w spienionych granulkach kondensują, wytwarzając podciśnienie w ich wnętrzu. Przed dalszą obróbką bloki styropianu muszą być sezonowane w przewiewnych silosach. Dzięki dyfuzji do ich wnętrza wnika powietrze i nadaje im odpowiednią izolacyjność termiczną oraz stabilność wymiarową. Dzięki temu styropian po pocięciu na płyty zachowuje zadaną wielkość i się nie odkształca.

Zależnie od stosowanej przez producenta technologii sezonowany może być spieniony granulat albo już gotowe formy blokowe. Długość procesu sezonowania zależy też od rodzaju styropianu, przede wszystkim jego gęstości. Może on trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Sezonowanie styropianu
Autor: Bolix W budownictwie jest stosowany styropian w postaci płyt o wymiarach najczęściej 100 x 50 cm, których cechy i właściwości fizyczne producenci mają obowiązek deklarować zgodnie z normą PN-EN 13163

Sezonowanie styropianu, czyli stałość parametrów

Sezonowanie styropianu ma na celu utrwalenie właściwości płyt termoizolacyjnych. Każdy wyrób jest zaopatrzony w deklarację właściwości użytkowych przygotowaną przez producenta. Płyty styropianowe powinny zachować deklarowany przez producenta parametr stabilności wymiarowej. Określa się go w procentach w dwojaki sposób. W stałych normalnych warunkach laboratoryjnych – DS(N) i w określonych warunkach temperaturowych i wilgotności – (DS (70,-). Im mniejsza liczba (od 1 do 10) jest po tych oznaczeniach, tym mniejsze odchylenia wymiarowe ma produkt. Dla płyt styropianowych stosowanych do ociepleń ścian najczęściej deklarowana jest stabilność DS(N)2, co oznacza, że długość i szerokość płyty może się zmienić o maksymalnie 0,2%. Czyli płyta o długości 1000 mm może się skurczyć do 998 mm. W przypadku płyt podłogowych (tak zwany styropian dach-podłoga), najczęściej deklarowana jest stabilność DS(N)5, czyli na poziomie 0,5%. W tym przypadku płyta o długości 1000 mm może się skurczyć nawet o 5 mm.

Sezonowanie styropianu
Autor: Piotr Mastalerz Płyty styropianu mają wyprofilowania, żeby dokładniej wsuwać jedną w drugą
Jak ocieplić dom? Klejenie styropianu i kołkowanie

Wydłużone sezonowanie styropianu

Żeby osiągnąć jak najmniejszy skurcz płyt, sezonowanie może zostać wydłużone. Im dłuższy będzie ono trwać, tym mniejszy będzie skurcz końcowy. Przy sezonowaniu styropianu w warunkach laboratoryjnych, tj. w temperaturze około 23oC i wilgotności około 50%, stabilizacja skurczu następuje po około 2 miesiącach.

Należy zwrócić uwagę, żeby podczas sezonowania płyty nie były narażone na działanie promieniowania UV, ponieważ mogą zżółknąć. Po długim wystawieniu na słońce na powierzchni płyt może powstać luźna zwietrzała warstwa. Wówczas przed wykonaniem ocieplenia takimi płytami tę warstwę należy usunąć, a płyty odpylić.

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie