Jak zrobić drewniane wstawki na elewacji

2020-12-21 15:42
Drewniana elewacja na fragmentach domu
Autor: Hanna Długosz Asymetryczną, kanciastą bryłę domu wykończono, różnicując materiały elewacyjne. To one podkreślają nowoczesny podział przestrzeni wnętrza – szara jest część garażowo-gospodarcza, biała dzienna, a drewniana nocna. Poza tym dzięki okładzinie z drewna dom tworzy harmonijną całość z sąsiadującym lasem

Drewniane wstawki na elewacji to interesujący, dekoracyjny fragment. Budowane są z desek mocowanych do drewnianego rusztu nośnego. Deski muszą być wcześniej zaimpregnowane lub pomalowane lakierem, lazurą ochronno-dekoracyjną albo farbą kryjącą.

Projektując i wykonując drewnianą wstawkę na elewacji, trzeba zadbać o jej właściwe połączenie z tynkiem. Musi być zabezpieczone przed wodą opadową, a przy tym umożliwić wentylację spodniej strony desek.

Należy także dopilnować, żeby ocieplenie w miejscu, gdzie zaplanowano drewniane wstawki, nie miało gorszej izolacyjności termicznej niż na pozostałych fragmentach ścian. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów energooszczędnych oraz pasywnych. Pod wstawkę z drewna zlicowaną z tynkiem należy więc zaplanować izolację z materiału o grubości 5-6 cm mniejszej niż na pozostałych fragmentach ścian. Deski mają grubość 2-3 cm i będą przykręcane do pionowego rusztu z listew o grubości minimum 3 cm, mocowanych przez warstwę ocieplenia do muru (bezpośrednio lub za pośrednictwem specjalnych stalowych kątowników). Łączna grubość takiej okładziny wyniesie więc mniej więcej 5 cm.

Jak i czym pomalować elewację?

Drewniane wstawki na elewacji: montaż

Wloty pod okładzinę muszą znajdować się na dole, a wyloty wzdłuż jej górnej krawędzi. Poziome krawędzie okładziny zabezpiecza się obróbkami blacharskimi. Na górze obróbka osłania wylot, tworząc nad nim podłużny daszek z kapinosem (zagięciem blachy zrobionym po to, aby woda deszczowa nie podciekała pod spód obróbki). Na dole stanowi z kolei rodzaj wąskiego parapetu, także z kapinosem, po którym będą spływać ewentualne skropliny powstające pod okładziną.

Przeczytaj też:

Atrakcyjna elewacja domu. Jak zrobić bonie?

Szczeliny między krawędziami pionowymi a tynkiem można pozostawić puste albo wypełnić je rozprężną, impregnowaną taśmą dylatacyjną ze specjalnej gąbki PUR. Taśma taka jest jednocześnie wodoszczelna i paroprzepuszczalna.

Galeria: dom z drewnianymi wstawkami na elewacji

Jeśli pod okładziną ma się znaleźć izolacja termiczna z wełny mineralnej, pamiętajmy, żeby przed montażem listew rusztu ułożyć na niej folię wiatroizolacyjną.

W bardzo podobny sposób robi się drewniane wstawki na gotowym już tynku. Wtedy grubość ocieplenia jest wszędzie jednakowa. Deski są mocowane do impregnowanych listew grubości około 1-2 cm, przykręconych do ściany przez warstwę termoizolacji i tynku. Od góry powinny być osłonięte obróbką blacharską, która powstrzyma wodę deszczową przed wnikaniem pod okładzinę.

Magazyn Murator

Więcej informacji na temat technologii i materiałów potrzebnych do wykonania elewacji domu znajdziesz w artykule "15 pytań o elewację domu" na stronie miesięcznika "Murator".

Sonda
Jaki materiał wybrałbyś na elewację domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie