Inne produkty do izolacji termicznej domu. Jakie materiały termoizolacyjne mamy do wyboru?

2009-09-10 2:00

Do wykonania izolacji termicznej domu stosowany jest zazwyczaj sytropian lub wełna mineralna. Mało kto wie, że na rynku dostępne są inne produkty termoizolacyjne, np. perlit, włókna kokosowe czy keramzyt. Podpowiadamy, gdzie warto stosować mniej znane materiały termoizolacyjne do izolacji termicznej domu.

Worki keramzytu
Autor: Leca® Izolacja podłogi workami keramzytu

Keramzyt

To ceramiczne porowate kulki o twardej powłoce, produkowane z pęczniejących glin wypalanych w temperaturze dochodzącej do 1200°C. Średni współczynnik przewodzenia ciepła λ dla keramzytu (frakcji 2-20 mm) wynosi 0,10 W/(m·K). Może on przenosić większe obciążenia niż tradycyjne materiały izolacyjne. Od niedawna dostępny jest także keramzyt impregnowany, o znikomej kapilarności, przeznaczony do izolacji podłóg na gruncie w efekcie czego warstwa kruszywa może zastąpić trzy warstwy podłogi: podsypkę piaskową, podkład betonowy i izolację termiczną. Keramzyt, wyjałowiony w procesie wypalania, nie stanowi pożywki dla grzybów i pleśni. Jego trwałość jest porównywalna z trwałością materiałów ceramicznych.

Pollytag

To granulat spiekany w temperaturze 1000-1300°C z lotnych popiołów elektrociepłowni, małych ilości miału węglowego i bentonitu. Ma stosunkowo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ=0,14 W/(m·K), dlatego warstwa izolacji powinna być dość gruba. Wykonanie takiej termoizolacji jest proste. Bezpośrednio na konstrukcji stropu układa się warstwę kruszywa, która jest następnie zagęszczana i pokrywana 3-4 cm szlichty. W przypadku izolacji podłogi na gruncie pollytag układa się bezpośrednio na wyrównanym gruncie, następnie daje się warstwę hydroizolacji i podkład betonowy grubości 10 cm, na którym będzie układana posadzka. Z drobniejszych frakcji kruszywa (0,5-4 mm) robi się ciepłe zaprawy wykorzystywane do ocieplania ścian i podłóg. Pollytag można kupować bezpośrednio od producenta i odbierać go samochodem transportowym ze specjalnych zbiorników albo zamówić materiał razem z transportem.

Ciepła alternatywa - nietypowe materiały ociepleniowe
Autor: archiwum muratordom

Perlit

Jest stosowany w postaci suchych zasypek, wykorzystywany do produkcji ciepłochronnych perlitobetonów oraz zapraw murarskich i tynków. To minerał pochodzenia wulkanicznego, który w procesie prażenia uzyskuje porowatą strukturę o bardzo niskim ciężarze, a także własnościach termoizolacyjnych oraz dźwiękochłonnych. W czasie takiej obróbki powstaje perlit ekspandowany, którego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi od 0,04 do 0,059 W/(m·K).Perlit ekspandowany to niepalny granulat, który jest obojętny chemicznie i biologicznie. Jest odporny na mróz oraz wilgoć i trwały – producenci określają go jako praktycznie niezniszczalny. Może jednak ulec rozdrobnieniu, ponieważ jest dość kruchy (nie może być zbyt długo mieszany w betoniarce – maksimum 5 minut). Perlitobeton przygotowuje się tak jak zwykły beton, z tym że zamiast piasku stosuje się perlit. Współczynnik przewodzenia ciepła perlitobetonów waha się od 0,08 W/(m·K) do 0,25 W/(m·K). Im większa ich gęstość, tym lepiej przewodzą ciepło. Ciepłochronne zaprawy murarskie z dodatkiem perlitu są produkowane przez kilka firm, ale można je też wykonać samodzielnie na placu budowy.

Polietylen

Maty polietylenowe produkuje się z pianki polietylenowej zbudowanej z zamkniętych komórek. Dzięki temu nie chłoną wody oraz zapobiegają przenikaniu pary wodnej. Są odporne na działanie substancji chemicznych oraz na zniszczenie przez insekty i gryzonie. Można je dociążać płytami lub stosować bezpośrednio pod wylewki. Ich współczynnik przewodzenia ciepła l waha się od 0,035 do 0,042 W/(m·K). Chronią przed hałasem.
Uwaga! Nie są odporne na promieniowanie UV, dlatego stosowane na zewnątrz muszą być pokryte materiałem ochronnym. Mogą być wykończone folią aluminiową, folią aluminiową z taśmą samoprzylepną, tekstyliami lub malowane farbami. Są trwałe – producenci twierdzą, że po dziesięciu latach nie stwierdzono oznak starzenia się pianek.

Poliuretan

Produkowany z poliuretanu oznaczanego symbolem PUR, występuje w postaci pianki lub płyt. Ma zdolności termoizolacyjne (współczynnik przewodzenia ciepła λ to 0,021-0,023 W/(m·K), jest odporna na działanie wody i pary wodnej, jest lekka (1 m² grubości 5 cm waży około 2 kg) i dobrze wypełnia izolowaną powierzchnię. Można ją nanosić na blachę, papę, beton i drewno.
Pokryty pianką dach płaski wystarczy pomalować farbą zawierającą filtr UV, nie wymaga już żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Jest odporny na działanie rozpuszczalników, kwasów, gazów przemysłowych. Pali się wtedy, gdy jest źródło ognia. Jeśli ono gaśnie, gaśnie również poliuretan. Nie topi się, a wydzielający się gaz nie jest duszący ani drażniący. Poliuretan jest trwały. Jego trwałość szacuje się na co najmniej 50 lat. Poliuretanowe materiały izolacyjne występują w postaci pianki albo płyt.

Szkło spienione Foamglas

Produkowane jest z materiałów nieorganicznych – szkła i węgla. Ma wiele zalet: jest niepalne, jest całkowicie wodo- i paroszczelne, ponieważ jego komórki są hermetycznie zamknięte, charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością na ściskanie (0,7-1,6 MPa). Współczynnik przewodzenia ciepła szkła spienionego waha się od 0,04 do 0,049 W/(m·K). Ma dobra odporność chemiczną i biologiczną i jest łatwy w montażu.

Płyt silikatowe

Produkowane są z piasku i wapna. Płyty silikatowe są paroprzepuszczalne, niepalne i dzięki pH 10 odporne na zagrzybienie. Ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,059 (płyta sucha) do 0,065 W/(m·K) (płyta wilgotna). Umożliwiają docieplenie ścian od wewnątrz, gdy niemożliwa jest termoizolacja zewnętrzna.

Włókna konopi

Do produkcji mat konopnych używa się naturalnych środków do łączenia włókien i naturalnych impregnatów. Mają niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,04 W/(m·K)oraz zdolność regulowania poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Są lekkie i sprężyste. Przy bardzo dobrej izolacyjności termicznej (λ= 0,04 W/(m·K)) pozwalają na łatwe dopasowanie grubości izolacji termicznej do grubości krokwi.

Korek

W budownictwie wykorzystywany jest korek ekspandowany, który uzyskuje się, poddając granulat korkowy (bez dodatków chemicznych) procesowi podobnemu do prażenia kukurydzy – korek wydziela naturalne lepiszcze (suterynę), które spaja korkowy granulat. Powietrze stanowi aż 90% jego objętości i 50% masy, dlatego ma on tak dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Jego współczynnik przewodzenia ciepła l wynosi 0,037-0,040 W/(m·K). Korek potrafi pochłonąć od 30 do 70% dźwięków o częstotliwości 400-4000 Hz. Jest nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów. Dzięki temu nie chłonie wody i jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Jest trudno zapalny. Poza tym praktycznie się nie starzeje i nawet niekonserwowany nie traci swoich właściwości.

Zobacz też: jakiej grubości powinno być ocieplenie poddasza >>>

                  jaki styropian na ocieplenie domu wybrać >>>

                  jak poprawnie wykonać ocieplenie domu >>>

Wókna drzewne

Materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych ma niski współczynnik przewodzenia ciepła – λ od 0,038 do 0,05 W/(m·K). Największy wpływ na jego wartość ma gęstość materiału (od 40 do 270 kg/m³). Im jest mniejsza, tym jest on niższy. Skutecznie tłumi dzwięki i jest odporny na działanie srodków chemicznych. Najczęściej stosuje się go w postaci płyt, wykorzystując do izolowania ścian stropów idachów.

Celuloza

Izolacja z włókien celulozowych stosowana jest przede wszystkim do ocieplenia budynku w przestrzeniach trudno dostępnych, w których nie da się poprawnie ułożyć tradycyjnych materiałów ociepleniowych. Włókna celulozowe pozyskuje się z makulatury z gazet drukowanych farbami zawierającymi naturalne pigmenty z olejów roślinnych. Jej atuty to: zdolność tłumienia dźwięków, niski współczynnik przewodzenia ciepła λ waha się od 0,039 do 0,042 W/(m·K), niepalność, nie ulega również biodegradacji i nie pochłania wilgoci.

Włókna kokosowe

Robi się z nich podkłady pod wylewki albo wypełnia nimi pustki między legarami podłóg podniesionych. Maty i płyty kokosowe oprócz dobrych parametrów izolacyjności termicznej (współczynnik λ = 0,043-0,045 W/(m·K)). Palą się, ale nie przenoszą płomienia. Maty kokosowe wytwarzane są maszynowo metodą igłową z włókna kokosowego, bez użycia jakichkolwiek środków lub procesów chemicznych.

Pozostałe podkategorie