Dachówka na elewacji domu. Ekspert radzi jak zaprojektować taką elewację

2023-08-18 15:21

A może wykończyć elewację domu dachówką ceramiczną? Jak to zrobić bez błędów? Elewacja wykończona płaskimi dachówkami to nowoczesne, estetyczne i trwałe rozwiązanie. Do tego coraz modniejsze!

Spis treści

  1. Dachówki na elewacji: projekt
  2. Mocowanie dachówek na elewacji
  3. Styk dach-elewacja
  4. Dachówka płaska na elewacji
  5. Nowoczesna i trwała elewacja z dachówek
  6. Szkoła w Psarach

Elewacja jest istotną częścią każdego budynku - stanowi jednocześnie jego wizytówkę. Tradycyjny materiał wykończeniowy – tynk - coraz częściej zastępują inne, bardziej atrakcyjne rozwiązania, takie jak okładziny ceramiczne, kamienne, drewniane czy fasady wentylowane. Do tego grona ostatnio dołączył nowy materiał - dachówki. To pozwala stworzyć oryginalnie wykończony budynek. Pokrycie z dachówek jest ładne, trwałe, niepalne i odporne na czynniki atmosferyczne.

Poprosiliśmy specjalistę z firmy Wienerberger Ceramika Budowlana o wyjaśnienie, jak zbudować okładzinę elewacji z dachówek i jakie dachówki najlepiej sprawdzą się w tym miejscu.

Dachówki na elewacji
Autor: Wienerberger Dachówki na elewacji świetnie wpisują się w nowoczensne bryły domów

Spis treści

  1. Dachówki na elewacji: projekt
  2. Mocowanie dachówek na elewacji
  3. Styk dach-elewacja
  4. Dachówka płaska na elewacji
  5. Nowoczesna i trwała elewacja z dachówek
  6. Szkoła w Psarach

Dachówki na elewacji: projekt

Projektowanie elewacji, na której będą ułożone dachówki, zasadniczo nie różni się od projektowania dachu. Układ warstw jest podobny jak na połaci. Elementem konstrukcyjnym zamiast krokwi jest ruszt mocowany do ściany bezpośrednio lub za pomocą kotew. Elementy konstrukcji mogą być drewniane bądź metalowe. Ze względów ekonomicznych najczęściej spotykanym rozwiązaniem są konsole stalowe zabezpieczone przed korozją i ruszt drewniany. Całość uzupełnia, tak jak w przypadku pokryć dachowych, membrana oraz materiał termoizolacyjny.

Dachówki na elewacji
Autor: Wienerberger Projekt dachu i fasady wykończonych tymi samymi dachówkami

Zaprojektowanie elewacji krytej dachówkami jest podobne do każdej innej fasady wentylowanej. Należy uwzględnić ciężar własny konstrukcji oraz pokrycia, parcie/ssanie wiatru oraz inne obciążenia rzadziej występujące (np. parcie tłumu, szczegóły instalacyjne itp.). Oprócz obliczenia konstrukcji rusztu, rozstawu konsol i doboru odpowiednich kotew wymagane jest obliczenie liczby łączników termoizolacji. Minimalna ich liczba wskazana jest w załączniku normy PN-EN 1996-1-11 i (jeżeli producent izolacji nie posiada innych wytycznych zawartych w aprobacie technicznej) wynosi 4 szt./m².

Dachówki na elewacjach można stosować na terenie całej Polski, we wszystkich strefach wiatrowych. W projekcie konstrukcyjnym należy uwzględnić lokalne warunki wiatrowe. Jeżeli budynku dotyczą dodatkowe wymagania pożarowe również powinny zostać uwzględnione w projekcie elewacji. Dachówka jako produkt niepalny (klasa A1) nie pogorszy klasyfikacji ogniowej przegrody.

Dachówki na elewacji
Autor: Wienerberger Ze względu na warunki lokalne, np. określone strefy wiatrowe, okładzina elewacji z dachówek wymaga przygotowania odpowiedniego projektu konstrukcyjnego

Mocowanie dachówek na elewacji

W okładzinie na elewacji każdą dachówkę należy mocować mechanicznie do rusztu. Jest to wymagane zarówno na dachach stromych (powyżej 60o), jak i na elewacjach. Elementy układamy luźno, aby zmiany materiałowe wynikające z rozszerzalności termicznej nie spowodowały uszkodzenia okładziny.

Dzięki temu w elewacjach wykonanych z dachówek nie trzeba stosować dodatkowych dylatacji, a na pewno można ograniczyć ich liczbę. Elementy mocujące dachówki na elewacji powinny odznaczać się wysoką jakością i być odpowiednio zabezpieczone przed korozją (najlepiej żeby były wykonane ze stali nierdzewnej), tak aby zapewnić długą trwałość. Odpowiednie będzie stosowanie rozwiązań systemowych, takich jak wkręty z uszczelką połączone z klamrami.

Układanie dachówki ceramicznej - sposoby, rodzaje dachówek
Dachówki na elewacji
Autor: Wienerberger Wszystkie dachówki na elewacji są mocowane mechanicznie także dlatego, żeby elewacja nie stanowiła źródła niebezpieczeństwa dla osób przechodzących obok domu

Styk dach-elewacja

Przejście z dachu na elewację można wykonać z zastosowaniem obróbek blacharskich lub za pomocą specjalnych dachówek mansardowych. Żeby zapewnić prawidłowe odprowadzenie wód opadowych można zaprojektować ukryty system orynnowania lub rynny przyziemia opatrzone w kratki ochronne.

Dachówki na elewacji
Autor: Wienerberger Przejście z dachu w elewację wyznaczają dachówki mansardowe z załamaniem płaszczyzny

Dachówka płaska na elewacji

Na elewacjach w zasadzie można stosować dachówki faliste, jak i płaskie. Jednak lepszy efekt wizualny dają dachówki płaskie, które dobrze “przylegają” do budynku, tworzą okładzinę ściśle otulającą bryłę domu. Ze względu na szczelność okładziny najlepiej wybierać dachówki z zakładkami bocznymi i górnymi. Karpiówka położna na zmniejszonym rozstawie łat również może estetycznie i szczelnie okalać bryłę budynku. Każdy producent wskazuje, czy dany model dachówek można stosować na elewacji.

Dachówki na elewacji
Autor: Wienerberger Na elewacje poleca się dachówki płaskie, ponieważ dają dobry efekt estetyczny otulania ścian. Można wykorzystać m.in. karpiówki

Nowoczesna i trwała elewacja z dachówek

Oprócz wysokiej wartości estetycznej i wyróżnienia budynku elewacja z dachówek przy relatywnie niskiej cenie w stosunku do innych fasad wentylowanych odznacza się dużą trwałością. Dachówki ceramiczne nie ulegają wpływom warunków atmosferycznych wraz z upływem czasu, czego dowodem są bardzo stare budynki z pokryciem z dachówek w dobrym stanie. Warto pamiętać, że kolor dachówek ceramicznych uzyskiwany jest w procesie wypału, dzięki czemu po latach nie zblakną.

Dachówki na elewacji
Autor: Wienerberger Dachówki nadają się na pokrycie elewacji, ponieważ są bardzo trwałe
Warto zobaczyć

Szkoła w Psarach

Szkoła podstawowa w Psarach mieści się w dawnym domu ludowym, który został wzniesiony w 1870 r. Jest to murowany, prostokątny, dwukondygnacyjny budynek z zaadaptowanym poddaszem. Szkoła była modernizowana i rozbudowywana na przełomie 2017 i 2018 r. Inwestorzy stwierdzili, że najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie wykończenie całej bryły obiektu jednym materiałem - dachówkami ceramicznymi w kolorze naturalnej czerwieni. Całość świetnie wpisała się w warunki miejskiej zabudowy, w której jednym z motywów są ceglane elewacje.

Dachówki na elewacji
Autor: Wienerberger Szkoła w Psarach pokryta w całości dachówkami
Sonda
Jaki materiał wybrałbyś na elewację domu?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie