Z czego nowoczesny dom drewniany? Z wielowarstwowego drewna masywnego. Poznaj technologie

2023-03-28 15:41
Dom z drewna CLT
Autor: HENRI WOODS EU Dom z drewna CLT powstaje w fabryce. Prefabrykowane elementy są przygotowane do łączenia i montowane w całość bezpośrednio na działce

Zamiast tradycyjnych litych bali lub technologii szkieletowej do budowy domu drewnianego warto wybrać wielowarstwowe drewno masywne. To materiał spełniający najwyższe wymagania i w pełni wykorzystujący surowiec, z którego jest produkowane. Drewno masywne ma mniejszą odkształcalność i większą wytrzymałość niż drewno lite.

Spis treści

  1. Czym jest wielowarstwowe drewno masywne?
  2. Drewno masywne CLT
  3. Technologia Thoma Holz 100
  4. Drewno MHM – Massive Holtz Mauer

Czym jest wielowarstwowe drewno masywne?

Prefabrykowane elementy ścienne, stropowe i dachowe składają się z mniejszych elementów drewnianych klejonych lub łączonych za pomocą łączników (drewnianych czopów lub łączników aluminiowych). Zaawansowana technologicznie produkcja odbywa się w całości w fabryce, z wykorzystaniem maszyny sterowanych cyfrowo, pracujących na podstawie planów konstrukcyjnych przygotowanych w profesjonalnych programach wykorzystywanych przez architektów i projektantów. Dzięki temu elementy domu są spasowane niemal idealnie, a montaż na budowie odbywa się szybko i bez problemów. Wielowarstwowe drewno masywne wytwarza się w kilku technologiach.

elementy z drewna CLT
Autor: MODUS-HOUSE.PL CLT to drewno konstrukcyjne. Powstają z niego również stropy i elementy więźby dachowej

Drewno masywne CLT

To konstrukcje ścian, stropów i dachów powstające z elementów drewnianych klejonych warstwami w układzie krzyżowym (ang. cross-laminated timber). W tej technologii wykorzystuje się również mniejsze fragmenty drewna, które w innych technologiach tworzyłyby odpady. Dzięki temu zużywa się 40-50% całego pnia.

Elementy konstrukcyjne z drewna CLT są również lżejsze, bo mogą mieć mniejsze przekroje niż te z drewna litego, co ma znaczenie podczas transportu i montażu, zwłaszcza na budowach domów jednorodzinnych.

Producenci deklarują też, że wytrzymałość drewna klejonego warstwowo jest zbliżona do betonu. Dzięki temu mogą z niego powstawać konstrukcje o większych rozpiętościach.

Drewno w elementach łączy się klejem pod dużym naciskiem. Od rodzaju użytego kleju zależy odporność ogniowa elementów – klej melaminowy zawiera minimalną ilość formaldehydu, która wydłuża wytrzymałość ogniową całości, ale jest mniej ekologiczna. Klej poliuretanowy nie zawiera formaldehydu, więc panel jest bardziej ekologiczny, ale przez to odrobinę mniej odporny na ogień.

Tarcica do produkcji jest suszona do wilgotności około 8%. Ilość warstw drewna może być różna i od tego zależy grubość gotowych paneli.

Poszczególne części domu powstają w fabryce, precyzyjnie przycinane zgodnie z projektem. Tu też frezowane są kanały pod instalacje, otwory na okna i drzwi. Montaż na placu budowy jest szybki i – co ważne – suchy. Trwa kilka godzin, więc uniezależnia powodzenie budowy od warunków pogodowych.

Dom z drewna wielowarstwowego
Autor: HENRI WOODS EU Wszystkie elementy domu są frezowane maszynowo zgodnie z projektem konstrukcyjnym
Prefabrykaty z drewna CLT
Autor: MODUS-HOUSE.PL Gotowe otwory na okna i drzwi oraz kanały na instalacje przyspieszają montaż

Technologia Thoma Holz 100

Układ warstw poszczególnych elementów jest porównywalny z tym w płytach drewnopochodnych. Deski układane są w różnych kierunkach: krzyżowo i diagonalnie. Istotna różnica polega na sposobie ich łączenia – deski łączy się bez użycia kleju i łączników metalowych, wyłącznie kołkami drewnianymi. Siatka mocno wysuszonych kołków drewnianych o dokładnie wyliczonym rozstawie przechodzi przez kolejne warstwy na całej grubości elementu. Kołki po zamontowaniu pobierają szczątkową wilgoć i pęcznieją, tworząc trwałe połączenie z otaczającymi je deskami.

Do produkcji domów Thoma Holz 100 używa się tak zwanego drewna księżycowego, pozyskiwanego przy ubywającym księżycu. Ma ono wtedy więcej cząsteczek wody, więc podczas procesu suszenia kurczy się mocniej, a podczas eksploatacji kurczy się już tylko minimalnie. Sprawia to, że drewno cechuje się większą gęstością niż to pozyskiwane tradycyjnie – o 5-7%. Gęstość drewna ma wpływ na parametry fizyko-mechaniczne.

Ściany Thoma Holz 100 - wielowarstwowe drewno masywne
Autor: Szturc.pl Toma Holz 100 - w tej technologii poszczególne warstwy drewna układane są krzyżowo i diagonalnie, a następnie łączone w całość drewnianymi kołkami
Wnętrze domu z wielowarstwowego drewna masywnego
Autor: Szturc.pl We wnętrzu można zdecydować się na pozostawienie na widoku rysunku drewna na ścianach lub wybrać inne wykończenie przeznaczone do ścian z drewna

Drewno MHM – Massive Holtz Mauer

To wielowarstwowe płyty z desek z drewna drzew iglastych ułożone warstwami krzyżowo pod kątem 90°. Wyróżniającą cechą jest łączenie ich za pomocą karbowanych gwoździ aluminiowych. Każdy gwóźdź łączy maksymalnie trzy warstwy desek. Drewno wysuszone jest do wilgotności 15%. Deski są nieheblowane, jednostronnie rowkowane w celu poprawy parametrów termoizolacyjnych. Dom przyjeżdża na plac budowy w elementach i tam jest montowany w całość. Sterowana komputerowo produkcja znacznie ułatwia ten proces i czyni go dokładniejszym.

Ścianę MHM ociepla się termoizolacją: by nie pogorszyć właściwości dyfuzyjnych ściany, należy stosować wełnę drzewną lub wełnę mineralną wykończoną tynkiem przepuszczającym parę wodną (na przykład silikonowym) lub elewacją wentylowaną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają