Dom murowany czy prefabrykowany? Porównujemy technologie i koszty budowy?

2023-02-06 18:40
Dom murowany
Autor: SOLBET Murowanie domów jest tańsze od budowy z prefabrykatów, dlatego taka technologia u nas dominuje

Dom murowany czy z prefabrykatów? To częste pytanie inwestorów. Która technologia budowy domu jest lepsza, która tańsza? Jakie mają wady i zalety? Porównujemy metodę tradycyjną budowy domu, murową z bardziej nowoczesną, prefabrykowaną.

Spis treści

  1. Technologia murowa
  2. Technologia prefabrykowana
  3. Dom murowany czy z prefabrykatów - który tańszy?

Prefabrykacja starszym czytelnikom kojarzy się fatalnie - z gierkowskimi blokowiskami, które często wznoszono niedbale. Dla młodszych jest to ciekawa alternatywa dla pustaków, cegieł i bloczków, wariant zdecydowanie nowocześniejszy. O wyborze jednej z tych opcji decydować będzie zdolność kredytowa lub ilość gotówki oraz czas jaki chcemy poświęcić na budowę.

Technologia murowa

W naszym kraju większość domów powstaje z elementów murowych – bloczków, pustaków, cegieł. To metoda tania, sprawdzona, ale z pewnością nie najszybsza. Czas liczony od momentu rozpoczęcia prac do zakończenia stanu surowego zamkniętego wynosi przeważnie 1 rok. Plany może pokrzyżować pogoda, a ta jak wiemy jest u nas dość kapryśna. Zaletą takiej metody jest duża dostępność produktów oraz opanowanie przez wykonawców tajników takiego budowania.

Można rzec, że „murarka” to budowlany elementarz. Innym problemem, oprócz czasu który musi zająć budowa, jest konieczność samodzielnego zaopatrywania budowy. Nie zawsze wybrany budulec będzie dostępny od ręki, zwłaszcza, gdy sezon w pełni. Ponadto, przy takim systemie budowy będziesz musiał być w nią bardzo zaangażowany – koordynować prace różnych ekip, bo oprócz murarzy zjawią się fachowcy od stolarki, cieśle, dekarze, hydraulicy i elektrycy. Budowa będzie wymagała pewnych przestojów, zwanych przerwami technologicznymi, potrzebnych na przykład po to, by beton spokojnie związał.

Technologia prefabrykowana

Prefabrykaty, to z reguły większe, gotowe części budynku, na przykład ściany, duże fragmenty stropów, a nawet przestrzenne moduły stanowiące całość, połowę, 1/3 lub ćwiartkę budynku. Najwięcej domów prefabrykowanych to budynki o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Pod dachami fabryk montuje się też ściany o szkielecie stalowym lub wytwarza wielkie elementy z keramzytobetonu lub betonu zwykłego. Trafisz również na firmy oferujące prefabrykaty z pustaków lub bloczków, murowane pod dachem zakładu produkcyjnego.

Gdy wybierzesz tę technologię nie martwisz się pogodą. Prace mogą być prowadzone nawet zimą. Montaż elementów na budowie powierzasz firmowej ekipie, doskonale znającej dana technologię. Gdy postawisz na prefabrykaty, od momentu zlecenia budowy, do jej pełnego zakończenia (stan pod klucz) może minąć zaledwie sześć miesięcy. Co ważne, nie będziesz zaangażowany w proces budowy i możesz się na niej pojawić dopiero po to, by dokonać formalnego odbioru inwestycji.

Dom prefabrykowany
Autor: DOMEK Prefabrykacja to pomysł dla inwestorów, którzy nie mają czasu bawić się w zaopatrzeniowców i nieustannie doglądać budowy

Dom murowany czy z prefabrykatów - który tańszy?

Oczywiście luksus szybkiej budowy kosztuje. Musisz przyjąć, że dom zbudowany w którejś z technologii prefabrykowanej będzie kosztował około 20-30% więcej niż ten wznoszony tradycyjnie, przez zatrudnioną firmę (od 250 000 zł/100 m²).

Drewniany, szkieletowy dom prefabrykowany o powierzchni 100 m² w stanie surowym zamkniętym będzie kosztował 300 000-480 000 zł. Podobnej wielkości dom z prefabrykatów betonowych lub keramzytobetonowych – od 380 000 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany