Domy kanadyjskie - szybka budowa, ale wymagająca precyzji

2009-09-07 2:00

Domy kanadyjskie to domy tanie i ekonomiczne w eksploatacji. Ich budowa wymaga jednak naprawdę profesjonalnego wykonawstwa. Jeżeli bowiem domy kanadyjskie są niepoprawnie zbudowane, wówczas ściany ich słabo akumulują ciepło i są mało odporne na działanie ognia i silne wiatry.

Domy kanadyjskie - szybka budowa, ale wymagająca precyzji
Autor: DOMY i DOMKI

Zatrudniając ekipę, warto sprawdzić, jakie domy kanadyjskie do tej pory wybudowała i koniecznie skonsultować się z mieszkańcami tych domów.

Szkielet domu kanadyjskiego

Szkieletową konstrukcję domu kanadyjskiego montuje się z belek o przekroju 38 x 89 lub 38 x 140 mm. Poszczególne elementy łączy się gwoździami, a między nimi umieszcza materiał termoizolacyjny. Od środka szkielet i ocieplenie trzeba zaizolować folią paroszczelną. Ściany wewnętrzne mają podobną budowę, ale warstwa ocieplenia jest cieńsza i nie osłania jej folia. Konstrukcja tych ścian obłożona jest obustronnie płytami g-k lub g-w.

Jak wykończyć ściany w domu kanadyjskim

Szkielet ścian zewnętrznych najczęściej obity jest usztywniającymi płytami OSB, pokrytymi izolacją z folii wiatroizolacyjnej, która nie hamuje przepływu pary wodnej z wnętrza domu. Elewację domu można pokryć oblicówką drewnianą, sidingiem winylowym, płytkami elewacyjnymi lub cegłami - licowymi, klinkierowymi bądź silikatowymi.

Nadproża z ociepleniem

W zewnętrznych ścianach szkieletowych nadproża muszą mieć taką samą izolacyjność jak cała ściana. Montuje się je więc z kilku wąskich belek, które zapewniają odpowiednią nośność, a między nimi umieszcza się 12-cm warstwę wełny mineralnej.

Jaki stropy w domach kanadyjskich?

Domy kanadyjskie mają stropy wykonane z gęsto rozstawionych belek drewnianych lub prefabrykowanych drewnianych belek dwuteowych. Między nimi umieszcza się wełnę mineralną, izolującą akustycznie. Od góry strop obija się płytami OSB, a od dołu instaluje sufit podwieszany z płyt g-k lub g-w.

Najlepsze drewno na szkielet

Do budowy domu kanadyjskiego trzeba używać dobrej jakości drewna iglastego, bez śladów pleśni, grzybów, owadzich korytarzy i kory. Czterostronnie strugane, z fazowanymi krawędziami, musi być suszone komorowo i mieć wilgotność nie większą niż 20%. Może też być zaimpregnowane, najlepiej metodą ciśnieniową. Koniecznie impregnować należy: zewnętrzne elementy konstrukcyjne domu, słupy i podpory poniżej poziomu gruntu, części ścianek szkieletowych w piwnicach i stropów opartych na ścianach piwnicznych, elementy stykające się z betonem, legary podłogowe i belki podwalinowe.

Zalety domów kanadyjskich

  • Ich budowa trwa krótko. To technologia czysta i nie wymagająca przerw.
  • Są stosunkowo tanie.
  • Ich izolacyjność termiczna jest dobra, U = 0,3-0,2 W/(m2K).

Wady ścian w domach kanadyjskich

  • Są mało odporne na huraganowe wiatry.
  • Ich poprawna izolacyjność akustyczna wymaga od wykonawcy dużej wiedzy i solidności.
  • Słabo akumulują ciepło.
  • Niepoprawnie wykonane, są mało odporne na działanie ognia.

Warto również zwrócić uwagę na inny rodzaj budowania w technologii szkieletowej - szkielet stalowy. Podobny do drewnianego, ustępuje mu jednak popularnością. Podstawą jego konstrukcji są metalowe słupy i belki wzmocnione prętami stężającymi i usztywniającymi.

Nasi Partnerzy polecają