Domy przysłupowe perłą budownictwa regionalnego na Dolnym Śląsku

2023-05-30 18:03

Domy przysłupowe występują w regionie od Dolnego Śląska przez północne Czechy, Górne Łużyce, aż po Szwajcarię Saksońską. Dla nadgranicznego terenu Polski, Czech i Niemiec ukuto określenie Kraina Domów Przysłupowych. Jak zbudowany jest dom przysłupowy i jaką ma wartość architektoniczną?

Domy przysłupowe 2023. Domy przysłupowe na Dolnym Śląsku
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Przysłupowy "dom pastora" w Janówce koło Leśnej na Dolnym Śląsku

Spis treści

  1. Jak zbudowane są domy przysłupowe?
  2. Dom przysłupowy - charakterystyczny mur pruski lub szachulec
  3. Galeria - zobacz domy przysłupowe tradycyjne i projekty nowoczesnych domów przysłupowych
  4. Dom przysłupowy - ginąca tradycja
  5. Powrót domów przysłupowych

Jak zbudowane są domy przysłupowe?

Mówi się o nich domy sudeckie, domy łużyckie (po niemiecku – das Umgebindehaus, po czesku – podstávkový dům), jednak fachowa nazwa pochodząca od konstrukcji budynku, a nie terenów występowania to dom przysłupowy. Istotą takiego domu jest to, że górne kondygnacje opierają się na tak zwanych przysłupach, czyli łukowatych podporach otaczających drewnianą izbę zrębową. Przysłupy przypominają arkady, są ozdobnie rzeźbione.

Między nimi znajdują się okna izby zrębowej (belkowej) – drewnianej „skrzyni”, która nie pełni funkcji nośnej dla wyższych kondygnacji. To część mieszkalna, w której tradycyjnie siedzibę mieli tkacze. Skomplikowana konstrukcja została wymyślona właśnie dla nich, by dobrze tłumić drgania krosna.

Izba zrębowa była oddzielona sienią (ze schodami na piętro) od gospodarczej, na ogół murowanej z kamienia lub cegły. W części gospodarczej mogła się mieścić na przykład stajnia.

Klasyczna architektura jest często motywacją dla nowoczesnych projektów, jak ta znakomita realizacja!

Domy przysłupowe 2023 na Dolnym Śląsku
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Izerski dom w Grabiszycach koło Leśnej w powiecie lubańskim. Na jego przykładzie świetnie widać łukowate podpory okalające izbę zrębową, na których opierają się górne kondygnacje domu

Dom przysłupowy - charakterystyczny mur pruski lub szachulec

Na ogół domy przysłupowe są piętrowe, z poddaszem i dachem dwuspadowym z naczółkami lub mansardowym. Widoczne na elewacji piętra belki ułożone krzyżowo (mur pruski) to tak zwana konstrukcja ryglowa. Przestrzeń między belkami wypełniały słoma lub glina (szachulec).

Ale kombinacje mogły być różne – zdarzają się budynki o konstrukcji zrębowo-ryglowej, a także zrębowo-zrębowej. W niektórych dach spoczywa bezpośrednio na przysłupach.

Przeczytaj też:

Galeria - zobacz domy przysłupowe tradycyjne i projekty nowoczesnych domów przysłupowych

Dom przysłupowy - ginąca tradycja

Rozkwit tej architektury przypadł na XIX w. i z tego okresu pochodzi większość zachowanych przykładów. Wiele z nich zostało odrestaurowanych i służy jako baza agroturystyczna. Raz w roku, także te domy, które nie są otwarte dla turystów, oglądać można w maju podczas Otwartych Dni Domów Przysłupowych. W 2023 roku odbędą się 28 maja.

Po II wojnie światowej zaprzestano budowania w tej technologii. W wielu wsiach, na przykład w Wyszkowie, widać niestety działanie czasu, a mieszkańcy nie zawsze są świadomi, jaką wartość dla krajobrazu mają ich domy. Zamurowane izby zrębowe, styropian na elewacjach, plastikowe okna, pastelowe róże i żółcienie zamiast białego tynku – wszystko to sprawia, że niektóre domy trudno skojarzyć z ich historycznymi pobratymcami. Właściciele powiększają okna albo zamieniają je na plastikowe, usuwają łupek lub ceramiczne pokrycie z dachów, zastępując je blachodachówką

Są też jednak wsie, których wyjątkowa aura, autentyczność lokalnej architektury sprawiają, że przeprowadzają się tam ludzie z pobliskich aglomeracji, artyści świadomi wartości tych domów – tak jest na przykład w zadbanej wsi Antoniów pod Jelenią Górą.

Dom przysłupowy 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Dom Kołodzieja w Zgorzelcu jest jednym z najbardziej okazałych przykładów zachowanego domu przysłupowego.

Powrót domów przysłupowych

Rozmaitość form domu przysłupowego miała być inspiracją dla architektów, którzy wzięli udział w międzynarodowym konkursie na wykreowanie jego współczesnej interpretacji – modelowego domu jednorodzinnego o cechach architektury regionalnej.

O konkursie: Nowe domy przysłupowe

Organizatorami były wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenie Dom Kołodzieja oraz ze strony niemieckiej Stowarzyszenie Fachring Umgebindehaus. Jego celem było ratowanie krajobrazu kulturowego Krainy Domów Przysłupowych, których z roku na rok jest coraz mniej.

Stowarzyszenie Dom Kołodzieja chce, by spośród wyłonionych projektów zostały wybrane przynajmniej trzy, które po przygotowaniu projektu budowlanego tutejsi mieszkańcy będą mogli kupić za symboliczną złotówkę. Jeden ma być bardziej nowoczesny, drugi bardziej tradycyjny, trzeci z możliwością przeznaczenia na funkcje usługowe.