Elewacja domu jak mur pruski. Jak wykonać mur pruski?

2020-12-11 14:11 Krystian Dusza
Mur pruski
Autor: Andrzej T. Papliński Deski mogą mieć wyszukane formy, które będą dodatkową ozdobą elewacji. A ocieplenie można obłożyć cegłami lub płytkami klinkierowymi – ich docinanie to żmudna praca wymagająca ogromnej precyzji

Elewacja domu wykonana jak mur pruski ma wyjątkowy charakter. Jednak wykonanie muru pruskiego wymaga precyzji. Warto więc prace powierzyć doświadczonej ekipie. Jeśli chcesz, żeby twoje ściany zewnętrzne wyglądały jak mur pruski, skorzystaj z rad naszego specjalisty.

Mur pruski krok po kroku

Przed przystąpieniem do prac elewacyjnych, trzeba koniecznie zrobić projekt elewacji domu. Powinien on precyzyjnie określać optymalną grubość warstwy styropianu, aby ocieplone ściany skutecznie chroniły dom przed nadmierną utratą energii.

Sprawdź też: budowa domu - koszty >>>

Prace przy murze pruskim rozpoczynamy od przyklejenia do ścian zewnętrznych płyt styropianowych, używając zaprawy oferowanej w danym systemie bezspinowym. W płytach wycinamy korytka w miejscach, w których będą zamontowane deski. Wycięcia powinny być wykonane tak, żeby pod deską znajdowała się optymalnej grubości warstwa styropianu (całkowita grubość naklejanych płyt styropianowych powinna być powiększona mniej więcej o grubość deski). Pozwoli to na ograniczenie mostków termicznych. Trzeba też pamiętać, by po ostatecznym wykończeniu elewacji tynkiem lub inną okładziną tworzyła ona z deską jedną płaszczyznę.

Sprawdź też: deski elewacyjne - przegląd >>>

Na tak przygotowane płyty styropianowe nakłada się zaprawę klejącą i zatapia w niej siatkę z włókna szklanego, otrzymując tak zwaną warstwę zbrojoną. Stanowi ona podłoże pod wyprawę tynkarską muru pruskiego. Przed rozpoczęciem montażu desek, na warstwę zbrojoną nanosi się podkładową masę tynkarską (odpowiednio dobraną do rodzaju stosowanego tynku).

Elewacja domu jak mur pruski

Deski mocuje się do muru za pomocą metalowych kotew przez styropian i tulejki dystansowe z tworzywa. Najodpowiedniejsze będą deski sezonowane z klejonego drewna, które przed zamocowaniem warto zaimpregnować. Nie trzeba się będzie wówczas martwić, że po jakimś czasie się odkształcą. Oczywiście, jeśli chce się osiągnąć efekt „elewacji z przeszłością”, można zastosować deski, które naturalnie spękane sprawiają wrażenie starych. To kwestia gustu – wybór należy do inwestora. Szczeliny między deskami a styropianem należy wypełnić masą uszczelniającą, na przykład silikonem sanitarnym.

Po zabezpieczeniu desek folią malarską można przystąpić do ostatniego etapu. Na zagruntowanej podkładową masą tynkarską warstwie zbrojonej układa się cienkowarstwową wyprawę tynkarską. Przestrzenie między deskami można także obłożyć płytkami klinkierowymi. Do ich przyklejenia zastosować trzeba klej wysokoelastyczny, a do wypełnienia szczelin elastyczną fugę. Metalowe wkręty w deskach można zamaskować ociosanymi drewnianymi kołkami. Elewacja jak mur pruski gotowa!

Ściany zewnętrzne: wideo poradnik

Zobacz wideo - zapytaliśmy eksperta jaki materiał na ściany - bloczki silikatowe, beton komórkowy, ceramika?

Co na ściany - bloczki silikatowe, beton komórkowy, ceramika?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Kachaca
|

Bardzo ciekawy i fachowy artykuł,

od siebie podam stronę, na której opisane jest jak można uzyskać efekt elewacji 'pruski mur' pruskimurpl