Materiały na dom energooszczędny - izolacja fundamentów i podłogi na gruncie

2018-04-11 10:45
Izolacja fundamentów
Autor: Andrzej Szandomirski

Najlepiej, gdy izolacja fundamentów w domu energooszczędnym ma taką samą grubość jak izolacja ścian. Prawidłowo wykonana pozwoli na zredukowanie strat ciepła do gruntu o ponad 35%.

Podłogę na gruncie warto zaizolować materiałem termoizolacyjnym grubości 20 cm, którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi co najwyżej 0,04 W/(m·K). Pozwoli to na uzyskanie współczynnika U = 0,17 W/(m2·K). Wprawdzie taka izolacja znajduje się na granicy opłacalności, ale ma swoje uzasadnienie. (warunki techniczne wymagają U na poziomie co najmniej 0,30 W/(m2·K)). Ten sam efekt uzyskamy też stosując na przykład 16 cm styropianu grafitowego o współczynniku przewodzenia ciepła 0,031 W/(m·K).

Dlaczego dobra izolacja fundamentów się opłaca

Na ścianach fundamentowych domu energooszczędnego należy ułożyć termoizolację o takim samym oporze cieplnym, jaki gwarantuje warstwa ocieplenia ścian zewnętrznych, czyli 20 cm materiału o λ wartości najwyżej 0,036 W/(m·K). Zaizolowanie ścian fundamentowych zminimalizuje przedostawanie się zimna pod posadzkę budynku i wpłynie na zwiększenie temperatury znajdującego się pod nią gruntu. Innym sposobem na redukcję mostka termicznego między ścianą zewnętrzną a fundamentową o prawie 70% jest zastosowanie cokołowych pustaków izolacyjnych.

W przypadku podłogi na gruncie, zastosowanie termoizolacji grubości aż 20 cm nie tylko zmniejsza straty ciepła do gruntu, ale również ogranicza jego przesyłowe straty w instalacji c.o. i c.w.u. Dzieje się tak dlatego, że obecnie powszechne jest układanie instalacji rozprowadzającej systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej właśnie w warstwie izolacji posadzki. Przy jej niewielkiej grubości przewody musiałyby być układane bezpośrednio na podkładzie betonowym, zamiast znajdować się w izolacji. W takiej sytuacji straty w systemie ciepłej wody użytkowej mogłyby dochodzić nawet do 50%.

Badanie fundamentu kamerą termowizyjną
Autor: SWISSPOR Na zdjęciu z kamery termowizyjnej widać, że efekty solidnego ocieplenia ścian mogą zostać popsute przez niedostateczną izolację fundamentów

Izolacja fundamentów i podłogi na gruncie - z jakiego materiału

Podłogę na gruncie – podobnie jak inne przegrody zewnętrzne – można ocieplić którymś z najpopularniejszych materiałów, czyli wełną albo styropianem. Jeśli izolacja ma być ułożona na betonowej płycie, można ją wykonać z twardych płyt hydrofobizowanej wełny o gęstości od 120 do 180 kg/m3.

Termoizolacja ze styropianu nadaje się do ułożenia na płycie konstrukcyjnej podłogi albo pod nią. Ta druga sytuacja jest jednak dopuszczalna tylko wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest co najmniej 1 m niżej od poziomu posadowienia domu. Do izolacji podłogi na gruncie można wykorzystać płyty zwykłe, które zdołają przenieść duże obciążenia – co najmniej EPS 100-038.

Oczywiście do ocieplenia podłogi na gruncie można także wykorzystać polistyren ekstrudowany XPS o wytrzymałości na ściskanie 500 kPa, który ma wyższą niż styropian odporność na ściskanie, odkształcenia, wilgoć, a przy tym niski współczynnik przewodzenia ciepła - już od 0,027 W/(m·K). Niestety, jest droższy od styropianu, niekiedy nawet o 100%.

Do ocieplenia ścian fundamentowych można zastosować te same materiały, które są wykorzystywane do ocieplenia podłogi na gruncie. Oprócz nich do tego typu izolacji oferowane są wodoodporne płyty styropianowe o obniżonej chłonności wody, które są produkowane z hydrofobizowanego tworzywa polistyrenowego. Płyty wełny i styropiany wykorzystane do ocieplania ścian fundamentowych należy osłonić hydroizolacją dostosowaną do warunków gruntowych.

WIDEO: Izolacja podłogi i stropów - dodatkowa warstwa

Izolacja podłogi i stropów - dodatkowa warstwa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE