Ondulina na dach - lekkie i tanie pokrycie dachowe. Ile lat wytrzyma płyta bitumiczna?

2024-10-10 7:31

Ondulina to płyty bitumiczne stosowane jako pokrycie dachowe. Płyty onduline mają duże wymiary i są lekkie, co ułatwia krycie dachu. Są też tanie. Czy ondulina jest dobra na dach? Ile lat wytrzyma takie pokrycie?

płyty onduline
Autor: gettyimages Z płyt onduliny można wykonać pokrycie dachu na domu mieszkalnym

Ondulina na dach jest produkowana przez sprasowanie w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem kilkunastu warstw włókien organicznych zespolonych masą asfaltową (bitumem). W ten sposób powstają płyty faliste o dużych rozmiarach, które pozwalają szybko i w prosty sposób wykonać pokrycie dachowe.

Spis treści

  1. Co to jest ondulina?
  2. Czy ondulina zawiera azbest?
  3. Ile lat wytrzyma ondulina na dachu?
  4. Galeria: szare pokrycia dachowe i elewacje
  5. Ondulina na dach wymiary
  6. Ile kosztuje arkusz onduliny dachowej?
  7. Ondulina dachowa oferta
  8. Ondulina na dach - powierzchnia krycia
  9. Co to jest Ondulina i Onduvilla
  10. Jakie zastosowanie mają płyty onduliny?
  11. Jak układać płyty onduline?

Co to jest ondulina?

Ondulina to mocne płyty faliste, które dzięki nasyceniu bitumem są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, nie ulegają działaniu chemikaliów, nie są podatne na zniszczenie przez grzyby i pleśnie. Płyty onduliny są wodoodporne, nie rdzewieją, nie gniją, nie kruszą się. Mogą być zastosowane jako pokrycie dachowe lub ścienne.

Czy ondulina zawiera azbest?

Ondulina nie zawiera azbestu, często jest wykorzystywana jako zamiennik płyt eternitu, który musi być usunięty z dachów w najbliższych latach. Wielką zaletą onduliny dachowej jest lekkość. Można ją zastosować niemal na każdym dachu. Płyty bitumiczne są barwione na wiele kolorów. Wyglądają estetycznie, mogą być wykorzystane jako samoistne pokrycie dachu.

Nie bez znaczenia jest również niska cena onduliny na dach. To jeden z najtańszych materiałów pokryciowych. Ondulina dachowa jest łatwa w obróbce i montażu. Płyty mogą być przycinane i mocowane bez używania specjalnych narzędzi, wystarczą jedynie młotek, gwoździe i ręczna piła.

Płyty bitumiczne są popularnie nazywane onduliną od nazwy jej głównego producenta, ale na rynku znajdziemy produkty pochodzące też z innych firm.

Ile lat wytrzyma ondulina na dachu?

Szacuje się, że dach z płyt onduliny przy prawidłowym montażu może służyć nawet 50 lat. Producenci płyt dachowych udzielają na pokrycie 15 lat gwarancji, co świadczy o trwałości materiału.

Galeria: szare pokrycia dachowe i elewacje

Ondulina na dach wymiary

Płyty onduliny mają duże wymiary. Popularne to np. 200 x 95, 200 x 83,7, 200 x 83 cm. Powierzchnia 1 płyty to mniej więcej 1,66-1,9 m2. Dzięki temu ondulinę na dachu układa się bardzo szybko. Tak duże elementy można zastosować na każdym dachu, np. na budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, rolniczych, przemysłowych.

Drugą grupą onduliny są płyty o wymiarach 100 x 76 cm, które są przeznaczone do wykonywania mniejszych dachów, np. na niedużych garażach, budynkach gospodarczych, altanach, czy drewutniach.

Trzecią grupę onduliny stanowią płyty podobne do blachodachówek modułowych. Mają nieduże wymiary odpowiadające 1 pasowi dachówek, np. 34 x 106 cm. Takie elementy sprawdzą się na dachach o skomplikowanym kształcie. Z małych kawałków łatwiej ułożyć pokrycie w koszach, na lukarnach, wszędzie tam, gdzie mogą być potrzebne małe odcinki. Przez to unika się nadmiaru odpadów.

Płyty onduliny mają grubość mniej więcej 3 mm. Różnią się wysokością i gęstością fali, co powoduje, że można dzięki nim uzyskać inny wyraz na dachu. Wysokość fali może wynosić od 3 do 5 cm, a jej szerokość to 9-9,5 cm. Płyty o wyższej fali wyglądają dynamiczniej. Ciężar 1 m² płyt onduliny wynosi 3-3,5 kg. Pojedyncza płyta waży 5-6 kg, więc bez trudu może przenosić ją 1 osoba.

Ile kosztuje arkusz onduliny dachowej?

Za dużą płytę onduliny o powierzchni 1,6-1,85 m2 trzeba zapłacić 32-45 zł. Cena 1 m2 onduliny wynosi więc 18-26 zł. Mniejsze płyty (0,76 m2) onduliny kosztują 16-20 zł/szt. Za elementy do wykonania kalenicy lub wiatrownic trzeba zapłacić od 30 do 50 zł/szt.

Ondulina na dach
Autor: Onduline Płyty są produkowane również w postaci małych modułów. Ondulina ze względu na niewielką wagę – metr pokrycia waży ok. 4 kg – świetnie nadaje się do krycia starych dachów

Ondulina dachowa oferta

Ondulina dachowa (płyty) jest produkowana nie tylko w różnych wymiarach, lecz także w wielu kolorach, także tych modnych. Znajdziemy płyty czerwone, brązowe, zielone, ale również antracytowe lub czarne. Na rynku są również płyty onduliny o małych rozmiarach i przenikających się kolorach w tonacji brązowej lub czerwonej.

Producenci oferują również materiały uzupełniające w dopasowanym wykończeniu, np. wysokość i kształt fali - elementy na kalenice, wiatrownice, gwoździe dekarskie.

Ondulina na dach
Autor: Scala Ondulina to płyty bitumiczne wytwarzane z włókien organicznych nasycanych bitumem

Ondulina na dach - powierzchnia krycia

Ponieważ płyty onduliny układa się z zakładem na szerokość 1 fali, a na długość 20-30 cm, pojedyncza płyta kryje mniej więcej 1,55 m² dachu. Przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych pokryć, np. łuków na dachu z wolim oczkiem, może być potrzebny zakład na 2 fale. W przypadku dachów bardziej płaskich, konieczne może być robienie również większych zakładów na długość.

warto wiedzieć

Co to jest Ondulina i Onduvilla

Ondulina to płyty bitumiczne wytwarzane z włókien organicznych nasycanych bitumem, które formuje się pod wpływem wysokiego ciśnienia. Barwi się je w masie, dzięki temu są odporniejsze na zmienne warunki atmosferyczne – nie rdzewieją, nie gniją i nie kruszą się. Czym się różnią Ondulina i Onduvilla? Kształtem wytłoczeń i dostępnymi kolorami. Ondulina ma regularną, falistą powierzchnię. Onduvilla przypomina tradycyjne dachówki. Można ją kupić w cieniowanych kolorach. Ondulinę układamy na dachach o nachyleniu powyżej 12° (przy mniejszym nachyleniu trzeba stosować pełne deskowanie). Płyty Onduvilla można układać przy kącie nachylenia połaci dachu minimum 20°. Nadają się zarówno na deskowanie pełne, ażurowe (mniej desek o 50%), jak i kontrłaty oraz łaty (o rozstawie 32 cm).

Jakie zastosowanie mają płyty onduliny?

Wielkowymiarowe płyty bitumiczne onduliny najlepiej sprawdzą się na wielkich prostych połaciach dachowych. Mogą być wykorzystane na budynkach mieszkalnych. Jest wiele ładnych, modnych, ale i znacznie droższych materiałów pokryciowych. Jeśli ktoś ma mały budżet na dach, to ondulina stanowi sposób na bardzo tanie pokrycie. Bardzo często układa się ondulinę na dachach budynków gospodarczych, garaży, czy altan.

Płyty onduliny są często wykorzystywane podczas remontów, ponieważ nie obciążają zbytnio konstrukcji. Bardzo prosto można ułożyć je na starym pokryciu z papy lub blachy. Płyty bitumiczne mogą też stanowić podstawę pod ułożenie pokrycia z dachówek ceramicznych lub cementowych.

Murator Google News
Autor:
Ondulina na dach
Autor: Gutta Ondulina ma regularną, falistą powierzchnię. Płyty mają powierzchnię ok. 2 m2

Jak układać płyty onduline?

Płyty onduliny mocuje się do łat. Ich rozstaw to nie więcej niż 60-80 cm. Płyty układa się z zakładem na szerokość i długość. Mocuje się je do łat gwoździami z łebkiem lub nakładką na co drugiej fali. W kalenicy układa się gąsiory i też mocuje gwoździami. Dla lepszej szczelności można zastosować w kalenicy pasy pianki uszczelniającej. Styki płyt onduliny można uszczelnić kitem dekarskim.

Decydując się na ondulinę dachową, powinniśmy od razu kupić systemowe gwoździe, gąsiory i wiatrownice. Niezależnie od tego, na jakim podłożu będziemy je układać, płyty powinniśmy mocować gwoździami systemowymi Onduline. Przybija się je na każdym grzbiecie płyty między wytłoczeniami wyznaczającymi zakład.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie