Jak układa się wełnę mineralną na połaciach? Zalety ocieplenia dachu wełną mineralną

2020-11-26 16:06

Wełnę mineralna na połaciach układa się w dwóch warstwach. Pierwszą wypełnia się przestrzenie między krokwiami, drugą – między elementami stelażu z profili aluminiowych podczepionymi pod krokwiami. Przedstawiamy zasady ocieplania poddasza wełną mineralną.

Ocieplenie poddasza Knauf Insulation
Autor: Knauf Insulation

Ocieplanie dachu zaczynamy od przykręcenia do krokwi wieszaków rusztu. Na krokwiach trzeba odmierzyć co 40-50 cm punkty mocowania wieszaków. Przykręcamy je tak, żeby wystawały pod krokwie na taką odległość, jak gruba będzie druga warstwa wełny. Każdy wieszak powinien być przymocowany dwoma wkrętami. Po przykręceniu wieszaków pierwszym wkrętem można przymierzyć do nich listwy, żeby sprawdzić, czy powstała konstrukcja utworzy równą płaszczyznę. Gdy wszystko jest ustawione prawidłowo, można przykręcić wieszaki drugimi wkrętami.

Przygotowanie mat z wełny mineralnej do ocieplenia dachu skośnego

Wełna mineralna używana do ocieplania dachów skośnych jest sprzedawana w postaci mat. Są one skompresowane, to znaczy ciasno zwinięte w rulon, żeby zmniejszyć jej objętość. Po rozcięciu opakowania trzeba pozwolić wełnie się rozprężyć – mata ulegnie samoczynnemu pogrubieniu. Wełnę docina się ostrym nożem wzdłuż listwy, łaty lub poziomnicy. Potrzebne odcinki tnie się w poprzek maty, a nie wzdłuż. To pozwoli ograniczyć odpadki do minimum. Rozstaw krokwi wynosi zwykle 80-90 cm. Wełnę docina się z naddatkiem 2 cm (pas wełny musi być o tyle szerszy niż odległość między krokwiami), ponieważ układa się ją na lekki wcisk. Ten materiał jest sprężysty, więc wsunięty między krokwie rozpręży się i lekko zaklinuje między nimi. Nie można wełny za bardzo ściskać, bo straci parametry izolacyjne.

Zasady układania wełny mineralnej

Poszczególne odcinki maty układa się od dołu, starannie dosuwając od góry kolejne rzędy. Pierwsza warstwa wełny może wymagać osznurowania, żeby nie opadła. Robi się tak w przypadku materiałów bardziej elastycznych, luźnych, z wełny szklanej o słabszych parametrach termoizolacyjnych. Sztywniejsze maty, zwłaszcza te z wełny skalnej, dobrze zaklinowane nie powinny się osuwać. Sznurowanie jest konieczne także wtedy, gdy odległość między krokwiami jest bardzo duża lub gdy obok siebie układa się docięte fragmenty o mniejszej szerokości niż rozstaw krokwi.

Izolacja poddasza: najczęściej popełniane błędy
Ocieplenie dachu knauf insulation
Autor: Knauf Insulation

Jeśli pod pokryciem jest membrana wysokoparoprzepuszczalna, wełnę układa się na całą grubość krokwi. Może być ona dosunięta do membrany, ale nie powinna jej wypychać na zewnątrz. Na dachach z pełnym deskowaniem, np. z nieparoprzepuszczalnych płyt OSB pokrytych papą, albo gdy na krokwiach jest folia dachowa o niskiej paroprzepuszczalności, nad ociepleniem należy zachować szczelinę o szerokości 2-6 cm służącą do jego wentylacji, dlatego wełny nie można dosuwać do deskowania lub membrany. Żeby utworzyć szczelinę, w odpowiedniej odległości na krokwiach trzeba nabić gwoździe i rozciągnąć między nimi sznurek, drut albo żyłkę. Wełnę dosuwa się do olinowania.

Przeczytaj także:

Układanie drugiej warstwy wełny mineralnej

Drugą warstwę ocieplenia układa się w poprzek pierwszej. Bardziej elastyczny materiał mocuje się, nabijając go na wieszaki i od razu przytrzymując listwą konstrukcji rusztu. Sztywniejsze płyty wkłada się na lekki wcisk między element gotowego stelażu. Po dokładnym wypełnieniu połaci ociepleniem należy je szczelnie osłonić folią paroizolacyjną. Do stelażu mocuje się ją folią dwustronnie klejącą. Krawędzie muszą być dokładnie przyklejone do ścian. Kolejne pasy mocuje się z zakładem 10 cm i skleja taśmą butylową.

Zalety ocieplania wełną mineralną

  1. To prosta technologia, dobrze znana ekipom wykonawców, więc nie powinno być problemów z ich znalezieniem.
  2. Wełna mineralna ma dobre właściwości termoizolacyjne, co pozwala bez problemu ocieplić dach nawet na poziomie pasywnym.
  3. Wełna mineralna jest materiałem niepalnym. Ma najwyższą klasę odporności ogniowej A1. Zastosowanie w dachu izolacji z materiału niepalnego jest ważne, ponieważ jego konstrukcja jest wykonana z drewna. Wełna szklana wytrzymuje temperaturę do 600-700oC, a skalna – do 1000oC. W razie pożaru wełna prawie nie dymi i nie uwalnia płonących kropel.
  4. Wełna jest elastyczna i bardzo sprężysta. Maty łatwo się układa i klinuje między krokwiami. Materiał docięty na odpowiedni wymiar łatwo dostosowuje się do kształtu przestrzeni, którą powinien wypełnić.
  5. Wełna mineralna ma budowę włóknistą. Pomiędzy włókienkami jest dużo powietrza. Dzięki temu to materiał, który doskonale izoluje akustycznie. Dobrze tłumi zarówno dźwięki uderzeniowe (odgłosy deszczu, padającego gradu), jak i powietrzne przenikające z zewnątrz – hałas uliczny, odgłosy życia.
  6. Wełna mineralna jest wysokoparoprzepuszczalna, więc prawidłowo zastosowana powinna pozwolić na utrzymanie dachu w stanie suchym.
Magazyn Murator

Więcej informacji na temat ocieplania dachów znajdziesz w artykule "17 pytań o ocieplenie dachu" na stronie miesięcznika "Murator".

Sonda
Jaką wysokość powinna mieć ścianka kolankowa na poddaszu?
Pozostałe podkategorie