Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa. Banki i BIK zajęły jednoznaczne stanowisko! Jak wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

2022-08-10 18:10
BIK i wakacje kredytowe
Autor: Gettyimages Skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie miało negatywnego wpływu na ocenę naszej zdolności kredytowej

Wiele osób obawia się, że wakacje kredytowe obniżą ich zdolność kredytową. Jest jednoznaczne stanowisko BIK i banków w tej sprawie.

Na podstawie skarg, które wpłynęły do UOKiK, dotyczących wakacji kredytowych, często pojawia się zarzut kredytobiorców, że banki udzielając informacji o wakacjach, straszą, że skorzystanie z nich będzie miało negatywny wpływ na ocenę ich zdolności kredytowej w przyszłości. Jako podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK) oraz potwierdziło kilka banków, wakacje kredytowe nie obniżą naszej zdolności kredytowej! Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych zostanie przekazana do BIK jako normalna wzmianka o przebiegu realizacji zobowiązania. Tak samo jak w BIK jest informacja o tym, że zaciągnęliśmy kredyt. Dowiedz się więcej na temat na czym polegają wakacje kredytowe i jak z nich skorzystać >>>

Wpis do BIK

Bankowy system oceny zdolności kredytowej (scoring) zawiera kilka kryteriów. W Związku Firm Pośrednictwa Finansowego uczulają, że chcą wziąć kredyt bank sprawdzi naszą wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Chodzi o to, czy w przeszłości terminowo regulowaliśmy zobowiązania, na przykład kredyty ratalne.

Wakacje kredytowe w BIK

Skorzystanie z wakacji kredytowych zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, nie jest traktowane jako opóźnienie w spłacie kredytu! Taką informację potwierdziło kilka banków i samo Biuro Informacji Kredytowej. Skorzystanie z nich nie będzie miało wpływu na naszą zdolność kredytową. Nie ma żadnych podstaw prawnych, które pozwalałby na uznaniu skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych jako opóźnienia w spłacie kredytu. Wakacje kredytowe to nie mogą być potraktowane jako nieterminowe spłacanie rat kredytu!

- Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych nie jest z definicji informacją obciążającą klienta banku. Zawsze ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu zależy od banku, który ocenia, czy chce sprzedać klientowi produkt bankowy i na tym zarobić, czy nie - wyjaśnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Na stronie bik.pl czytam: "Banki nie będą raportować do BIK wakacji kredytowych jako opóźnienia. Oznacza to, że wakacje nie będą mieć negatywnego wpływu na Twoją ocenę punktową BIK, tzw. scoring BIK. Okres spłaty Twojego kredytu zostanie wydłużony o raty, których nie spłaciłeś w ramach wakacji".

Możesz otrzymać raport BIK, w którym sprawdzisz, czy twój kredyt został objęty wakacjami i jaki jest okres wydłużenia spłaty kredytu. Sprawdzisz też, jak instytucje finansowe widzą Twoje dane w BIK.

Wakacje kredytowe ruszyły. Już 500 tys. osób z nich skorzystało

Przypominamy, że wnioski o wakacje kredytowe można składać od 29 lipca br. Dotychczas z wakacji kredytowych skorzystało ok. 850 tysięcy kredytobiorców. Wakacje kredytowe to pomoc rządu dla kredytobiorców, którym z powodu podwyżki stóp procentowych wzrosty raty kredytu. Każdy kto ma kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe może zawiesić spłatę 8 rat kredytu. Raty nie są umorzone, tylko ich spłata zostaje przesunięta w czasie bez żadnych odsetek.

Przeczytaj też: Fundusz wsparcia kredytobiorców - kto może skorzystać z FWK? Czy to bardziej opłacalne, niż wakacje kredytowe?

Jak czytam na stronie finanse.uokik.gov.pl - "W czasie trwania ustawowych wakacji kredytowych instytucja finansowa nie może naliczać odsetek ani pobierać innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia związane z kredytem. Co ważne, jeśli złożyłeś wniosek o ustawowe wakacje kredytowe i spełniasz wymogi ich udzielenia, bank nie może Ci odmówić. Nie może też zmieniać twojego wniosku - proponując płatne, komercyjne wakacje kredytowe. Pamiętaj też, że bank nie może wymagać od ciebie dodatkowych oświadczeń ani dokumentów, pod rygorem braku akceptacji wniosku o ustawowe wakacje kredytowe".

Skorzystanie z wakacji kredytowych jest bezpieczne, korzystne i nie wypływa na naszą ocenę zdolności kredytowej. Wakacje kredytowe polegają na zawieszeniu spłaty 4 rat kredytu w tym roku (po dwie raty w kwartale) oraz możemy zawiesić 4 raty w przyszłym roku (po jednej w każdym kwartale).

Przeczytaj też: UOKiK skontroluje banki jak udzielają wakacji kredytowych

Jeśli mamy problemy czy widzimy nieprawidłowości ze strony banków w sprawie skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych, możemy zgłosić sprawę do UOKiK.

Zgłoszenie do UOKiK - bezpłatna pomoc prawna >>>