Do UOKiK wpłynęły już skargi na banki dotyczące wakacji kredytowych

2022-08-01 16:55
Wakacje kredytowe
Autor: Gettyimages Ustawowe wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty 8 rat kredytu hipotecznego bez odestek

Jak poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny złożono już ok. 300 skarg na banki dotyczące wakacji kredytowych. Przypominamy, że wnioski o wakacje kredytowe można składać od piątku (29 lipca).

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło już ok. 300 skarg na banki, które robią trudności w przyznawaniu wakacji kredytowych i udzielają niejasnych informacji klientom. Na antenie radia RMF FM prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że ok. 150 skarg na banki wypłynęło w piątek, i kolejne tyle w sobotę. "To jest dość dużo, zważywszy na to, że część wpływa do rzecznika finansowego" – powiedział Tomasz Chróstny.

Klienci narzekają na utrudnienie dotyczące procesu wnioskowania o wakacje kredytowe, na trudności w działaniu systemu elektronicznego i bankowości internetowej (zawieszanie się systemów bankowości elektronicznej, problemu w wysłaniu wniosku spowodowane trudnościami technicznymi). Dodatkowo banki nie umożliwiają złożenie jednego wniosku o zawieszenie wszystkich ośmiu rat, na co zezwala ustawa. Taki wniosek o wakacje kredytowe powinien być standardem - jak wyjaśniał wcześniej prezes UOKiK, zapowiadając kontrole w bankach w 16 bankach, które obsługują złotowe kredyty hipoteczne: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.

O tym, na czym polegają wakacje kredytowe i jak złożyć wniosek przeczytaj TUTAJ >>>

Ponadto zdarza się, że banki udzielają na infolinii złej informacji o wakacjach kredytowych. Konsultanci przekazują informację o jednorazowych wakacjach kredytowych, które są często zawarte w umowie kredytowej, zamiast udzielić informacji o „ustawowych wakacjach kredytowych”.

Ponadto Chróstny w rozmowie w radio podkreślił, że banki nie mogą wprowadzać w błąd kredytobiorców, informując, że skorzystanie z wakacji kredytowych wpłynie na ich zdolność kredytową. "Banki nie mają podstaw do tego, żeby sam fakt skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych powodował obniżenie zdolności kredytowej" - poinformował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"W związku z tym, że prawo do wakacji kredytowych przysługuje bezwarunkowo konsumentom w zakresie jednego kredytu hipotecznego przeznaczonego na cele mieszkaniowe - złożenie wniosku i skorzystanie z wakacji kredytowych nie powinno mieć jakiegokolwiek wpływu na późniejszą ocenę zdolności kredytowej konsumenta. Dlatego zweryfikujemy, czy w tym zakresie banki nie represjonują klientów, którzy skorzystali z ustawowego prawa do wakacji kredytowych" – podkreśla Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Przeczytaj też: Bezpłatne porady prawne przez telefon - skorzystaj z infolinii UOKiK >>>

Przypominamy, że od 29 lipca można składać wnioski o ustawowe wakacje kredytowe. Wakacje kredytowe to pomoc państwa dla kredytobiorców. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które mają kredyt hipoteczny na własne cele mieszkaniowe w złotówkach, zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r. Wedle ustawy można zawiesić spłatę 8 rat. W tym roku można skorzystać z wakacji kredytowych w miesiącach sierpień i wrzesień oraz dwóch wybranych miesiącach w IV kwartale 2022 r. W przyszłym roku możemy zawiesić spłatę kredytu po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale. Raty nie zostaną umorzone, tylko zostanie wydłużony okres kredytowania, ale bez odsetek.