Pomoc dla kredytobiorców – wakacje kredytowe 2022 i 2023, dopłaty z Funduszu Wsparcia i zmniejszenie stóp procentowych

2022-06-21 14:41
Pomoc dla kredytobiorców
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Wiele domów buduje się na kredyt. Rząd opracował projekt przepisów mających pomóc kredytobiorcom w ich zobowiązaniach. Projekt domu Polecany - M256, arch. Ewa Dziewiątkowska

Wakacje kredytowe 2022 i 2023, zamiennik dla stawki WIBOR i dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - rząd opracował przepisy wprowadzające pomoc dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach. Projekt zmian przepisów zatwierdzony przez sejm został przekazany do senatu.

Kolejne podwyżki stóp procentowych spowodowały wysoki wzrost kosztów obsługi kredytów. Wielu kredytobiorców może mieć problemy z terminową spłatą rat.

Rada Ministrów 17 maja 2022 r. przyjęła projekt ustawy zawierającej propozycje takich zmian w przepisach, żeby pozwoliły one przetrwać kryzys osobom, które mają zobowiązania kredytowe. Są dwa podstawowe zastrzeżenia, kogo będzie dotyczyć wsparcie:

 • osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach,
 • osób, których kredyt hipoteczny służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • wsparcie dotyczy 1 umowy kredytowej.

Trzy podstawowe formy pomocy to:

 • wakacje kredytowe 2022 i 2023,
 • wprowadzenie zamiennika dla stawki WIBOR,
 • zwiększenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Projekt zmian przepisów został już przekazany do senatu. Przepisy o wakacjach kredytowych mają obowiązywać od 1 sierpnia 2022 r. Zamiana WIBOR na inny wskaźnik jest planowana od 1 stycznia 2023 r.

Spis treści

 1. Wakacje kredytowe 2022 i 2023
 2. Zamiennik stawki WIBOR
 3. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jak skorzystać z dopłaty

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

Wakacje kredytowe oznaczają możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego przez 8 miesięcy w 2022 i 2023 r. W wybranych miesiącach nie trzeba będzie spłacać kredytu – części kapitałowej i odsetkowej (nie dotyczy to opłat związanych z ubezpieczeniem kredytu). Kredytobiorca będzie mógł zawiesić raty spłaty kredytu:

 • w dowolnych 2 miesiącach III kwartału 2022 r.,
 • w dowolnych 2 miesiącach IV kwartału 2022 r.,
 • po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023 r.

Po złożeniu wniosku o wakacje kredytowe, z dniem jego doręczenia kredytodawcy, nastąpi zawieszenie spłaty raty. Wnioski będzie można składać w wersji papierowej lub elektronicznej, także w systemach bankowości elektronicznej. 

W odniesieniu do osób, które złożą wnioski o wakacje kredytowe, wszystkie terminy w umowie kredytowania zostaną przedłużone o okres zawieszenia wykonywania umowy. Termin spłaty rat kredytu będzie przesunięty bez dodatkowych odsetek na koniec harmonogramu spłat. Wakacje kredytowe będą dostępne tylko dla kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych.

Jak czytam w projekcie rządu - "Wniosek o wakacje kredytowe i zawieszenie wykonania umowy, zwany dalej "wnioskiem", może dotyczyć tylko jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych". Czyli osoba wnioskując o wakacje kredytowe, będzie musiała złożyć odpowiednie oświadczenie, iż nieruchomość, której dotyczy wniosek, zaspokaja jej własne potrzeby mieszkaniowe. Jeśli takie oświadczenie okaże się fałszywe, kredytobiorca poniesie odpowiedzialność karną za składanie fałszywego oświadczenia.

Program pomocy w postaci wakacji kredytowych ma dotyczyć osób, które zaciągnęły kredyt w złotówkach, kredyt, który jest przeznaczony na zaspokojenie ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

Przeczytaj koniecznie: Wakacje kredytowe coraz bliżej - od kiedy? Kto może z nich skorzystać?

Zamiennik stawki WIBOR

W przypadku kredytów zaciągniętych w złotych podstawą do określenia stóp procentowych jest stawka WIBOR, która w ostatnim czasie kilkakrotnie wzrosła. To bezpośrednia przyczyna bardzo wysokiego wzrostu rat kredytów. WIBOR to stawka referencyjna, w odniesieniu do której są indeksowane wielkości rat, np. WIBOR 3M lub WIBOR 6M plus marża banku określają, ile będą wynosić raty spłaty kredytu.

Przeczytaj też: Wskaźnik WIBOR mocno w górę. Jak to wpłynie na raty kredytów?

Po kryzysie finansowym w latach 2009-2009 Unia Europejska opracowała tak zwane rozporządzenie BMR - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014, Dz.U. L 171 z 29.6.2016, z późn.zm. Wprowadziło one nowe sposoby wyliczania i stosowania wskaźników referencyjnych, aby zapewnić większą ochronę konsumentów.

Przeczytaj też: Mieszkanie bez wkłady własnego - kto skorzysta? Polski Ład

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym wskaźnikiem, który ma powstać zgodnie z tym rozporządzeniem. Jako rozwiązanie rezerwowe jest opracowywany projekt przejścia na stawkę POLONIA. To ma pozwolić zmniejszyć wielkość rat kredytów.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jak skorzystać z dopłaty

Rząd planuje zasilić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dodatkowymi środkami. W 2022 r. budżet funduszu ma przekroczyć 2 mld zł. To wsparcie dla wszystkich kredytobiorców, niezależnie od waluty, w jakiej posiadamy kredyt 

Kredytobiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej będą mogli otrzymać pomoc finansową z funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W określonych sytuacjach może być ona częściowo bezzwrotna.

Żeby otrzymać dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, kredytobiorca powinien spełniać jeden z warunków:

 • co najmniej jedna z osób posiadających kredyt ma status bezrobotnego;
 • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50% miesięcznych dochodów,
 • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza w 2022 r. 1552 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1200 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Jako pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można uzyskać dopłatę:

 • kwotę 2000 zł wypłacaną przez maksymalnie 36 miesięcy, czyli łącznie 76 000 zł

Jeśli 100 pierwszych rat zostanie spłaconych w terminie, będzie można ubiegać się o częściowe umorzenie pożyczki. W przypadku uzyskania pożyczki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców w wysokości 76 000 zł, czyli maksymalnej wysokości dopłaty, umorzona może zostać kwota 22 000 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE