Polskie Sieci Energetyczne apelują o ograniczenie zużycia prądu. Możesz zyskać 10% rabat za mniejsze zużycie energii

2022-12-06 11:52
Kiedy oszczędzać prąd
Autor: GettyImages

Sprawdź, w jakich godzinach najlepiej oszczędzać prąd! Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne zachęcają do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwania zużycia energii na inne godziny. PSE codziennie publikuje „godziny szczytu”, w których lepiej zastanowić się, czy musimy włączać w domu "prądożerne" urządzenia.

W siedzibie MKiŚ odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Eryka Kłossowskiego poświęcona określaniu godzin szczytu zapotrzebowania na energię elektryczną i jej oszczędzaniu.

"Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwania zużycia energii na inne godziny - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. „Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem” – przekonywała wiceminister.

PSE publikuje "godziny szczytu" 

Od 2 grudnia na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych publikowane są informacje o dziennych godzinach szczytu poboru prądu. Pojawiają się one każdego dnia przed godz. 17 i zapowiadają, w których godzinach następnego dnia warto będzie oszczędzać energię elektryczną. Na przykład we wtorek, 6 grudnia, szczyt zużycia energii przypadał w godzinach 11-14. 

Wyznaczane godziny szczytu są prezentowane na stronie internetowej operatora systemu przesyłowego w formie tabeli w postaci „pasków”, na których godziny szczytu oznaczono na żółto. Jeżeli w ten sposób zaznaczona jest np. godz. 16, wskazane jest ograniczenie zużycia w godzinach 16-17. Jeden z pasków pokazuje godziny szczytu w bieżącym dniu, drugi – na kolejną dobę. Informacje są aktualizowane codziennie przed godz. 17.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Eryk Kłossowski, prezes PSE, przekonywał, że oszczędzanie energii w domu wcale nie musi być trudne. Chodzi o tak banalne czynności, jak odłączenie urządzeń w trybie czuwania, wyłączenie świateł w tych pomieszczeniach, z których aktualnie nie korzystamy, czy przesuwanie na inne pory dnia godzin prania czy prasowania - wskazał prezes PSE.

Warto wówczas zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń, np. odkurzaczy, pralek, piekarników, grzejników elektrycznych, itp. Należy pamiętać o wyłączaniu nieużywanych urządzeń (np. komputera czy telewizora) oraz zbędnego oświetlenia. Przeczytaj koniecznie: Jakie sprzęty pobierają prąd nawet, gdy ich nie włączasz? Na te sprzęty niepotrzebnie zużywasz energię!

Apel o zwiększenie oszczędzania energii

W listopadzie PSE apelowało o rozsądne zużywanie prądu i oszczędzanie energii w newralgicznych godzinach. Energochłonne czynności, takie jak odkurzanie, pranie czy ogrzewanie domu urządzeniami elektrycznymi, PSE radziło wykonywać poza szczytem zapotrzebowania, czyli poza godzinami porannymi 7-9 i wieczornymi 18-20. Jak się okazuje to nie tylko korzyść dla sieci energetycznej. Wielu z nas poza tymi godzinami ma tańsze stawki za prąd. Pisaliśmy o tym w artykule: PSE apeluje o ograniczenie zużycia prądu. Odkurzanie i pranie tylko w nocy?

Czy musimy się stosować do apeli?

To, że PSE ogłaszają „godziny szczytowe”, nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obowiązkami. To raczej sygnał dla tych, którzy chcą oszczędzać i pomóc w bilansowaniu systemu.

"System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a godziny szczytu nie oznaczają konieczności ograniczania dostaw energii. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców" - powiedział prezes PSE.

Rabat 10% za mniejsze zużycie energii

Każde gospodarstwo domowe, które oszczędzi 10% energii, otrzyma dodatkowy bonus w rachunku w kolejnym roku. Tak rząd chce zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Jak to rozwiązanie wygląda w praktyce? Dostawcy energii będą mieli obowiązek udzielenia 10-procentowego rabatu na rachunku za prąd w 2024 roku w grupie taryfowej G, jeśli zmniejszymy zużycie prądu o 10 procent.

Jeśli między 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem od 1 października 2021 do 31 grudnia 2022, to w 2024 r. sprzedawca zaoferuje mu upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Będzie rabat na prąd! Zużycie energii mniejsze o 10% to 10% rabatu na rachunek. Jak dostać rabat na prąd? 

Zamrożenie cen prądu w 2023 roku

Przypomnijmy, że rząd zdecydował, iż w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone. Zamrożenie ceny prądu to część tzw. Tarczy Solidarnościowej. Zakłada ona, że ceny energii w 2023 r. będą zamrożone na poziomie z 2022. Wyższe rachunki za energię ominą tych, którzy zmieszczą się w limicie rocznego zużycia do 2000 kWh. Podwyższony limit, 2600 kWH, obowiązywać będzie osoby z niepełnosprawnościami, a najwyższy 3000 kWh dotyczyć będzie rodziny wielodzietnej z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Więcej na ten temat przeczytasz:

Kiedy energia elektryczna jest najtańsza? Przykładowe taryfy prądu

Mianem taryfy prądowej określa się plan cenowy, według którego rozliczane jest następnie zużycie energii elektrycznej z odbiorcą końcowym. W zależności od jego rodzaju ceny prądu mogą być jednakowe w ciągu całej doby, jak i tańsze w określonych godzinach, a nawet dniach tygodnia. Dla gospodarstw domowych dedykowane są taryfy z grupy G. Taryfy prądu różnią się u różnych sprzedawców prądu.

Przykładowo: w przypadku gospodarstw domowych Energa ma 4 taryfy za prąd:

  • G11 Taryfa podstawowa - jedna stawka za prąd przez całą dobę
  • G12 Taryfa Tanie Godziny - tańszy prąd w ciągu dnia w godzinach 13:00-15:00 oraz w nocy 22:00-6:00
  • G12w Taryfa Oszczędne Noce i Weekendy - niższe ceny prądu w godzinach 13.00 - 15.00 oraz w nocy 22.00 - 6.00 oraz wszystkie godziny sobót, niedziel oraz wszystkie godziny innych dni ustawowo wolnych od pracy
  • G12r Taryfa Ekonomiczna Dolina - tańszy prąd w ciągu dnia w godzinach 13.00-16.00 oraz w nocy 22.00-07.00